Управляващата коалиция представи нови социални и икономически мерки, свързани с корона кризата, за близо 1,162 млрд. лв. Премиерът Бойко Борисов не представи добре числата и от думите му първоначално излезе, че пакетът ще бъде на обща стойност близо 2 млрд. лв. - 1.163 млрд. лв. за социални мерки и 731 млн. лв. за икономически мерки. От изпратеното впоследствие прессъобщение на правителствената пресслужба става ясно, че общият пакет е за 1.1629 млрд. лв., от които 731.5 млн. лв. са за социални мерки и 431.4 млн. лв. - за икономически.
Парите ще бъдат осигурени от държавния бюджет, като засега не се налага да се теглят заеми, заяви премиерът Бойко Борисов. За част от мерките ще са необходими и законодателни промени, като от брифинга стана ясно, че с тях ще се бърза в следващите дни, за да не попречат на ваканцията на депутатите.
В този пакет за първи път от началото на кризата се предлага директно подпомагане към хората, което не е обвързано с условия. Най-голямата сума обаче отива отново за пътища - 355 млн. лв. Отново се правят поредица от отстъпки за хотелиерския и ресторантьорския бизнес, като този път те успяха да издействат и по-нисък ДДС за виното и бирата. Част от най-належащите социални обещания пък се отлагат във времето чак за октомври под претекст нуждата от законодателни промени.
Пакетът в социалната сфера от 731 млн. лв. включва добавки от по 50 лв. за всички пенсионери, които ще се дават в продължение на 3 месеца. Общият разход по тази мярка е 318 млн. лв. Премиерът Бойко Борисов намекна, че е възможно да се осигурят добавки за още три месеца, ако пандемията продължи.
С 30% от 1 август се увеличават разходите за персонал в редица ведомства, чиито служители са на първа линия в борбата с коронавируса - медици, полицаи, социални работници и др. (92 млн. лв.). За тях ще бъде увеличено и заплащането за нощен и извънреден труд. Увеличават се от 1 август стандартите за делегираните от държавата дейности за училищното и детското здравеопазване, както и издръжката в домовете за възрастни, хора с увреждания, дневните центрове за деца (24.6 млн. лв.)
Минималното обезщетение за безработица се увеличава от 1 октомври от 9 на 12 лв. За тази мярка ще отидат 12 млн. лв. С 3 месеца от 1 октомври се увеличава и времето, за което безработните получават обезщетения, но мярката ще важи само за хората с минимални обезщетения. В тази група попадат работниците, принудени да излязат на борсата по взаимно съгласие с работодателите, както и онези, вече ползвали обезщетение през последните 3 години (4 млн. лв.)
Отпуска се допълнително субсидия от 17.3 млн. лв. за лечебните заведения с отделения за инфекциозни и белодробни болести, както и за лечебни заведения в отдалечени райони. Други 126.3 млн. лв. ще отидат за увеличаване на средствата за медицинска и дентална дейност, като парите следва да се насочат за достигане на минималните работни заплати по колективния трудов договор в сектора. Правителството отпуска още 122 млн. лв. за лични асистенти до края на годината, както и 15 млн. лв. за творчески проекти на творци на свободна практика. Допълнителните 1000 лв. към заплатите на медиците на първа линия ще се дават до края на годината (още 67 млн. лв. до края на годината).
Сред икономическите мерки е въвеждането с промени в Закона за ДДС на 9% ставка за виното и бирата, за туроператорските услуги и за т.нар. "случаен превоз" на туристи. 55 млн. лв. се отпускат за обещаните вече субсидии за чартърни полети. С тази сума очакванията са да бъдат субсидирано пристигането на около 400 000 чуждестранни туристи.
Новият министър на икономиката Лъчезар Борисов получи заръка да ускори работата по отпускането на грантовете на малките фирми, като за целта служителите във ведомството ще бъдат увеличени с поне още 10 души. "В Министерството на икономиката има налични от ОП "Иновации и конкурентоспособност" 1 млрд. лв., министър Борисов трябва да така да направи работата на електронния регистър, че до 10-15 дни средствата да достигнат до всички кандидатствали фирми, а те са 27 000", каза премиерът Бойко Борисов.
Допълнително Министерството на икономиката ще получи 9.5 млн. лв. за подпомагане на проекти на големи инвеститори с изграждането на път, ВиК и др. На Министерството на туризма се предоставят над 8 млн. лв. за ваканционни ваучери за 38 000 служители на първа линия в борбата с коронавируса. Най-голямата допълнителна сума ще получи МРРБ - 355 млн. лв. за пътни проекти като магистрали "Европа", "Струма", "Хемус", Южната дъга на София, пътя Ботевград-Мездра.
ФЕНОМЕН
Интересно е, че с намаления данък в туризма от 20 на 9% приходите от ДДС към юни са с близо 28 млн. лв. повече отколкото миналата година, коментира Борисов. В края на август ще знаем как се изпълнява полугодието и ще преценим има ли нужда от други мерки, заяви той.
"В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ КОРУПЦИЯТА"
България продължава да стърчи - втори сме по най-нисък дефицит, изтъкна премиерът на въпрос какви са загубите от кризата за икономиката. "Има държави и сектори с минус 20%. Само си представете - Френска Ривиера, испанска, италианска, гръцка, кипърска, Малта, България - това са със сигурност над трилион евро, които губи туризмът. Сметнете авиокомпаниите, сметнете над 70% спад в продажбите и производството на автомобили. Съжалявам, че политическата класа не си дава сметка в какви месеци ще навлезе Европа, когато денят намалее, времето стане студено и дойдат и другите грипове. Съжалявам, че няма отговорни хора, които да кажат - политиката си е политика, какво правим нататък? Как ще се измъкнем, ако се случи това, това и това", огорчи се Борисов. Монологът му продължи така:
"Зелена сделка идва. Има доста документи по върховенството на закона, които трябва да се приемат, всичко е обвързано с новата финансова рамка. И то в никакъв случай не е свързано с корупцията, а с други теми на европейските ценности. Аз разбирам някой да има по-ясен план и да каже - ние предлагаме това, това и това да се случи. Виждате, че ние все още не теглим заем. Прибалтийските републики - единият колега ми каза, че са изтеглили, много са изтеглили. Ние все още се опитваме да запазим бъдещето на следващите поколения. Всичко, което строим, е за следващите поколения. Предстоят изключително тежки месеци. Не му завиждам на този, който си мисли, че това е лесна работа. И на колегите им казах: "Само нашата отговорност ни задържа". Само след три месеца никой няма да ще да сяда и да обяснява. Ще свършат тези пари, браншовете няма да се подобрят - напротив, тогава няма да има и в тези сектори, които работят в летните месеци. Те затова колегите нищо не казват на протестите, те говорят в имагинерни величини - искаме това, това, това, но накрая всичко опира до сметката, до парите, до това къде колко ще отидат. Те не говорят по тези теми".
В друг коментар на протестите, Борисов каза: "Винаги съм казвал, че протестът е една чудесна форма да се види, че има демокрация. Хубаво е, когато протестите са адресирани към даден тип вземане на решения. По върховенството на закона има ВСС, ние никога не се изказваме по тема съдебна система. Мерките, които прилагаме сега, са следствие на разговори с работодатели, синдикати, браншови организации. И както и да се развиват протестите, ние сме длъжни да ги вземаме тези решения, за да може те да се изпълняват още в следващите дни. Това очакват огромната част от хората, които не са на протест, а работят". Огромна работа има да се върши, прекъсна той опит на репортерка от "Пик" да му зададе услужлив въпрос, че много хора от центъра на София се оплакват от шума и мръсотията на протестите.
"През следващите месеци ще е най-лесно на този, който е извън правителството, защото може да критикува всичко и за всичко ще бъде по-лошо", заключи Борисов.
ИЗВЪНРЕДНА ОБСТАНОВКА
Извънредната епидемична обстановка ще бъде удължена до 31 август, потвърди премиерът Борисов. От това обаче не произтичат нови ограничения, напротив. За туристическия бизнес е предвидена поредна отстъпка - туристи от Молдова, Израел, Северна Македония, Кувейт и Сърбия ще влизат у нас срещу отрицателен PCR тест, направен 72 часа преди пътуването. Това ще бъде много сериозна помощ на нашите хотелиери, които в момента имат нужда от чужденци за запълване на капацитета си, обясни Валери Симеонов.
ПРЕДИСТОРИЯ
Заявката за допълнителни помощи направиха миналата седмица лидерите на партиите в коалицията. Някои от приоритетите на Обединени Патриоти ще бъдат изтеглени напред във времето, обяви тогава вицепремиерът Красимир Каракачанов, като посочи сред важните за тях теми възрастните хора, демографската криза и българските общности в чужбина.
След като обяви промените в кабинета, премиерът Бойко Борисов не е имал публични изяви. Той не се яви на гласуването на рокадите в Народното събрание, като от Министерския съвет обявиха, че е под карантина заради положителен тест за коронавирус на началника на кабинета си Деница Желева. Часове по-късно повторният тест на Желева даде отрицателен резултат, а сред всички тествани в Министерския съвет са установени четирима заразени служители, но нито един от тях не е от екипа на премиера.
Каква е тази карантина от 2 часа - няма такава карантина за българските граждани, възмути се тази сутрин депутатът от БСП Георги Свиленски пред Би Ти Ви.
Припомняме смените в кабинета на Борисов:
Досегашният здравен министър Кирил Ананиев се завърна в министерството, където има най-дълъг стаж - финансите. Начело на здравното министерство застана шефът на Александровска болница проф. Костадин Ангелов. Вътрешното министерство пое директорът на ГД "Национална полиция" Христо Терзийски. Зам.-министър на икономиката Лъчезар Борисов смени Емил Караниколов. Вицепремиерът на "Обединени Патриоти" Марияна Николова ще съвместява и отговорностите на министър на туризма.