Медия без
политическа реклама

Правителството превръща 4 хеликоптера Кугър в медицински

Вече 15 години България се чуди какво да прави скъпите машини

06 Яну. 2021Обновена
Снимка: Архив

Правителството ще ремонтира 4 бойни хеликоптера "Кугър" и ще ги превърни в спасителни и медицински машини. Това става ясно от официално съобщение на Министерски съвет, направено след редовното му заседание. Според него вертолетите ще бъдат преоборудвани, за да служат за медицинска евакуация по въздух на пострадали български граждани. Ремонтът ще бъде извършен в български военни заводи. 

В хода на правителственото заседание, здравният министър Костадин Ангелов информирал за изработена специална пътна карта по темата. В нея е и проектът, по който преди няколко дни бяха отпуснати близо 20 млн.лв. по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. за доставка на хеликоптери за реакция при спешни медицински случаи и кризи. "Стартирахме процедура за обявяване на обществена поръчка за закупуването на хеликоптера с европейски средства, който ще бъде оборудван с цялата медицинска техника, необходима за извършване на медицинско спасяване на територията на България“, обявил Ангелов пред министрите. Очевидно обаче това няма да стане скоро, след като се мина и на варианта за преоборудването на "Кугър"-ите в медицински и спасителни. 

Темата подгря още сутринта военният министър Красимир Каракачанов. "Има възможност Министерството на отбраната да предостави три или четири хеликоптера „Кугър“ на здравното министерство за медицински цели", обяви той в интервю за Би Ти Ви.  Според него трябва обаче Министерството на здравеопазването да прецени дали тези хеликоптери ще им свършат работа. „Да преценят дали цената, която трябва да се даде за тяхното преоборудване, отговаря като възможности, или е по-изгодно да се купят нови. Ние сме декларирали нашата готовност. Армията има три мисии – първата е защитата на териториалната цялост на България. Втората са съюзническите ангажименти и третата е в помощ на населението. Така че сме готови да изпълним и тази трета мисия и я изпълняваме винаги“, допълни военният министър.

Само час по-късно неговата идея влезе в пътната карта за машини за спасяване и евакуация на български граждани.

Темата за липсата на такива хеликоптери стана особено актуална, след като преди дни шефът на Планинската спасителна служба към БЧК Емил Нешев алармира, че очакват хеликоптер чак след няколко години, а това много бави работата им. Той даде пример с двете акции за спасяване на туристи на 2 януари, които при наличие на хеликоптер са щели да приключат само за час и половина, а не за 11 часа.

„Добро решение е, че ще можем да използваме налични хеликоптери за медицински цели, с които ще се спасяват човешки животи“, е заявил по време на правителственото заседание министър-председателят Бойко Борисов, цитиран от пресслужбата си. Премиерът акцентирал, че за целта е необходима стройна организация, и е възложил осигуряването й на здравния министър. Той наблегнал, че както винаги досега, когато е имало възможност, така и занапред правителството ще продължи да изпраща наличните хеликоптери и самолети за оказване на помощ на нуждаещи се български граждани в страната и чужбина. 

Темата защо България купува военни, а не спасителни хеликоптери се точи вече 15 години. През 2005 г. България купи за 380 млн. евро по договор с "Юрокоптер" 18 хеликоптера (12 "Кугър" и 6 "Пантер"). Договорът бе подготвен от правителството на Симеон Сакскобургготски, но сключен по време на тройната коалиция.

Това бе един от първите договори, срещу които започна да говори Бойко Борисов, когато стана премиер на първото правителство на ГЕРБ. Борисов обяви, че няма възможност да изплати цялото оборудване и предоговори сделката, като се отказа от последните три машини "Пантер".

През всичките години, в които е премиер, Борисов не спира да критикува тази сделка, а често и самите хеликоптери. "Над 400-500 милиона, над половин милиард сме дали за хеликоптери, които просто могат да летят в пустинята и само лятно време можем да ходим до морето с тях. Проблемът е, че кугърите, за които дадохме толкова много пари, нямат обледенителни системи. А е 60 метра горната граница и рискът да паднат хеликоптерите като излетят е много голям. Най-скъпата техника, която държавата е взела, няма обледенителни системи на витлата и те не могат да прелетят през облаците", коментира например Борисов през 2012 г. 

„Купени са 12 „Кугър“-а, транспортни хеликоптери. Повтарям, транспортни. В изправност да летят днес са четири. Така са купувани – нито поддръжка, нито е смятано колко пари ще струват… И не мога да си обясня защо са 12 транспортни хеликоптера! После три „Пантер“-и – пак хеликоптери и пак транспортни, и три „Спартан“-а – самолети, но също транспортни“, казва Борисов и през 2017 г. И тогава бе коментирано дали вертолетите да не бъдат използвани от Министерството на здравеопазването в случай на нужда и при бедствия, но до решение не се стигна.

Борисов критикува хеликоптерите и преди година и половина, но вече като аргумент за закупуването на американските изтребители. "Да ги питам тези, които говорят, какво въоръжение имат "Пантер"-ите – само с прашка можеш да стреляш оттам. "Кугър"-ите нямат и пистолет на борда, а "Спартан"-ите така бяха купени, че нямат и договори за поддръжка – за повече пари отколкото сега купените доказани в битка F-16 Block 70 с въоръжение. И тези същите излизат да говорят...", обяви той през юли 2019 г. "Неслучайно ние имаме бойна авиация, но всичко ново до този момент, което сме придобили, е годно само да натовари щаба и да избяга - само транспортни самолети и хеликоптери, без нито една пушка - не ракета, не торпедо, пушка няма, за стотици, стотици милиони, над милиард, повече, отколкото за F-16", добави той.

Тъй като машините не са купени с необходимото въоръжение, то за тях се търси каква ли не роля. Преди няколко месеца се говореше, че някои от тях може да станат за машини за гасене на пожари. Факт е обаче, че 15 години всички намерения си остават само намерения, а България е една от малкото държави без спасителни хеликоптери.

ТЕПЪРВА ЩЕ СЕ ОСИГУРЯВА ЛЕТАТЕЛНА ГОДНОСТ

Само няколко часа след разпространяването на новината за бъдещите медицински хеликоптери, бе съобщено, че Министерският съвет е приел решение за определяне наличие на основен интерес, свързан с осигуряване на летателната годност и поддръжката на вертолети AS 532 AL “Cougar” и двигатели „MAKILA 1Al ” от състава на Военновъздушните сили (ВВС) на Република България. Нещо, което означава, че тепърва ще се осигурява летателна годност и за въпросните 4 хеликоптера, които са част от комплекта от общо 12 машини.

"Сигурността на страната, изисква поддържането и развитието на способности на транспортна вертолетна ескадрила, като част от способностите на ВВС, за изпълнение на широк спектър от задачи както в национален формат, в т.ч. транспортиране на личен състав и товари, аварийно-спасително осигуряване, пожарогасене, авиомедицинска евакуация, задачи за нуждите на други министерства и ведомства, така и от участието им в изпълнението на поетите към НАТО ангажименти", пише в съобщението на МС.

С осигуряването на летателната годност и поддръжката на вертолети AS 532 AL “Cougar” и двигатели „MAKILA 1А1”се цели възстановяване на техническото състояние и необходимите способности за изпълнение националните и съюзни ангажименти. С интегрирането на нови системи и обучение на инженерно-техническия и летателен състав ще се постигне оперативна съвместимост на силите и средствата както в национален, така и в съюзен формат. Това от своя страна ще доведе до изпълнение на поетите съюзни ангажименти на България по отношение на колективната система за сигурност, добавя правителството.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата