Мистериозният дрон, който си правеше каквото поиска на Летище София на 7 февруари т.г., предизвика сериозно безпокойство и заради който бяха забавени шест полета, е бил хакнат, манипулиран и изобщо не е случаен. По правило големи дронове като използвания в случая са тип военни, служат за шпионаж и за наблюдение. Това се разбра от изявления и коментари на шефа на Гранична полиция Антон Златанов и на експерти.
"Дрон, който е продаден от лицензирана фирма, няма да може да извърши полет над летището, тъй като зоната е забранена, но самото летище не разполага с анти-дрон система. Това говори, че дронът е манипулиран и че това е целенасочено действие", заяви Златанов по БНТ.
Дронът, който навлезе на летище София, явно е хакнат. Това пък допусна от своя страна председателят на Асоциацията на българската авиационна индустрия Тодор Иванджиков. "В повечето дронове, в софтуера им е заложено летището като забранена зона. Този дрон явно е хакнат или е произведен тук, пипнат е софтуерът, така че да минава навсякъде, включително и през цялото летище", коментира експертът.
Ден по-рано вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов обяви, че е "възможно полетът на дрона на летище София да е бил с цел провокация". Той обясни, че над летище София е навлязъл дрон тип "Крило". Той е голям, тежи около 30 кг., с около 1,5 м дължина на крилата, не се продава масово и се изискват специални умения за неговото управление.
Още по-притеснително е, че дронът е застанал на полосата за кацане на самолетите и след като те са пренасочени, и той се е преместил. Дронът може да бъде управляван на разстояние до 40 километра.
В понеделник Караджов свика спешна среща в Държавно предприятие (ДП) „Ръководство на въздушното движение“, на която бяха обсъдени технически решения и мерки за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. В срещата участваха РВД, МВР, ДАНС, Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“, както и Комисия за регулиране на съобщенията и оператора на летище София - „СОФ Кънект”.
Във вторник Караджов проведе среща и с ръководствата на гражданските летища по същата тема. На нея бе договорено всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи. На срещата бяха представителите на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица.
Днес шефът на Гранична полиция обяви, че върви разследване, а държавата и службите ще вземат мерки. "Това трябва да бъде държавна политика. Сега е моментът, в който трябва да се вземат мерки не само за летище София, а за всички летища и стратегически обекти. Границите трябва да имат анти-дрон система и радиолокационна система, както и АЕЦ "Козлодуй" и други важни структури", посочи главният комисар. Той обаче така и не обясни защо толкова дълго време не може да се разбере нищо за въпросния дрон, както и кои са лицата,, които са го управлявали.
"Различни анти-дрон системи съществуват по света. Ние сме разработили концепция за границите, като сме започнали с българо-турската граница, завършена е обществена поръчка с избран изпълнител, чакаме финансиране на държавата", каза Антон Златанов и поясни, че това е най-тежката граница на Европа, има престъпни елементи, които се опитват да прекарват мигранти през границата, както и контрабанда на наркотици. Те вдигат техните дронове, навлизат безпрепятствено на наша територия, виждат къде са нашите наряди и къде е най-удобно да извършат престъпната си дейност. "Ние в момента противодействаме успешно, но е крайно необходимо и там да има такава система", заяви директорът на "Гранична полиция".
Антон Златанов съобщи, че ще бъде осигурено и видеонаблюдение на 100 км от границата, каквото в последните десет години не е имало. Миналата година с европейски средства, около 140 млн. лева, беше избран консорциум от фирми, които да изпълнят задачата.