Правителството ще разгледа в сряда на оперативно заседание доклад с 37 комплексни мерки за повишаване безопасността на пътя. Това съобщиха премиерът и министри след съвещанието, посветено на пътната безопасност и борбата срещу войната по пътищата. Срещата беше инициирана от премиера Росен Желязков след жестоката катастрофа, при която загина 12-годишната Сияна. На нея присъстваха и няколко неправителствени организации.
Премиерът Росен Желязков обяви, че неговото правителство няма да носи отговорността на предишните кабинети и обеща разписани мерки с отговорници и гарантиран ресурс за изпълнение.
Транспортният министър Гроздан Караджов заяви, че целта на 37-те мерки е да се постигне 20% намаление на загиналите по пътищата. Част от мерките предвиждат едновременно установяване, наказване и връчване на наказателно постановление на нарушителите. Така ще се избегне издирване и укриване на извършителите. Предвижда се повишаване на контрола при превоза на деца и ученици. За целта ще се въведат технически пособия, които да не допускат стартиране на двигателя, ако водачът е употребил алкохол или наркотици. Гроздан Караджов обясни, че това са устройства, които с разпознаване на лицето на шофьора ще взимат и тест за алкохол и наркотици. Предвижда се създаване на орган, който да разследва тежките автотранспортни произшествия.
"Когато личната идентификация стане възможна по електронен път с новите лични карти, постановленията ще се връчат и по електронен път", каза Гроздан Караджов.
Регионалният министър Иван Иванов обяви, че той и АПИ са поели ангажимент до края на юни да бъде пуснат нов лот от автомагистрала "Хемус", както и пътната отсечка между Ботевград и Мездра. Той обяви, че са идентифицирани 36 проблемни пътни участъка.
В същото време стана известно, че председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил разпитан от следователи от националното следствие заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна.
От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, съобщава БНР. Вълчев е бил разпитван само като свидетел.
4 години нищо не се свърши. Нямаше пари. Аз съм от година председател на Управителния съвет. Постъпих на работа, нямаше сключени договори за поддържане на пътната инфраструктура, заяви по-късно пред журналисти Вълчев. Той присъства на съвещанието в Министерски съвет.
Вълчев обясни, че само за милата година са възложили дейност по пътя между Плевен и Телиш за 3 млн. лв., което самият той подчерта, че „два пъти повече за последните 3 години преди това“, а резултатът е, че „пътят е достатъчно проходим, за да могат да се движат превозните средства“. След като бе поискан конкретен отговор на въпроса кой е виновен и не е позволил да бъдат сключени договори, той заяви: „Съжалявам, няма да отговоря. Аз съм инженер, аз не съм политик. Това е политически въпрос. Има на кой да го задавате. Не мога да ви отговоря.“
„Днес съм направил проверка – в участъка на Телиш тази година са минали 35% с превишена скорост тежкотоварни средства, като има такива, които са карали със 140 км/ч. Представяте ли си какво значи това“, каза Вълчев, като поясни, че тази проверка е на базата на ТОЛ камерите.
След трагедията със Сияна Плевенската окръжна прокуратурата образува досъдебно производство, което да установи както отговорността на шофьора на ТИР- а, ударил автомобила, в който са били детето и неговите баба и дядо, така и състоянието на пътната отсечка, където стана катастрофата.
По разпореждане на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов разследването беше възложено на Националната следствена служба.
И днес от разследващия екип са на мястото на катастрофата, за да вземат проби от пътната отсечка.
Експерти от Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП) също правят нова инспекция на пътя убиец край Телиш, където на 31 март загина 12-годишната Сияна, съобщи БНТ. При инспекцията ще бъде направено замерване на сцеплението на асфалта и качеството на маркировката на пътя, тъй като се счита, че именно лошото състояние на настилката е довело до трагедията преди седмица, а и до повечето от катастрофите там в последно време.
След фаталния инцидент и смъртта на Сияна Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) въведе ограничение на скоростта в отсечката - първоначално до 60 км/ч, но часове по-късно знаците бяха заменени с ограничение до 70 км/ч. Вчера от АПИ заявиха, че пътят е в добро състояние, но се готви и основен ремонт. Предстои в участъка Телиш-Радомирци да бъде поставена червена маркировка, както и напречна маркировка, която произвежда шум при преминаване по нея.
В събота (12 април) предстои жители на село Телиш да излязат на протест в участъка от пътя Плевен – Луковит. Протестът ще бъде мирен, но местните планират да затворят пътя, а мотоциклетисти от района отлагат откриването на мотосезона, за да се включат в акцията.