Медия без
политическа реклама

Прокуратурата ще плати 80 000 лв. заради шесторно убийство

Съдът прецени, че държавното обвинение не си е свършило работата по издирването на убиеца

05 Яну. 2021
БГНЕС

Прокуратурата трябва да плати 80 000 лв. на един от роднините на жертвите на жестокото шесторно убийство в Нови Искър преди 3 години. Софийският градски съд присъди обезщетението, след като реши, че държавното обвинение не си е свършило работата да залови убиеца Росен Ангелов, който в продължение на години се е укривал от правосъдието, съобщава lex.bg.

Вечерта на 31 декември 2017 г. Росен Ангелов уби бившата си приятелка Кети Кюхова, а в първите часове на 2018 г. отиде в къщата ѝ и застреля цялото ѝ семейство – майка ѝ Еленка Бурджиева, дъщеря ѝ Нанси Иванова, новият ѝ приятел Неделчо Юнаков, синът му Георги, както и приятелят на Нанси Боби Иванов.

Росен Ангелов беше издирван в продължение на една седмица, но се самоуби преди да бъде задържан. След трагедията стана ясно, че Ангелов е осъждан рецидивист, който още в края на 2009 г. е бил осъден за пореден път за блудство с малолетно момиче. Присъдата му от 8 години затвор обаче така и не е била изпълнена, защото се e укрил.

Именно заради това Иво Кюхов – син на Еленка Бурджиева и брат на Кети Кюхова, е завел иск срещу прокуратурата за 95 000 лева по Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Според него бездействието на държавното обвинение по привеждане в изпълнение на влязлата в сила присъда на Ангелов е в пряка причинна връзка с последвалото жестоко убийство на близките му.

Съдия Маргарита Георгиева от Софийския градски съд (СГС) присъжда на Кюхов обезщетение от 50 000 лева за убитата му майка, както и 30 000 лева заради смъртта на сестра му. Отделно прокуратурата трябва да плати и над 6000 лева за разноски. Кюхов поиска и 15 000 лева и заради претърпените неимуществени вреди от смъртта на племенницата му Нанси, с която бил много близък, но съдът отхвърли иска му, след като прецени, че не е представил достатъчно доказателства.

В решението си съдът напомня, че прокурорът осигурява окончателно привеждането в изпълнение на присъдите, въпреки че конкретните действия се извършват от службите на министерствата на правосъдието и на вътрешните работи. От своя страна прокуратурата твърди, че няма причинна връзка между укриването на Ангелов и последвалото убийство, тъй като нямало гаранция, че няма да го извърши, ако беше влязъл в затвора, защото до 31 декември 2017 г. е щял да бъде освободен. Според съда обаче така и не са представени доказателства, че в продължение на 8 години са били предприети достатъчно ефективни и навременни мерки за издирване и задържане на Ангелов, за да бъде вкаран в затвора.

престъпници, които са осъдени да лежат в затвора, са на свобода. Това става ясно от данните, предоставени на "Сега" от прокуратурата по Закона за достъп до обществена информация.

Както "Сега" неотдавна съобщи, 806 престъпници, които са осъдени да лежат в затвора, са на свобода, става ясно от отговор на прокуратурата по Закона за достъп до обществена информация. Сред издирваните има хора с присъди за най-различни престъпления - убийства, изнасилвания, причиняване на катастрофи с жертви, контрабанда, наркотици, кражби и т.н. Размерът на наказанията също варира - повечето са от по няколко месеца, но има и такива от по 15-20 години. Четирима от издирваните са осъдени на доживотен затвор.

През 2018 г. тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров информира правната комисия в парламента, че има 917 престъпници, обявени за издирване, над 75% от които са в чужбина. За част от тях са събрани данни за променена самоличност и използване на неистински документи за самоличност, обявиха тогава от прокуратурата. 1/5 от укриващите са осъдени за престъпления по транспорта, следват крадците и тези с присъди за изнасилвания и блудства. Цацаров говореше и за публичен регистър на бегълците, но такъв така и не беше създаден.

Още по темата