ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ започна проверка на случая, при който Ryanair свали майка от борда на самолет и я раздели с 3-годишното ѝ дете и нейния съпруг, съобщиха от Министерството на транспорта.
Днес пострадалото семейство се оплака пред Нова тв за неприятния инцидент. Заради т.нар. овърбукинг - продадени повече билети, отколкото са местата в самолета - на Йорданка Русева е отказан достъп до полета София – Айндховен, и са били качени само съпругът й и детето.
Русева заяви същото и казва, че решила да информира Агенция за закрила на детето, защото е допуснато детето ѝ да лети само с мъжа ѝ, а той нямал пълномощно от нея да го изведе зад граница – защото трябвало двамата родители да пътуват заедно.
На майката й е бил предложен полет и презаверка на билет за следващия ден до Айндховен.
"Независимо от това, съгласно европейското законодателство на пътник, на който е отказан полет, се полага парично обезщетение, което се определя в зависимост от разстоянието на полета и в конкретния случай е в размер на 400 евро", посочват от ГД ГВА.
ГД ГВА се е самосезирало и вече е влязла в контакт с авиокомпанията за изясняване на причините, довели до тази нелепа ситуация. Надзорният орган е призовал превозвача при ситуации на овърбукинг да бъде създавана необходимата организация, така че да не се допускат подобни случаи на разделяне на семейства. От ГВА са подчертали, че в тези ситуации при подбора на пътниците водещ трябва да бъде човешкият подход, пред административните процедури и правила.
Еврорегламентът изисква при овърбукинг въздушният превозвач първо да попита всички пътници дали има желаещи доброволно да се откажат от своите резервации, срещу което те ще получат предвидените компенсации. При липса на желаещи пътници, които доброволно да се откажат от пътуването, ангажимент на оператора за наземно обслужване на авиокомпанията е да определи кого да допусне на борда, като децата и лицата с ограничена подвижност са с предимство, напомнят от ГД ГВА.