"От посолството на Украйна не е потвърден интерес към предложените хеликоптери Ми-24 с отпаднала необходимост", каза в рамките на парламентарния контрол министърът на отбраната в оставка Тодор Тагарев. Той отговори на въпрос от депутата от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев, предава БТА.
Министърът заяви, че България разполага с пет хеликоптера Ми-24 с отпаднала необходимост. След получаване на писмо на 4 януари 2024 г. е била установена връзка с посолството на Украйна и техни експерти са били запознати с техническото състояние на хеликоптерите. Интересът обаче не е бил потвърден.
Гаджев зададе въпрос и за поисканата военна помощ от Украйна за предоставяне на системи за противовъздушна отбрана.
“От щаба на отбраната беше извършен анализ на възможността за предоставяне на Украйна на исканите от тях системи и изделия,” каза министърът в оставка. Той уточни, че са били определени номенкултури и количества отбранителни продукти, които могат да бъдат предоставени, без това да доведе до загуба на отбранителни способности и да повлияе негативно на подготовката и изпълнението на задачите на въоръжените сили.
Списъците на отбранителни продукти, които са за предоставяне на Украйна, са включени като приложение към две решения на Министерския съвет - номер 776 от 02.22.2023 г. и номер 134 от 23.02. 2024 г., посочи министърът и допълни, че отбранителните продукти по РМС 776 вече са предоставени на Украйна, а тези по РМС 134 са подготвени и по график ще бъдат транспортирани до края на април.
Народният представител от "БСП за България" Манол Генов попита за етапа на реконструкция на авиобаза "Граф Игнатиево" и оставащото време за доставка на първите изтребители F-16.
"В Министерство на отбраната се работи интензивно за изграждането на инфраструктурата за новия боен самолет F-16, така че да бъде постигната оперативна готовност на трета авиобаза в предвидените срокове на авиобаза "Граф Игнатиево", отговори Тагарев. Той посочи, че анализът на изпълнението е наложил приоритизиране на обектите, които са разделени в основно две направления - обекти, пряко свързани с самолетите F-16, и такива, свързани с подобряване на съществуващата инфраструктура. "Фокусът на усилията е за постигане на максимален напредък и успешно приключване на изпълнението на договорите, които са пряко свързани с приемането на самолетите", добави министърът.
Тагарев съобщи, че е планирано окончателното приключване на договорите, които са свързани с приемането на самолетите и за които е необходимо сертифициране от американската страна, да се реализират до края на тази година.
Той обобщи, че инвестиционният процес е стартирал, без да е била налице цялостна концепция за необходимата инфраструктура и при липса на пълна информация по отношение специфични изисквания към обектите. Това е довело до преработване на проектите и продължително съгласуване в процеса на работа. Заради високите нива на инфлацията изпълнителите са информирали Министерството на отбраната (МО) за невъзможност да изпълнят договорите, добави той.
Тодор Тагарев разясни, че МО е предприело мерки в резултат, на които 18 договора са индексирани, при условията на методика за изменение на цената на договора за обществени поръчки в резултат на инфлация, приета с постановление на Министерския съвет. Други осем договора са в процедура по прекратяване, тъй като фирмите са информирали министерството, че не могат да изпълнят заданието.
Това е наложило МО да обяви нови обществени поръчки. Вече са прекратени три от тях и са сключени нови за изпълнение. Предстои да бъдат прекратени пет договора, след което ще бъдат проведени обществени поръчки, добави Тагарев.
"МО полага усилия за навакса натрупаното изоставане. Очакванията са изпълнението на дейностите да бъде съобразено със заложените времеви графици и съгласно поетите ангажименти за придобиване на самолетите F-16 Блок 70, но рисковете остават", добави той.