Бизнесменът Румен Гайтански - Вълка, както и бившият шеф на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев са обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери. Това обявиха в изявление зам.-градските прокурори Десислава Петрова и Деян Захариев. Обвиненията им все още не са предявени, тъй като двамата не са открити, стана ясно от думите на прокурорите.
Новината за обвиненията идва след вчерашната акцията на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) във връзка с разследването на необслужвания кредит за 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Гайтански от държавната Българска банка за развитие. Заемът бе отпуснат през 2019 г., когато начело на ББР бе Стоян Мавродиев.
С тях има и трети обвиняем – Иван Георгиев от "Роудуей кънстракшън" – фирмата, свързана с Гайтански, получила кредита от 150 млн. лв. За разлика от Мавродиев и Гайтански обаче Георгиев е задържан за 24 часа по Закона за МВР. Първите двама засега се търсят по телефона и на официалните им адреси. Няма данни да са напуснали страната.
Прокурор Петрова обясни, че въпросното дело е образувано в края на октомври 2022 г. по повод сигнал за отпуснатия кредит е и водено за престъпление по служба. Първо е било възложено на ГДБОП, а после от службата са предложили с него да се заеме следовател и наблюдаващият прокурор го е прехвърлил на магистрат. С постановление от 4 май 2023 г. досъдебното производство е било прекратено, тъй като наблюдаващият прокурор е приел, че няма доказателства за извършено престъпление по служба. Това е потвърдено и от Софийската апелативна прокуратура, която е проверила постановлението. Върховната прокуратура обаче приема, че наистина няма доказателства за престъпление по служба, но констатира пропуски и непълнота във фактите по случая, тъй като не са били изследвани част от връзките между дружествата и дали не е осъществено друго престъпление, обясни прокурор Петрова.
Така, на 12 януари тази година постановлението за прекратяване е отменено и делото е върнато на наблюдаващия прокурор. По делото вече има и втори наблюдаващ прокурор. Дадени са указания и делото е пратено на следовател. Разпитани са свидетели, изискана е документация. След приемането на антикорупционния закон, който "прехвърли" разследванията за корупция по високите етажи на властта на КПК, от 1 март досъдебното производство отива там.
Комисията решава, че има нужда да претърси адреси в София и Кърджали. Софийският градски съд дал 26 разрешения за това.
Бяха събрани предимно документи и три автомобила, уточни Петрова и призова за политическа ненамеса в работата на прокуратурата.
Прокурор Захариев пък каза, че обвиненията на тримата предвиждат от 10 до 20 години затвор и конфискация. Продължавали да се събират доказателства и да се анализира дали и други лица от ББР са съпричастни. "Не е изключено с напредване на разследването да се съберат доказателства и да се направи преценка за повдигане и на други обвинения - пране на пари с оглед паричния поток в следствие на кредита", посочи Захариев.
Той добави, че за Румен Гайтански и Иван Георгиев са привлечени като обвиняеми в качеството си на съучастници - единият като помагач, а другият като подбудител. Според разследващите Мавродиев е извършител. Няма данни Румен Гайтански и Стоян Мавродиев да са разпитвани като свидетели до момента, обясниха още прокурорите.
Не стана ясно дали по същия начин се разследват и другите необезпечени кредити от ББР, за които алармира Кирил Петков преди години, когато беше служебен министър на икономиката.
Миналата седмица КПК пусна специално прессъобщение за разследването, от което се разбра, че се разследва и почетният председател на ДПС Ахмед Доган.