Четири са политическите формации, които със сигурност ще влязат в следващия парламент - ГЕРБ, БСП, "Има такъв народ" и ДПС, а "Демократична България" и "Обединени патриоти" са с потенциална възможност да прескочат бариерата от 4%. Това обяви пред БНР социологът Лидия Йорданова, която ръководи агенция "Езакта", като се позова на последното й изследване.
"В нашите данни през последната година няма случай, в който да сме регистрирали БСП като първа политическа сила, но в същото време дистанцията на ГЕРБ пред БСП би могла да бъде свита още (в момента е 2%, според данните от проучването - б.р.). Изненади и развитие на ситуацията могат да се очакват. ... Всички политически формации, които се готвят да атакуват парламента, са в много добра кондиция, защото в момента те съществуват в условията на икономическа, политическа и медицинска криза. Всичко това ги държи във висока политическа готовност", обясни Йорданова.
Според нея изборната кампания ще реши победителя. "Нито една от двете големи партии (ГЕРБ и БСП) не може да се надява на голяма периферия, те са мобилизирали най-твърдите си избиратели", каза тя.
Социологът подчерта, че в следващия парламент ГЕРБ отново ще управлява с партньори. "Два пъти по-често хората търсят алтернатива на ГЕРБ в дясното политическо пространство, отколкото вляво", посочи Йорданова.
Проблемът на левицата бил, че не може да разшири периферията от избиратели и не може да произведе партниращи леви формации.
По думите й оптимистите за бъдещето на страната ни са повече от песимистите. Съотношението е 43% към 40%. За последните 3 години песимистите са намалели с 5%. "На въпроса за собственото си бъдеще на българите през новата година, оптимистите са 50%, а песимисти са 29%", посочи още тя.
ДРУГА ГЛЕДНА ТОЧКА
В следващия парламент вероятно ще влязат 6 политически формации, но с по-малък брой депутати на по-малките партии и бонус за големите. Това сочат резултатите от най-новото изследване на агенция "Алфа рисърч", което предстои да бъде публикувано в близките дни.
Както и в предишното изследване - през октомври, така и сега резултатите сочат, че депутати ще имат парламентарните ГЕРБ, БСП и ДПС и извънпарламентарните - "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се. БГ.", коментира пред БНТ управляващият партньор в социологическата агенция Боряна Димитрова. Тя поясни, че резултатът ще зависи много от датата на изборите, защото мнозина от избирателите се опасяват да отидат до урните заради коронавируса.
Според Димитрова в най-новото изследване проличава интересна особеност - избирателите ще комбинират във вота подходи като при избор в два тура - ще се ръководят едновременно както от въпроса "кой ни харесва" (който обичайно е водещ при гласуване на първи тур), така и от въпроса "срещу кого сме" (който става важен на втория).
Хората не само ще избират политическата сила, която им допада, но ще гласуват в някаква степен и за характера на бъдещото управление, каза Димитрова и добави, че приблизително поравно са разделени избирателите, които казват, че искат коалиция около ГЕРБ и тези около БСП.
"Част от интересните наблюдения в това проучване са, че хората биха искали да знаят предварително какво в крайна сметка ще се сглоби - пъзел или партия шах. В ситуация на криза хората искат повече определеност за управленска формула и лидерите", обясни Димитрова. Тя препоръча и големите, и малките партии, да имат това предвид в хода на кампаниите си.