Медия без
политическа реклама

Прокуратурата е осъдена за 75 000 лв. заради оставен на свобода убиец

Това е обезщетението, което тя дължи за бездействието си да бъде вкаран в затвора шесторен убиец

26 Септ. 2024
3 януари 2018 г.: Полиция е отцепила района в борова гора край Нови Искър, където е открит издирваният след убийствата джип
БГНЕС
3 януари 2018 г.: Полиция е отцепила района в борова гора край Нови Искър, където е открит издирваният след убийствата джип

Прокуратурата е окончателно осъдена да плати обезщетения за общо 75 000 лева на Иво Кюхов - един от роднините на жертвите на жестокото шесторно убийство, което беше извършено в Нови Искър преди повече от 6 години.

Това пише "Лекс", като цитира решение на Върховния касационен съд (ВКС). Както и долните две инстанции, върховните магистрати приемат, че прокуратурата носи отговорност, че убиецът Росен Ангелов не е бил в затвора по това време, въпреки че е имал влязла в сила присъда за блудство с дете. Прокуратурата е институцията, която отговаря за привеждането на присъдите в изпълнение.

Вечерта на 31 декември 2017 г. рецидивистът Росен Ангелов уби бившата си приятелка Кети Кюхова, а в първите часове на 2018 г. отиде в къщата ѝ и застреля цялото ѝ семейство – майка ѝ Еленка Бурджиева, дъщеря ѝ Нанси Иванова, новия ѝ приятел Неделчо Юнаков, сина му Георги, както и приятеля на Нанси – Боби Иванов.

Ангелов беше издирван в продължение на една седмица, но се самоуби, преди да бъде задържан. Покрай трагедията и издирването му се разбра, че той е осъждан рецидивист, който още в края на 2009 г. е бил осъден за пореден път – за блудство с малолетно момиче, а 10 години преди това е бил осъден и за изнасилване.

Последната му присъда от 8 години затвор обаче така и не е била изпълнена, защото се е укрил, а и никой не го е търсил усилено.

През 2020 г. Иво Кюхов, който е брат на Кети Кюхова и син на Еленка Бурджиева, заведе дело срещу прокуратурата и година след това Софийският градски съд (СГС) му присъди обезщетение от 50 000 лева за смъртта на майка му и 30 000 лева за това, че е загубил и сестра си. Прокуратурата обжалва решението, но и Софийският апелативен съд беше категоричен, че вредите за Кюхов са доказани и са резултат от бездействието ѝ при издирването на Ангелов.

И двете инстанции подчертаха, че Ангелов е бил осъден на 8 години затвор през декември 2009 г., а едва през септември 2010 г. е бил обявен за общодържавно издирване. Информацията преди това била, че не е открит на адреса си и няма роднини, които поддържат връзка с него. В хода на делото стана ясно, че през годините е постъпвала една и съща информация от МВР – Ангелов го няма на адреса и роднините му не знаят къде е.

Съдилищата посочиха, че прокуратурата не е била активна и не е поискала от МВР други издирвателни действия – справки от различни национални бази данни, проследяване на банкови операции, информация от мобилните оператори, разговори с приятели, роднини, наблюдение на места, на които би могъл да пребивава и др. Показателно е, че тялото на Ангелов беше открито в района на село Луково, където е извършил блудството с дете, за което е бил осъден и формално издирван 8 години.

Съдиите приеха, че формалното изпълнение на служебните задължения на прокурорите се приравнява на бездействие и то е в причинна връзка с шесторното убийство, заради което Иво Кюхов претендира да бъде обезщетен.

Прокуратурата е оспорила и изводите, че е действала формално при опитите да бъде приведена в изпълнение присъдата на Ангелов, но ВКС напомня, че в продължение на осем години са извършвани еднотипни и безрезултатни действия, без конкретни указания от прокурора за издирването му. Върховните съдии Мими Фурнаджиева (председател на състава), Снежанка Николова и Гергана Никова (докладчик) пишат, че към 1 януари 2018 г. не е била изтекла абсолютната давност за изпълнение на присъдата и прокуратурата все още е имала задължение да вкара Ангелов в затвора.

Все пак магистратите изчисляват, че приносът на прокуратурата за щетите, нанеси на Кюхов, е 30%, а останалият дял от 70% е на Ангелов. Тъй като става дума за внезапно убийство на майката и сестрата на Иво Кюхов, с които той е имал много близки отношения, ВКС преценява, че справедливото обезщетение за вредите от смъртта на майка му е 150 000 лева и 100 000 лева за вредите от смъртта на сестра му. Според приетото от ВКС тълкуване, че отговорността на прокуратурата е за 30% от тези вреди, то и обезщетенията, които тя е окончателно осъдена да плати, са 45 000 лева за смъртта на майката на Кюхов и 30 000 лева за смъртта на сестра му.

Отделно от това прокуратурата трябва да плати и над 11 000 лева разноски.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата