Медия без
политическа реклама

Руски хакери атакуваха сайтовете на наши институции

Атаките идват от Магнитогорск, обяви главният прокурор Иван Гешев

15 Окт. 2022Обновена
Pixabay

Сайтовете на редица министерства и президентството бяха атакувани от хакери днес, като групата зад опита се представя за руската KILLNET. Атаката е била овладяна, а ГДБОП и ДАНС проверяват случая.

Атаката идва от руския град Магнитогорск, обяви часове по-късно главният прокурор Иван Гешев. "Обект на атаката не е президентството, а българската държава. Това е сериозен проблем. Той е очакван. На всички ни е ясно, че ние сме част от европейското семейство и защитаваме европейските ценности. След като сме ясно позиционирани в това отношение, е нормално да има последствия", коментира Гешев. "Българската прокуратура и българската държава не са сами в това", увери той, имайки предвид очаквана евроатлантическа помощ в разследването на случая.

За установяване на произхода на хакерската атака се работи със специализиран софтуер, уточни зам.-главният прокурор Борислав Сарафов. “Дали е едно лице, група или институции, ще установим в хода на нашето разследване. Надявам се по пътя на международната правна помощ да успеем да установим и конкретните лица, а не само мястото, откъдето е проведена атаката, за да дестабилизира нашата държава”, допълни той. "В това няма политика. Това е ясен криминален случай, който засяга устоите на българската държава. Политическите причини и последвия не са обект на изясняване от българската прокуратура", коментира Гешев.

За хакерската атака се разбра преди обяд от съобщения в социалните мрежи, но първоначално институциите запазиха мълчание. Сред блокираните сайтове бяха тези на президентската институция, Министерския съвет и редица министерства. По-късно от администрацията на президента потвърдиха за атаката и предупредиха, че са възможни затруднения с достъпа до сайта. "В нито един момент не е имало посегателство върху съдържанието на сайта, а само затрудняване на достъпа до него”, увериха от прессекретариата му.

След медийните публикации, от Софийската градска прокуратура съобщиха, че са се самосезирали и са възложили проверка на ДАНС и ГДБОП. Атаката е била от типа DDoS-разпределителна атака за отказ от услуга, посочват оттам. След приключването на проверката ще бъде преценено има ли достатъчво данни за образуване на разследване, уточняват от държавното обвинение.

"От самото начало на деня спешните екипи на Министерство на електронното управление, МВР, ДАНС, Информационно обслужване, както IT екипите на държавните администрации работят по предотвратяването и превенцията срещу кибератаки с различни сила и интензитет", съобщи и министерството на електронното управление. Оттам докладваха, че към момента всички институционални сайтове работят нормално, като има готовност за реагиране при нова атака.

Последната голяма хакерска атака срещу България засегна работата на "Български пощи" през април, като създаде проблеми с изплащането на хиляди пенсии, движението на пратки и други услуги. Отстраняването на пораженията отне седмици и предизвика нов дебат доколко защитени са българските институции и служби от такива посегателства. За тази атака също се смята, че е с руски източник, тъй като вирусът бе програмиран да заобикаля само руски сайтове.

Още по темата