Медия без
политическа реклама

Първите модернизирани български Су-25 се връщат от Беларус

20 Септ. 2020Обновена
Министерство на отбраната

Беларуското авиоремонтно предприятие "558-ми авиационен завод" в Барановичи трябва да достави първите два модернизирани български щурмови самолети Су-25 на 23 септември, съобщава "Капитал" като се позовава на специализираното авиационно издание Aero. У нас са се завърнали и екип авиомеханици, които са изпратени на обучение в Беларус за обслужване на модернизираните машини.

В руския сайт russianplanes.net се появил кадър с български щурмови самолет Су-25К след капитално-възстановителния ремонт и малка модернизация. На кадъра се вижда новият дигитален камуфлаж в два тона на зеленото и един тон на кафявото, отбелязва още "Аеro".

Страната ни сключи договор за удължаване на летателния ресурс и модернизация на осем самолета Су-25, които са с постоянно базиране на военното летище "Безмер", в сделка на стойност около 99 млн. лв. с ДДС. Срещу тази сума машините трябва да са годни за експлоатация поне още 8 години, да бъдат оборудвани с по-модерна система за стрелба и бомбомятане, както и да бъдат въоръжени с четири пъти по-далекобойни ракети "въздух-въздух". Първите Су-25 бяха изпратени в Беларус още в края на миналото лято и според обещанията на военния министър Каракачанов трябваше да започнат да идват обратно преди месеци.

 

"Сега" припомня:

Процедура за възлагане на обществена поръчка за ремонт, удължаване на ресурса и обновяване на щурмовите самолети Су-25 от състава на ВВС бе пусната преди близо две години. Тя е за срок от 48 месеца - 4 години. Обявената прогнозна стойност на поръчката е 41 млн. лева без ДДС. В поканата за участие, обаче бе записано, че се запазва опция, която ще се активира при решение на Министерски съвет, за сключване на допълнителни договори, като общата стойност на всички договори не може да надхвърля 82,51 млн. лева без ДДС. В решението за стартиране на поръчката бе записано, че удължаването на ресурса пък трябва да стане с участието на оригиналния конструктор, който според решението е руската корпорация ОАК.
Според проучване, направено от МО, само две предприятие имали възможност за извършване на качествен ремонт и удължаване на ресурса с участието на оригиналния конструктор - белоруският "558-ми авиоремонтен завод" в Барановичи и руският завод "121 АРЗ" в Кубинка, част от ОАК. Поради това, покана за участие в процеса бяха отправени само до тях.

Отговор-предложение дойде само от Беларус. Вместо 41 или 82 млн.лв обаче тяхната оферта е за близо 133 млн.евро без ДДС, което е 260 млн.лв без ДДС или 310 млн.лв с ДДС. От доклада на работната група обаче ставало ясно, че предложението на Беларус включвало уговорката, че може да свали цената на 73.6 млн. евро без ДДС или около 140 млн.лв без ДДС и 173 млн. лв. с ДДС, ако не става дума за доставка на компоненти и резервни части, а всеки от щурмовите самолети се поправя "в цялост". 

Независимо, че и едната и другата сума надхвърлят в пъти заложените МО определя беларуската фирма за победител и изпълнител на поръчката. "Предложената цена надвишава прогнозата стойност на поръчката, като това обстоятелство не е основание за отстраняване на участника. Не са открити аретмитични грешки", пише в решението за определяне на победител, подписано от Красимир Каракачанов на 23 октомври т.г. и което може да бъде видяно Той изрично записва, че решението му подлежи на обжалване пред Комисията за защита на конкуренцията.

От това решение не става ясно коя сума е избрана 310 или 170 млн.лв. Която и да е от двете обаче, то тя надхвърля 100 млн.лв - праг на поръчка, над който трябва задължително да има решение на Министерски съвет. Вероятно в опит това да бъде преодоляно или да бъдат избегнати въпроси в тази посока, на няколко места в хода на поръчката се обяснява, че въпросната сума била рамкова, а пък щели да бъдат сключвани отделни договори. 

Пак покрай тази поръчка гръмна и друг спор. Така КНСБ обяви, че е готова на "всички възможни граждански и синдикални действия", ако не се даде възможност част от ремонта на руските самолети Су 25 да бъде извършен в наскоро национализирания завод "Авионамс". От синдиката искаха да бъде включена клауза в договора с избраната фирма, "Авионамс" да бъде подизпълнител. В писмо до премиера Бойко Борисов те настояваха за спешна среща, на която казусът да бъде изчистен. Именно тогава, в рамките на парламентарния контрол Каракачанов съобщи, че само 558-ми авиационен ремонтен завод – Беларус е подал оферта да ремонтира и поддържа руските самолети Су 25, другото поканено дружество Обединена авиостроителна корпорация – Русия не е дало предложение. Пак тогава той обясни, че е имал среща с представители на "Авионамс", на която е станало ясно, че заводът няма възможности да се справи с ремонта. Според КНСБ обаче "Авионамс" има дългогодишен опит в ремонта на подобни самолети и в завода работят единствените подготвени специалисти в България.

"И аз искам да изляза с Наоми Кембъл на вечеря, но не мога да платя сметката”, заяви Каракачанов по повод синдикалната изява. "За такива ремонти трябва лиценз, а "Авионамс" го няма. Получаването му може да отнеме 2-3 години, а ние не може да чакаме. Това не е жигула, която може да я дадеш на всеки един сервиз във всяко едно село. Това е авиационна техника", коментира той и добави, че "основен критерий е икономически най-изгодната оферта, най-ниска цена".

За сделката с беларуския завод Каракачанов каза още: "Чиновници започнаха да обясняват, че има санкции, които могат да бъдат нарушени, което е абсолютно несериозно, имайки предвид практиката на други натовски и европейски държави". За военният министър санкциите срещу Беларус са по отношение само и единствено на вътрешни репресии. "Практиката и на други европейски държави ясно показва, че по отношение на възстановяването на бойните способности не трябва да има някакви ограничения", обяви Каракачанов преди година.

Още по темата