Медия без
политическа реклама

Радев довърши Гешев и подписа уволнението му

В името на Отечеството борбата за справедливост продължава, закани се Гешев вече като редови прокурор

15 Юни 2023Обновена
архив EPA/БГНЕС

Държавният глава Румен Радев освободи от длъжност главния прокурор Иван Гешев, съобщават от президентството. По този начин е завършена цялата процедура по уволнението на Гешев.

Указът на президента идва само три дни след като Висшият съдебен съвет уволни главния прокурор, като прие, че той е накърнил престижа на съдебната власт с изказването си от 15 май, че политическият боклук трябва да бъде изметен. Решението си кадровиците взеха с 16 гласа "за". Четирима гласуваха против - Вероника Имова, Олга Керелска, Евгени Иванов и Стефан Петров. В гласуването не участва Севдалин Мавров, който напусна заседанието на съвета. 

Висшият съдебен съвет уволни главния прокурор, като прие, че той е накърнил престижа на съдебната власт с изказването си от 15 май, че политическият боклук трябва да бъде изметен. Решението си кадровиците взеха с 16 гласа "за".

"Няма по-важно нещо на света от истината. Справедливостта е резултат от истината. Дали тези “политици”, които изкривиха истината и несправедливо ме отстраниха заради думите “политически боклук, извинявам се за израза” - дали по този начин ще постигнат одобрението на хората?", написа във Фейсбук профила си Гешев, вече като редови прокурор. Според него безогледно са пренебрегнати фундаментални правни и демократични принципи.

"Битката за справедливост не е само моя лична битка, битката за справедливост е битка на целия български народ. В името на Отечеството тази борба продължава! Да живее България! Бог с нами!", завършва Гешев в поста си.

"Президентът вероятно няма да подпише веднага, защото може да се окаже в закононарушение, тъй като в момента главният прокурор е подал искове до Конституционния съд, които оспорват начина, по който може да бъде освободен", заяви само преди дни пред БНТ Александър Маринов, доскорошен шеф на стратегическия съвет на държавния глава и доскорошен съветник на служебния премиер Гълъб Донев. Имаше и неофициална информация, че Радев няма да каже решението си до края на тази седмица. Официално от "Дондуков" 2 обявяваха, че разглеждат случая. Не е известно какво е ускорило решението на президента.

Гешев подаде на 29 май и на 5 юни искания до КС, пряко свързани с процедурата за уволнението му. С първото дело Гешев иска тълкуване може ли да бъде уволнен от ВСС, чийто мандат е изтекъл. С второто дело поиска да бъдат обявени за противоконституционни промените в НПК и Закона за съдебната власт, с които освен че беше създадена процедура за разследване на главния прокурор, мнозинството във ВСС, нужно за уволнението му, беше свалено от 17 на 13 гласа. Предстои Конституционният съд да обяви дали допуска исковете за разглеждане.

Ако КС беше допуснал исканията до разглеждане по същество, то процедурата по уволнение щеше да бъде спряна до окончателното решение. Това обаче не беше направено и така ВСС и Радев успяха да осъществят цялата процедура по уволнението на Гешев.

Сега ВСС ще трябва да определи временно изпълняващ длъжността главен прокурор. После трябва да започне избор на нов главен прокурор.

Вече се чуха много гласове, според които сегашният състав на ВСС, чийто мандат отдавна е изтекъл, не трябва да избира нов главен прокурор. На практика и законово такава забрана няма.

"За изпълняващ длъжността няма възможност да бъде назначен друг освен прокурор. Аз считам, че трябва да е прокурор от Върховната касационна прокуратура, и трябва да е различен от неговите заместници". Това каза още преди да стане известен указът на Радев Атанаска Дишева от ВСС пред БНТ. ВСС ще трябва да се събере и да избере временно изпълняващ длъжността.

Славов: Изправени сме пред историческа отговорност

"Президентът завърши по логичен и конституционно издържан начин процедурата по освобождаването на Иван Гешев от позицията главен прокурор, като се съобрази с предложението на пленума на Висшия съдебен съвет", коментира правосъдният министър Атанас Славов. Той посочва, че сега политическата класа е изправена пред историческата отговорност "да променим по такъв начин съдебната система, че прокуратурата да работи в интерес на обществото, като обективно и систематично повдига в съда годни обвинения и стартира реална битка с престъпността на всички нива". Според него повече от всякога за последните 30 години се отваря шанс прокуратурата да бъде реформирана, така че да бъде отчетна и да вдъхва доверие чрез своята безпристрастност и ефективност.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата