Многобройните строителни площадки в София са сред основните причини както за калните улици, така и за мръсния въздух. В допълнение след приключване на строителните дейности често настилката остава зле възстановена или направо разрушена. Затова се очаква поне дейностите на Столична община - планови или аварийни, да не съсипват публичната инфраструктура. На практика обаче именно общинските дружества предизвикват едни от най-големите щети по улиците и междублоковите пространства в София.
В контактния център на "Московска" 33 - call.sofia.bg, постоянно могат да се видят оплаквания от качеството на ремонтите на "Топлофикация-София", която е изцяло общинска фирма. Навръх Коледа жител на кв. "Дървеница" сигнализира, че в резултат от намесата на дружеството в района е увредено 10-годишно дърво, което преди дни е било премахнато. Растението започнало да съхне, след като работници на фирмата-изпълнител на поръчка на "Топлофикация" стоварили тръби върху него. "Прикачвам снимки за по-голяма яснота. Моля да предприемете действия по компетентност и да санкционирате виновните", пише в сигнала.
Описаната история е продължение на серията от скандални случаи, в които през 2020 г. "Топлофикация-София" буквално тероризираше хората от различни части на града. През есента обитатели на Студентски град предупредиха, че се готвят за протести заради действията на подизпълнител на дружеството, извършващ ремонт в района на 55-то СУ "Петко Каравелов". Случаят бе отразен и с телевизионни репортажи. "Кварталът тъне е кал и дупки! Не се вижда никакъв прогрес, явно трябва да се обърнем към телевизията, щом не се взима отношение от Столична община! Готови сме за протест! Оправете улиците в квартала и глобете "Топлофикация"!", се казваше в едно от многобройните писма на хората от Студентски град до администрацията.
По същото време жители на район "Възраждане" информираха и показаха, че след строителни дейности на "Топлофикация" по ул. "Зайчар" между ул. "Пиротска" и бул. "Тодор Александров" оригиналната настилка от павета не е възстановена, а паветата изчезнали "мистериозно". "Половината от улицата в посочения участък пропада постоянно, което силно затруднява движението на автомобилите в участъка. От ноември миналата година ул. "Зайчар" попадна в "зелена зона" за паркиране, т.е. от дясната страна в посока от ул. "Пиротска" към бул. "Т. Александров" автомобилите заплащат при паркиране, а от лявата преминават по "черен път", тъй като улицата е без настилка", пише в този сигнал.
Учудващо или не, слабият контрол над ремонтите на "Топлофикация" продължава и след като през пролетта заместник кмет на София по екологията, в чийто ресор е чистотата, стана бивш член на съвета на директорите на фирмата. През май Десислава Билева смени дотогавашния заместник на Фандъкова по зелените системи - Йоана Христова. След това Билева обяви, поне на думи, кампания срещу т.нар. кални точки в София. С признанието, че разкаляните градинки и междублокови пространства, в които се паркира заради липсата на достатъчно места, представляват една от причините за разпространението на прах в града. След старта на кампанията общината съобщи, че е обезвредила няколко кални точки в 2-3 квартала. Но премълча факта, че междувременно многобройните строежи създадоха много други такива и че общинските проекти имат сериозен дял за замърсяването и загрозяването на столицата.
След дейности на друго дружество под прекия контрол на Столична община - "Софийска вода", инфраструктурата също често се предава в още по-лошо състояние в сравнение с началото на реконструкциите. Само за последните дни в контактния център на "Московска" 33 има поне два сигнала за некачествено строителство по поръчка на "Софийска вода". "Наскоро по ул."Феликс Каниц" и пресечката с ул."Софийски герой" "Софийска вода" извърши ремонт с подмяна на тръби и т.н. Тежката машинизация наруши- изпочупи, размести тротоарните плочки, които са и подход към подземните гаражи на бл.112. Отстраниха и онази добавка/наклон, за да не се блъскат колите в бордюра. Всичко остана като след битка, а и набиха едни железа, които ние си извадихме сами. Преди да завърши ремонта лично аз обърнах внимание и помолих за възстановяване на тротоара, на което техническият отговорник ме увери да не се притесняваме и че ще го направят. Да, ама не. Работите завършиха, работниците ги няма, а този участък от тротоара, който е и подходът към нашия гараж, остана начупен и разместен. Моля за съдействие, което очаквам да получим", се казва в единия от сигналите, изпратен на 21 декември.
"Моля за проверка на качеството на възстановената настилка на ул. "Опълченска" от дясната страна по посока на бул."Мария Луиза" - между пресечките на ул."Струга" и ул."Беласица". След ремонта на ВиК мрежата настилката беше много лошо възстановена! Още от първия ден има пропадания и сериозни неравности. Моля за ревизия на качеството на изпълнение. С такива неравности да се каже, че е възстановена настилката, е подигравка!", пише в другия, подаден също около Коледа.