Медия без
политическа реклама

Германия е отличник по брой предприятия за газификация

75% от инсталациите в Европа работят с биомаса

17 Февр. 2025
Потенциалът за газификация в Европа е значителен и към 2040 г. може да достигне 33% от общия потенциал за производство на биометан, се посочва в Бялата книга на ЕАБ.
ЕАБ
Потенциалът за газификация в Европа е значителен и към 2040 г. може да достигне 33% от общия потенциал за производство на биометан, се посочва в Бялата книга на ЕАБ.

Европейската асоциация за биогаз (ЕАБ) публикува Бяла книга за газификацията, както и интерактивна карта на инсталациите за газификация, работещи и в процес на изграждане, в цяла Европа. На фона на усилията на континента за намаляване на зависимостта от въглища и нефт газификацията се очертава като обещаващо решение, превръщайки органичните материали в чиста възобновяема енергия. 

Бялата книга на ЕАБ е озаглавена „Газификация: диверсификация на преработката на биомаса и оползотворяване на отпадъците“. Според документа Европа в момента е дом на приблизително 141 инсталации за газификация на биомаса и отпадъци, а други 54 проекта са в
процес на разработка. Германия е водеща с 61 инсталации. Франция, Финландия и Италия също се очертават като сериозни участници в този растящ пазар. Както се вижда на графиката, България изобщо я няма в тази област: 


75% от суровината, използвана в газификацията, е биомаса - от горския сектор и селското стопанство. Отпадъците представляват около 7%, докато останалите съоръжения използват смесени източници на суровини. 

Биомасата може да бъде съставена от различни материали, включително царевични люспи, дървени пелети, отпадъци от дърводобив, дворни отпадъци, отпадъци от промишлени води. Газификацията помага да се извлече енергията, заключена в тези материали. Чрез газификация биомасата може да се преобразува в електричество и в различни продукти – етанол, метанол, горива, торове и химикали. Централите за газификация на биомаса се различават по няколко аспекта от широкомащабните процеси на газификация, които по принцип се използват в големите индустриални обекти, каквито са електроцентралите, рафинериите и химическите предприятия.

Биомасата обикновено съдържа голям процент влага, която понижава температурата в газификатора, което води до намаляване на ефективността му. Ето защо много от технологиите за газификация на биомаса изискват биомасата да се изсушава, преди да бъде подадена към газификатора.

Потенциалът за газификация в Европа е значителен, като оценките сочат производствен капацитет от 37 милиарда кубически метра (bcm) до 2040 г., което представлява 33% от общия потенциал за производство на биометан (111 bcm). По сегашни оценки Европа може да избегне 536 милиона тона емисии CO2 годишно, да осигури възобновяема енергия на 100 милиона европейски домакинства през цялата година или да захрани с гориво 2
милиона LNG камиона годишно.

Ползите

Газификацията осигурява надежден и устойчив източник на енергия, като същевременно предлага решение за кръгова икономика  - чрез рециклиране на отпадъчни материали, намаляване на използването на сметищата и смекчаване на замърсяването на околната среда", коментира Анастасия Агапова от ЕАБ.

Освен това газификацията предлага обещаващ път за производство на биометан чрез обработка на трудноразградима биомаса. Произведеният
синтетичен газ може да бъде подобрен чрез различни процеси до получаването на различни крайни продукти, включително чист метан - известен като биометан, посочва Агапова. 

Пазарът на газификация на биомаса и отпадъци предоставя значителни възможности за растеж и инвестиции. Продължаващото развитие и въвеждането на модерни технологии за газификация, подкрепени от благоприятни политики и публично-частни партньорства, са от съществено значение за реализирането на пълния потенциал на този пазар.

Последвайте ни и в google news бутон