Хиперактивната видинска прокуратура отново се прояви. Сега преследва видинчани, които са се опитали да предупредят, че в града не се тества за коронавирус, след като пламна цяло отделение и се наложи да бъде затворено. Председателят на сдружение БОЕЦ Георги Георгиев пак попадна под ударите й , след като публикува видео в социалните мрежи, в което с Петър Миланов твърдят, че във Видин не се тестват за коронавирус медици и контактни лица. Държавното обвинение в града обаче смята, че тези твърдения не отговарят на истината и всяват паника в обществото, заради което Георгиев е привлечен към наказателна отговорност.
Въпросният клип с текст към него е публикуван на 20 април в профила на лидера на БОЕЦ във "Фейсбук". "Във Видин има 15 доказано заразени медици (лекари, сестри санитари, лаборанти) и 10 заразени граждани и пациенти. Видин беше след София по брой на заразени и брой на медици с covid -19. Едно отделение е затворено, в две други са открити заразени лекари и персонал, има риск от затваряне на цялата болница", пише Георгиев.
От районната прокуратура във Видин обаче считат, че това е заблуждаваща информация. "В хода на разследването е установено, че противно на твърдяното, от 20.04.2020 г. е започнало тестуване за коронавирус на всички медицински лица в МБАЛ „Св.Петка“ - град Видин, която информация е била подробно разяснена на обвиняемия. Въпреки това, Г.Г. е изнесъл заблуждаващи твърдения в електронна медия", пише в съобщение на прокуратурата по случая. А твърденията на Петър Миланов са за периода преди 20 април, когато 88-годишният му баща е бил повече от 2 седмици в болницата. На 2 април бащата е приет в болница след инсулт. На 15 април го тестват за COVID-19, тестът e положителен, на 16 април го местят в реанимация, на 17 април съобщават на децата му.
"Сега" потърси за коментар Петър Миланов. "Пуснахме клип, в който алармираме, че отказват да тестват. Вече са заразени 15-20 лекари, медицински сестри и санитари", обясни Миланов. Един от заразените е 77-годишен невролог, който е приет в последствие за болнично лечение.
Мъжът е категоричен, че нито той, нито неговата сестра, нито пък 86-годишната му майка са били тествани за коронавирус, въпреки че са контактни лица, никой не ги е потърсил, нито са поставени под карантина. "7 дни се опитвахме да ги накараме да ни тестват, но отказаха, защото сме нямали симптоми. Ние си наложихме доброволно карантина, защото сме отговорни граждани. Сега сме изолирани тримата", коментира още Миланов.
Двамата с неговата сестра са извикани днес в полицията, за да дадат показания по делото срещу лидера на БОЕЦ Георги Георгиев. Те са разпитвани за всички обстоятелства около заснимането на клипа. Миланов отбеляза пред "Сега", че не разбира защо сестра му също е привикана в полицията, след като тя не присъства във видеото и не е правила никакви изказвания.
ДЕЛО ЗА ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
Преди седмица пловдивската прокуратура все пак прекрати досъдебното производство, което образува в средата на март срещу двама лекари от местната болница "Св.Мина" за създаване на паника чрез подаване на невярна информация. На 17 март двамата медици в открито писмо предупредиха, че болница "Св. Мина" няма готовност да приема болни от коронавирус. Лекарите се оплакаха от липса на всякакви предпазни средства - маски, респиратори и дори престилки, тампони и калцуни. И разкриха, че част от персонала е напуснал поради тази причина. Това провокира държавното обвинение да образува досъдебно производство.
ДЕЛО ЗА ЕКСПЕРТНО МНЕНИЕ
Шефът на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова също получи обвинение от прокуратурата за всяване на паника във връзка с нейни интервюта пред БНР и БНТ по повод снабдяването с лекарствата в страната. В последните си изяви тя коментира логистичните проблеми с вноса и производството на лекарства, но думите й трудно могат да бъдат възприети като предизвикващи паника. Въпреки това прокуратурата образува дело срещу нея и ѝ наложи парична гаранция в размер на 20 000 лв. Във сряда Софийският районен съд реши, че мярката ѝ за неотклонение е неоснователна и я пусна без гаранция.
ПРЕСЛЕДВАНЕ
От началото на извънредното положение прокуратурата няколко пъти официално оповести, че е повдигнала обвинение за изказвания, които всяват паника в условията на епидемия. В Наказателния кодекс пише, че "който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога, се наказва с лишаване от свобода до две години". По тежкият състав на това престъпление - ако са настъпили значителни вредни последици, наказанието е лишаване от свобода до пет години и глоба от 10 000 до 50 000 лв.