Провал на план за здравно образование в българските училища рискува да доведе до големи загуби. За това алармира дългогодишният представител на страната ни в Световната здравна организация доц. Михаил Околийски.
Той припомня за приетия от МС план за засилване на ролята на здравно образование в българското училище. Той е заложен в изпълнението на реформа 6 "Съвременно здравно образование в българското училище", включена в Националния план за възстановяване и устойчивост в компонент здравеопазване, включващ редица реформи и инвестиции, които трябва да бъдат изпълнени до 2026 г. Целта е ясна - повишаване на здравното образование сред подрастващите у нас, които са на челните места в света по употреба на алкохол, цигари, по наднормено тегло, рисково сексуално поведение и др.
За изпълнението й е сформирана работна група между МОН и МЗ, която е трябвало до март 2024 г. да даде насоки за здравно образование в училищата. Изготвена е и подробна пътна карта, която разписва дейностите, в резултат на които е следвало до 15 септември т.г. здравното обучение да влезе в училищата. Сред тях са преглед на съдържанието и формите за осъществяване на здравно образование в българското училище, разработване на програми за профилактика и на интерактивни ресурси, на учебни модули и на образователни ресурси по различни здравни теми, привличане на читалищата и младежките организации за насърчаване на здравната информираност, вкл. и чрез прилагане на подхода "Връстници обучават връстници". След падане на последното редовно правителство обаче работата на работната група е замряла по незнайни причини.
"За съжаление някои от взимащите решения в институциите не разбират важността на ранното обучение по всички рискове. И въпреки че тази дейност е част от мониторинга по Плана за възстановяване, на базата на който се отпускат парите в здравеопазването, поради това най-вероятно няма да има второ плащане по Плана - загуби за милиарди и пропусната златна възможност за устойчива промоция на здраве и профилактика на заболяванията", коментира доц. Михаил Околийски. По думите му за изпълнението на плана не са нужни конкретни средства - те са разчетени в рамките на бюджетите на двете министерства. "Въпросът е в разбирането за важността на промоцията на здравето", посочва той.
Стоп
Наблюдатели сигнализират и за замирането на дейността на още няколко работни групи в МОН. Тази за езиковата интеграция на деца, чийто майчин език е различен от българския, например в началото е работила много усилено, дадени са много предложения и конкретни идеи, свързани с целенасочени обучения на учителите, преподаващи на уязвими деца, както и със създаване на ресурси, които да подпомагат педагозите. Нищо от дадените предложения обаче не е придвижено, за да стане факт. "За това не са нужни нормативни промени, достатъчно е само те да бъдат "облечени" например в национална програма", коментират експерти.
Другата работна група в МОН - за квалификацията на учителите, също е приключила работата си, без по предложенията й да бъдат предприети по-нататъчни действия. Те са включвали даване на обратна връзка от педагозите за изкараните от тях обучения, промяна в регистъра на обучителните организации и т.н. - все мерки, целящи да затегнат контрола и качеството на предлаганите квалификационни курсове за учители, които станаха синоним на почивка на спа хотел.