Прокуратурата е окончателно осъдена да плати обезщетения от 125 000 лева на бившата шефка на Националната агенция за приходите (НАП) Мария Мургина, съобщи "Лекс".
Преди две години Мургина заведе иск за 200 000 лева срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) заради воденото срещу нея дело за престъпления по служба, принуда и документни престъпления, което продължи 7 години и накрая тя беше напълно оправдана. Тя претендираше, че незаконните обвинения са ѝ причинили трайни здравословни проблеми, стрес, страх от осъждане, унижение, уронване на престижа ѝ и невъзможност да работи дълго по специалността си.
Миналата година градският съд присъди на бившата шефка на НАП обезщетение от 30 000 лева заради моралните вреди от незаконните обвинения, като показания дадоха бившата секретарка на Мургина и мъжът, с когото тя живее на съпружески начала. Те разказаха за изключителния стрес, който е преживяла по време на процеса и цитираха изказване на бившия зам.-градски прокурор на София Роман Василев, който след повдигането на обвиненията на Мургина през 2009 г. казал, че всички свързани с нея служители на НАП „трябва да имат страха на прокуратурата, защото тя ще стигне до всеки от тях“.
Тогава Мургина изпаднала в пълно отчаяние, гледала често в една точка и започнала деградация на физическото ѝ състояние. Назначената медицинска експертиза също показала връзка между преживяния силен стрес и отключилите се заболявания на Мургина, а широкото огласяване на случая допълнително спомогнало за понесените вреди.
За да увеличат обезщетението, апелативните съдии Ася Събева (председател на състава), Даниела Христова (докладчик) и Кристина Филипова подчертаха изрично тежките последици от изказванията на Роман Василев. САС се позова и на заключение на комплексна съдебномедицинска експертиза по делото, която показва, че от преживяното нервно и емоционално напрежение от изявлението на зам.-градския прокурор, Мургина е вдигнала кръвно, увеличила се кръвната ѝ захар и започнала да страда от безсъние.
Втората инстанция се мотивира и с голямата отговорност на длъжността, която Мургина е заемала и че две от обвиненията са свързани с поста ѝ, като подчерта, че по-високата длъжност предполага по-високо обезщетение. Освен това апелативният съд припомни, че за две обвинения Мургина е била осъдена на 4 години затвор, а това за принуда е било поддържано 7 години.
За да не допуснат касационно обжалване на решението, върховните съдии Василка Илиева (председател на състава), Борис Илиев (докладчик) и Ерик Василев отбелязват, че в мотивите си САС е посочил всички обстоятелства, имащи отношение към търпените от Мургина вреди и какво значение им отдава, за да определи справедлив размер на обезщетението.
В определението си ВКС казва, че апелативният съд не е приел, че подлежат на обезщетяване вреди, които не са в причинна връзка с обвинението и е присъдил обезщетение за онези, за които е установил наличие на такава връзка, за което се е и мотивирал подробно.
Върховните съдии напомнят също, че ако незаконното обвинение е за умишлено престъпление в област, в която е професионалната реализация на обвиняемия, следва да се вземе предвид как се е отразило то върху възможностите му за професионални изяви и развитие в служебен план, авторитета и името на професионалист.
„При определени професии очакванията и изискванията на обществото към тях за почтеност и спазване на законите, са завишени и незаконното обвинение срещу лица, упражняващи подобни професии, има по-силно негативно отражение върху неимуществената им сфера“, пише в крайния си акт ВКС.