Румен Гайтански - Вълка се е предал и е задържан за 72 часа с прокурорско постановление, съобщи bTV. Източници от прокуратурата потвърдиха новината за "Сега". След този 3-дневен период прокуратурата трябва или да поиска постоянното задържане на Гайтански от съда, или да го пусне. Гайтански се е явил с адвокат в антикорупцонната комисия, там е бил посъветван да се предаде и е бил отведен с полиция в следствения арест на бул. "Г. М. Димитров".
Адвокатът на Гайтански Константин Симеонов съобщи пред БНТ, че неговият клиент е искал да се яви още в сряда, обадил се в антикорупционната комисия, инспектор му казал да се яви в четвъртък. Гайтански отишъл заедно с друг адвокат, но в комисията го върнали и му казали да се яви днес, при положение че беше обявен за общонационално издирване. Симеонов заяви, че обвинението, че е присвоил милиони от банков кредит, е абсурдно. "Кой решава дали да бъде отпуснат кредит? Румен Гайтански ли? Той няма нищо общо с ББР. Това го решава банката и понеже експозицията е голяма - подписите за отпускане са поне 5, не е само Стоян Мавродиев. Те са и на другите изпълнителни директори на банката и част от Надзорния съвет." каза Симеонов.
"Явно Пеевски е взел прокуратурата на ръчно управление и си урежда битките в ДПС", допълни той. Както стана ясно, 30 милиона от 150-милионния кредит са били дадени на Ахмед Доган за ТЕЦ "Варна", която до преди 4 дни контролираше.
Бизнесменът, както и бившият шеф на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев бяха обвинени вчера за длъжностно присвояване в особено големи размери, но не бяха открити за предявяване на обвиненията. Новината дойде след акцията на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) от сряда заради разследването на необслужвания кредит за 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Гайтански от държавната Българска банка за развитие. Заемът бе отпуснат през 2019 г., когато начело на ББР бе Стоян Мавродиев.
С тях има и трети обвиняем – Иван Георгиев, представител на "Роудуей кънстракшън" – фирмата, свързана с Гайтански, получила кредита от 150 млн. лв. За разлика от Мавродиев и Гайтански обаче Георгиев беше задържан веднага за 24 часа по Закона за МВР.
БНТ съобщи днес, че той е пуснат срещу гаранция от 50 000 лв. от прокуратурата.
Според bTV адвокат Иван Георгиев не е внесъл паричната гаранция и ще обжалва мярката в законовия едноседмичен срок.
Така единствено Мавродиев остава в неизвестност за разследващите. Той обаче все още не е обявен за издирване.
Зам.-градският прокурор Десислава Петрова обясни вчера, че въпросното дело е образувано в края на октомври 2022 г. по повод сигнал за отпуснатия кредит е и водено за престъпление по служба. Първо е било възложено на ГДБОП, а после от службата са предложили с него да се заеме следовател и наблюдаващият прокурор го е прехвърлил на магистрат. С постановление от 4 май 2023 г. досъдебното производство е било прекратено, тъй като наблюдаващият прокурор е приел, че няма доказателства за извършено престъпление по служба. Това е потвърдено и от Софийската апелативна прокуратура, която е проверила постановлението. Върховната прокуратура се е съгласила, че няма доказателства за престъпление по служба, но е констатирала пропуски и непълнота във фактите по случая, тъй като не са били изследвани част от връзките между дружествата и дали не е осъществено друго престъпление, обясни прокурор Петрова.
В пълна мъгла остават другите големи кредити, отпуснати от ББР, за които алармира Кирил Петков преди години, когато беше служебен министър на икономиката.
Миналата седмица КПК пусна специално прессъобщение за разследването, от което се разбра, че се разследва и почетният председател на ДПС Ахмед Доган.