Прокуратурата провежда спецакция в Изпълнителната агенция по горите, предаде Нова тв. По-рано от държавното обвинение съобщиха, че във връзка с възложена от главния прокурор Иван Гешев проверка на горските заменки, прокурори от ВКП и служители на Главна дирекция „Национална полиция“ изискват документи от изпълнителния директор на агенцията по горите, както и от от управителя на търговско дружество в София.
"Изисканите документи са свързани с изпълнение на Решение на Европейската комисия от 05 септември 2014 г. относно схема за помощ SA26212(2011/C) и NoSA.26217(2011/С), приведена в действие от Република България при замени на поземлени имоти в горски територии", се казва в съобщението. Освен това прокуратурата иска цялата документация по изпълнението на обществената за избор на правоспособен независим оценител, който е извършил оценка на поземлените имоти в горски територии в съответствие с европейските изисквания, както и документи, свързани с възстановяването на предоставена на бенефициентите помощ.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ
Държавата, в лицето на Министерство на земеделието, храните и горите, стартира процедура за възстановяване на надвзетите суми от бенефициери, получили държавна помощ за горски заменки. Това обяви на брифинг в Народното събрание на 20 ноември 2109 г. министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева. Тя подчерта, че това са горските заменки, извършени в периода 1 януари 2007 до края на януари 2009 г.
Десислава Танева заяви, че обект на оценителна експертиза са били поземлени имоти с обща площ над 110 хил. дка, които са включени в 132 сделки или договори за извършване на замяната.
„Оценителната комисия приключи своята работа, като от 132 договора в 103 установи неправомерно получена държавна помощ от страна на бенефициенти. Тези 103 сделки засягат 478 имота на обща площ малко над 22 хил. дка. Получената в повече стойност от бенефициери се равнява малко над 80 млн. лв.“, допълни още министър Танева. Тя уточни, че днес Министерството е изпратило уведомителни писма до тях.
"Тази сага започна през първия мандат на ГЕРБ. Тогава министърът на земеделието информира Прокуратурата за извършените заменки. Неправителствени организации бяха информирали вече Европейската комисия и тя започна проучване представлява ли това неправомерна държавна помощ“, твърдеше министър Танева.
По думите й, именно в първия мандат на ГЕРБ бил наложен мораториум върху изключването на заменените горски територия от горския фонд и промяната на предназначението. „Този мораториум впоследствие бе имплементиран в горското законодателство, което е в сила и до днес. ЕК се произнася, че извършените заменки в периода 1 януари 2007 г. до 28 януари 2009 г. представлява държавна помощ, която е неправомерна“, допълни още земеделският министър. Тя посочи, че това е причината за оценяване и остойностяване на неправомерно получената държавна помощ.