Назначенията на служебното правителство, в частност подмяната на областните управители и на ръководители на службите за сигурност, предизвикаха атаки срещу премиера Димитър Главчев в Народното събрание. Последователно на днешния парламентарен блицконтрол, на изслушване, а след това и на редовния контрол, той трябваше да се брани срещу обвинения, че извършва тези назначения в полза на ДПС и неговия председател Делян Пеевски.
Първи го атакуваха от ПП-ДБ. Бившият икономически министър Богдан Богданов, сега депутат, напомни за подмяната на управителите, за няколкото оставки от държавни регулатори, които в публичното пространство се отдават на вътрешния конфликт в ДПС, и нападна премиера, че кабинетът му назначава без конкурси. В отговор Главчев извади телефона си и изчете от трибуната куп случаи, при които предни правителства сменят областните управители още при първите си заседания. Така всъщност не даде обяснението, което му беше искано.
Малко по-късно съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов попита защо премиерът все още подменя областните управители сега – на финала на служебния кабинет, както и от каква банка кадри взима хората, които назначава. "Надявам се, че ще има редовно правителство, но не изглежда реално. Кадровата банка е тази, с която разполагам. Назначенията са мои, с решения на Министерския съвет", отвърна Главчев.
Атанасов му изреди няколко примера – Кърджали, Пазарджик, Търговище и др., при които са били назначени управители на ДПС, като подчерта, че в Кърджали това дори е станало за сметка на ГЕРБ. "На практика се оказва, че основната кадрова банка за вашите назначения са номенклатурните кадри на ГЕРБ и ДПС", обобщи десният политик. "Всичко друго съм очаквал, само не и да бъда обвинен, че освобождавам кадри на ГЕРБ", коментира с лека ирония премиерът, който е бивш депутат от партията на Бойко Борисов.
Далеч по-брутална беше атаката на "Възраждане". Партийният лидер Костадин Костадинов обяви, че Главчев "парцелира държавата" в полза на Делян Пеевски, тъй като новите назначения били лично в полза на председателя на движението. Според Костадинов това говори, че премиерът е зависим от Пеевски. Главчев лаконично отвърна, че се ръководи от Конституцията и законите на страната, което обезсмисляло твърденията на Костадинов. "Вие трябва да поставяте националните интереси на републиката, а не частните интереси на Пеевски, който единственото, което може би мисли, е как да се евакуира в турското посолство", нападна го националистическият лидер.
След малко препирнята се разрасна, когато се включиха депутатите от ДПС. Хамид Хамид нарече Костадинов "абсолютен лъжец" от трибуната. Това възпламени водача на "Възраждане". "Вие държите една част от българския народ в тежко политическо робство! Вие се превърнахте в тумор и ще бъдете изрязани от политическата система на България! Аз ви го гарантирам това!", закани се той на депесарите.
Зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев раздразнено го нарече "фюрерче". "Такива като вас съм ги виждал да си идват и да си отиват, също толкова безславно, колкото са били опитите им да принизят ролята на ДПС! ДПС е тук и ще бъде тук, и е илюзия да си мислите, че няма да бъде!", изригна Цонев. Срещу него се изправи заместникът на Костадинов Цончо Ганев. "Ще изчезнете! Не трябва да сте тук!", заклейми той депесарите.
С това словесната битка приключи. А въпросът за влиянието на ДПС върху служебното правителство остана открит.
РОКАДИ В СПЕЦСЛУЖБИТЕ
Малко по-късно се проведе изслушване на Главчев, посветено на извършените от неговия кабинет уволнения и назначения в специалните служби. То беше поискано от ПП-ДБ, които нарекоха рокадите "скандални". "Всички хора от правителството на Денков, до един, с гумичка ги изтриват", беше коментирал съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов.
В залата Главчев говори първо за отстранения зам.-шеф на ДАНС Петър Петров, който е бивш депутат от ПП-ДБ. Главчев обясни, че е получил доклад от председателя на агенцията Пламен Тончев, в който се твърди, че поведението на заместника му поставяло под съмнение дали спазва принципите за политически неутралитет на служителите в агенцията. За освободените членове на Държавната комисия за сигурността на информацията (ДКСИ) Главчев посочи, че мандатите им са изтекли. Премиерът спомена и уволнения зам.-шеф на Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО) Димитър Костов, като тук обяви, че действал на основата на лични впечатления, които е придобил от Костов, докато последният е оглавявал дирекцията по сигурността на Сметната палата, на която Главчев е председател.
Тук се включиха герберите, за да атакуват ПП-ДБ. Най-напред, доскорошният общински съветник в София, а сега депутат Георги Георгиев запита Главчев дали е вярно, че столичният кмет Васил Терзиев няма допуск до класифицирана информация, защото е отказал проучване от ДКСИ. Премиерът нямаше какво да му отговори, но обеща да провери твърденията. А след това Христо Гаджев от ГЕРБ-СДС нападна ПП-ДБ, че всъщност се оплакват, че са изгонени техни политически кадри от спецслужбите. После обяви, че представата на десните за реформа в службите е да върнат обратно модела на управление, заложен преди десетилетие от БСП и ДПС при кабинета "Орешарски".
По време на парламентарния контрол Главчев трябваше да повтори отговорите си на същите въпроси за рокадите в службите – този път зададени от депутата от ПП-ДБ Кристина Петкова, която е и зам.-председател на ДСБ. Тя обвини премиера, че извършва чистка като "изпълнява поръчките на едно самозабравило се момче на име Делян Пеевски". Йордан Цонев от ДПС, който водеше заседанието, я попита откъде има такава информация, но Петкова вече се беше оттеглила от трибуната и не отговори. А Главчев определи думите й като "абсурдни".