РИОСВ - Пловдив най-после затвори централата за биогаз в село Труд, срещу която местните жители протестираха няколко години. Казусът претърпя твърде интересно развитие през последните дни. Областният управител Дани Каназирева съобщи например, че изгарянето на животински отпадъци, което според хората е в основата на проблема, е станало със съдействието на същата РИОСВ.
Неприятностите за жителите започнаха през 2016 г. Те протестираха заради непосилна воня, което повлече проверки. Но резултатът бе нулев. "Инспекторите не са установили миризми извън централата. Според кмета на Труд честите проверки са повлияли единствено на графика на миризмите", информира БНТ тогава. Следващата година Министерството на здравеопазването препоръча да се направи ОВОС, но ефект отново нямаше. Протестите и ходенето по мъките продължиха. В най-ново време за хората се застъпи новоназначеният областен управител Дани Каназирева. Преди около месец тя възложи на независими експерти да изследват дейността на централата. В средата на миналата седмица пък рамо на протестиращите бе дадено от коалиция "Демократична България", а няколко часа по-късно и от новия здравен министър Костадин Ангелов. При посещение в Пловдив той заяви, че ще предожи затваряне на централата и поднови старото искане за ОВОС. Същата вечер Ангелов и Каназирева гостуваха на селско събрание в Труд. Именно на него стана ясна интересната подробност, че биоцентралата е била построена по проект за работа с растителни суровини; но в деня, в който приемателна комисия подписва протокол, РИОСВ - Пловдив добавя и суровини от животински произход. Констатацията се базира на поръчания от Каназирева експертен доклад, в който са участвали няколко институции. Ето какво още пише на сайта на Областна администрация - Пловдив по случая:
"По думите й (на Каназирева - б.авт.) одобреният проект, по който е изпълнено строителството на биоцентралата се отнася само за работа с растителни суровини. От направените проверки става ясно, че проблемите започват след като в един и същи ден приемателната комисия подписва Протокол образец 16 и в същия ден излиза решението на РИОСВ-Пловдив за добавяне на суровини от животински произход.
Част от установените нарушения са:
- Биоцентралата няма съоръжение за отделен прием на различните видове суровини – растителни и животински.
- Перколатната вана за подготовка на суровините, когато се използват животински отпадъци не е покрита с отдушник и био филтър.
- Не се прави термична обработка на животинските суровини, както е според Европейското законодателство.
- Липсва място за измиване и дезинфекция на превозните средства, които извозват суровините.
- Обектът няма регистриран водоизточник за битови и производствено-технологични нужди. Използваните кубици вода са повече от разрешените и не се заустват отпадъчните води.
- Предприятието не разполага с достатъчен обем за съхранение на отпадъчната суровина в периода, в който не може да се наторява земеделска земя. Съгласно инвестиционното намерение на максимално допустимото дневно количество суровина е 96 тона, което означава, че предприятието трябва да има разполагаем обем 12-15 хиляди куб. метра за съхраняване на остатъчните продукти след ферментацията (за срок от 180 дни).
- Кантарът в предприятието от януари 2020г. не е проверен и калиброван.
- Въпреки препоръката от МЗ от 2017г. с цел опазване на човешкото здраве да се инициира процедура по ОВОС , не е направена такава.
След всичко това днес РИОСВ - Пловдив съобщи, че затваря предприятието. Мотивът: "Мярката се налага с цел предотвратяване на увреждане на човешкото здраве поради разпространението на миризми". Дейността се прекратява докато фирмата докаже, че е предприела необходимите мерки, за да не изпуска никакви миризми и газови емисии - и здравният министър потвърди гаранциите. "Актът се издава след извършени проверки на РИОСВ - Пловдив, в това число във връзка със сигнали на граждани и организации, които установяват наличие на миризми, характерни за производствената дейност на обекта", се казва още в съобщението на екоинспекцията.