Медия без
политическа реклама

Съдът отмени гаранцията на шефката на фармацевтичния съюз

Организацията сезира Европейския парламент за нарушаване на основни права

22 Апр. 2020Обновена
БНТ

Софийският районен съд отмени гаранцията от 20 хил. лв. на шефа на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова, която получи обвинение от прокуратурата заради прогнози, направени пред обществените медии във връзка с пандемията. Това потвърди пред "Сега" адвокат Христо Ботев, който защитава Стоименова. От съда абсурдно отказаха да огласят мотивите си и препратиха за повече информация към прокуратурата.

Адвокат Ботев обясни, че клиентката му е без мярка за неотклонение и съдебното определение е окончателно. По думите му съдът е приел, че като се имат предвид личността й и семейното й положение, няма опасност тя да се укрие или за извърши престъпление. Разследването е на твърде ранен етап и не може да се прави предположение има или не престъпление, са приели още магистратите.

Прокуратурата наложи гаранцията на Стоименова, след като прие, че тя е извършила престъпление с предположението си, че има логистични проблеми пред доставките на лекарства. Според разследващите тя е всявала паника и тревога с твърденията си за работата на аптеките в условията на пандемия. "Всяко едно послание, твърдение, предположение в медийните ми изяви почива на 25-годишния ми опит във фармацевтичния сектор и на публикувани анализи и информация и няма характеристиките, които прокуратурата им приписва", коментира тя по повод обвинението. 

От Българския фармацевтичен съюз декларираха, че магистър-фармацевтите ще продължат да обясняват на пациентите защо не може и не бива да се отпускат препарати без рецепти, какви са ползите от генеричната замяна и защо лекарите трябва да предписват генерици, особено във времето на извънредно положение в страната. Фармацевтичният съюз дори е сезирал по казуса Европейския парламент и Агенцията на ЕС за основните права. 

Шефът на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова е получила обвинение от прокуратурата за всяване на паника във връзка с нейни интервюта пред БНР и БНТ по повод снабдяването с лекарствата в страната, съобщи самата тя днес. Обвинението е по чл. ал.

МРАКОБЕСИЕ

"Да се обвиняват експерти заради изразени становища е мракобесие и пряко противоречи на членството на България в европейското семейство, защото показва отчетливо неразбиране на факта, че демокрацията функционира благодарение на свободните и независими медии". Това се казва в позиция на Асоциацията на европейските журналисти по повод обвинението проф. Асена Стоименова.

"Прави впечатление, че прокуратурата се опитва да използва този текст от Наказателния кодекс като бухалка, с която по неясни критерии да преследва критици на властта. Всеки, който посочи какъвто и да било проблем, би могъл да попадне под нейните удари със същия мотив – “буди неоснователна тревога” у гражданите", пише в позицията на АЕЖ.

Още с влизането в сила на закона за извънредното положение и мерките срещу епидемията от коронавирус в страната, у мнозина се породи съмнение, че ще последват злоупотреба с власт и репресии върху гражданите.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?