Съмненията за ефективността на здравния контрол, извършван на летище "София", се потвърждават и от официалните данни. От въвеждането на извънредните мерки до края на миналата седмица здравните инспектори на летището са установили 18 пътници със съмнения за коронавирусна инфекция, които са били извозени с линейки към болници. Установяването на по-голямата част от тях вероятно се дължи на сигнали, получени от самите авиокомпании. Екипажи на различни полети са подали общо 16 сигнала за пътници във влошено здравословно състояние.
Това става ясно от изпратени до "Сега" отговори от столичната РЗИ, която отговаря за здравния контрол на аеропорта. Както "Сега" писа, столичното летище се оказа разграден двор за вируса. От СРЗИ сами разказаха за гонена в багажното отделение пътничка в полет от Амстердам със съмнение за COVID-19, както и за двама пасажери с установена от термокамерите температура от 34 градуса, вдигнала се рязко за час на 38 градуса.
16-те сигнала, които са получени от екипажи на полети, са пътували от дестинациите Лондон, Айндховен и Амстердам, уточняват от СРЗИ. Оттам не отговориха на въпроса на "Сега" при каква част от тези пътници и останалите съмнителни случаи е потвърдено наличие на вируса с аргумента, че на самото летище тестване на пристигналите не се извършва. Пътниците, за които има съмнения, се извозват директно с линейки до болнично заведение.
Останалите, които успеят да минат контрола за телесна температура - мерена ръчно с безконтактни термометри и втори път от термокамери, подлежат на наблюдение от общопрактикуващите лекари или при липса на такъв - от съответното РЗИ. Всички пътници от зони с вируса попълват формуляр за събиране на данни и получават предписание за 14-дневна карантина, припомнят от СРЗИ.
Не е ясно каква е ефективността и от извършвания здравен контрол на сухопътните граници. Както "Сега" писа, МВР и транспортно министерство не припознават темата, а от здравно министерство обясниха, че събирането на тази информация ще затрудни много всички засегнати РЗИ-а. Липсата на данни идва на фона на съмнения за ефективността на закупуваните термокамери. В началото на епидемията бе обявено, че за нуждите на граничния контрол ще бъдат закупени 100 термокамери.
По данни на финансовото министерство разходите за закупуване на термокамери и системи за дезинфекция на въздуха и повърхности за всички гранични пунктове - сухопътни и летища, са възлезли на 7,6 мллн. лв., като парите са осигурени за сметка на разместване на други разходи по бюджета на МЗ. В същото време има съмнения доколко адекватна е закупуваната техника.
Разследване на bTV за закупени камери в Агенцията по вписванията показа, че камерите дават големи отклонения - измерват по-висока температура от реалната. За да коригират тези стойности, от агенцията не допускат в сградата хора с температура над 39 градуса. "Те вземат китайски камери, които са с изключително голям процент грешка. Не са достатъчно точни, за да изпълняват функциите, за които са взети", коментира пред медията експертът термограф Емо Кърчев.
Както "Сега" писа, с въвеждането на извънредното положение за закупуването на медицински изделия законът за обществените поръчки не е приложим и няма публична информация кой какво купува. "Сега" успя да открие една поръчка за термокамери от тази година - на РЗИ - Хасково - за закупуване на 17 термокамери за ГККП Капитан Андреево и ГКПП Капитан Петко войвода, още невъзложена. Поръчката на РЗИ-Хасково е по процедура за пряко договаряне, като поканата за сключване на договори е пратена на А1.