Медия без
политическа реклама

Престъпникът на пътя е неженен, до 39-годишен и дрогиран

Всяко трето престъпление в България е пътнотранспортно

05 Юни 2024
Заседание на Съвета за криминологични изследвания към Министерство на правосъдието
Министерство на правосъдието
Заседание на Съвета за криминологични изследвания към Министерство на правосъдието

Масовия престъпник на пътя е неженен мъж, до 39 години, с най-много средно образование, кара след употреба на дрога и накрая ще получи условна присъда. Този профил може да бъде извлечен от Доклад на Съвета за криминологични изследвания на Министерство на правосъдието, посветен на пътните престъпления, съобщава "Лекс".

Всяко трето престъпление у нас е пътнотранспортно, като нарастват случаите на шофиране в пияно състояние, след употреба на алкохол или на наркотици, разказва в официално съобщение и Министерство на правосъдието. Това са част от заключенията в изследването „Тенденции и превенция на престъпленията по автомобилния транспорт, изготвено от екип с ръководител доц. д-р Екатерина Салкова. В същото време експертите са категорични – общият брой на престъпленията по пътя намалява, а засилването на наказателната репресия не решава нито един от проблемите с тях.

Това е първото завършено криминологично изследване след възобновяването на дейността на Съвета за криминологични изследвания като експертен консултативен орган за наказателната политика на държавата. На последното си заседание Съветът, председателстван от министъра на правосъдието Мария Павлова, прие окончателния доклад по него.

Докладът показва, че най-голям е делът на престъпленията, свързани с  управлението на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества. Те представляват впечатляващите 75,6% или три четвърти от всички наказани пътнотранспортни престъпления в страната за периода 2010-2021 г.

Най-често престъпления на пътя извършват неженени мъже със средно или основно образование на възраст от 18-39 години.

Най-много са осъдените жени водачи на МПС от същия възрастов диапазон, като броят на жените на възраст 40-49 г. стремително нараства. При жените, за разлика от мъжете, преобладават осъдените лица със средно и по-високо от средното образование.

Осъдените за управление на МПС след употреба на наркотици, както и неправоспособните водачи, са преобладаващо младежи на възраст от 18-29 години.

Наблюдава се тенденция към силно ограничаване на прилагането на ефективното осъждане. Докато през 2010-2015 г. с ефективна присъда са завършили делата за 63,4% от наказаните престъпления през периода, то през 2016-2021 г. с ефективно осъждане са наказани 7,3% (1940) от всички престъпления за периода. В края на изследвания 12-годишен период наказаните с прилагане на ефективно осъждане намаляват с 94,1% спрямо началната 2010 г. „Прави впечатление сериозният спад на наказаните с прилагане на ефективно осъждане престъпления през 2016 г. спрямо 2015 г. с -78,4%, който продължава с по-бавни темпове, а към края на периода бележи леко увеличение“, пишат експертите.

„Ясно изразена и засилена е тенденцията към увеличение както за целия 12-годишен период, когато наказаните престъпления за управление на МПС след употреба на наркотици са нараснали 784 пъти спрямо 2010 г., така и във всеки от изследваните два периода по отделно. …След промените в НК в началото на втория разглеждан период 2016-2021 г., броят на наказаните престъпления расте с високи темпове – през 2017 г. – 5,4 пъти или с 436,5% спрямо 2016 г., през 2018 – със 139% спрямо 2017 г., през 2021 г. – с 25,8% спрямо 2020 г.“, посочват още авторите на изследването.

Броят на наказаните за шофиране след употреба на дрога може да нараства значително, но данните показват, че колкото по-масово става това престъпление, толкова по-масово за него се налагат и условни присъди.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата