САЩ ще направят още поне две тежки инспекции на базата Граф Игнатиево преди да кажат тежката си дума и да разрешат дислоцирането на новите български изтребители F-16 там. Това се подразбра от думите на служебният министър на отбраната Атанас Запрянов при връчването на Акт 16 на новата полоса за излитане и кацане на 3-та авиационна база.
Полосата е част от задължителните елементи от сертифицирането на базата. От думите на Запрянов обаче стана ясно, че в Граф Игнатиево вървят още цели 49 проекта. Първите два с Акт 16 са местата за рулиране и пистата, има четири проекта, за които предстои подписването на Акт 16 и шест са във фаза на подготовка за Акт 15, посочи Запрянов, цитиран от БТА.
По думите му четири проекта са важни за приемането на F-16 и има шанс закъснението по осъществяването им да бъде наваксано. Запрянов се обърна към фирмите изпълнители с думите, че не работят за пари, а допринасят за бойната готовност и сигурност на военните сили. Веднага след това той обяви, че в края на август и през ноември базата ще бъде посетена от американски експерти.
За първи път за американска инспекция Запрянов заговори през април т.г. Тогава от негови думи стана ясно, че САЩ изпращат експерти за сертифициране на 3-та авиационна база Граф Игнатиев за приемане на новите български изтребители F-16 и ако тя не е успешна, то е възможно да се наложи България да базира временно самолетите на чужда територия, както това се е случило на Словакия.
"Следим този въпрос много внимателно. Ще има експерти от американската страна. Много е важно да бъдат тук. Те ще сертифицират съоръженията – някой от съоръженията трябва да получат сертификация, за да получим самолетите на наша територия", заяви тогава още министърът на отбраната и допълни, че сертификацията е за някои от елементите за сигурност.
Сега Запрянов обяви, че се" опитваме да работим с темп, който да позволи догодина, след първото тримесечие, при пристигането на новите самолети F-16 Block 70 всички обекти да бъдат успешно завършени и въведени в експлоатация". Той отбеляза, че само за полосата са инвестирани 111 млн. лева, от които 87 млн. лева са български финансови средства, а 24 млн. лева - от програмата на НАТО за инвестиции в сигурността.
В рамките на церемонията бе извършено пребазиране на самолети МиГ-29 от Летище Пловдив, с което се подновява летателната дейност и носенето на бойно дежурство от Трета авиобаза. "Смятам, че полосата на външен вид и допир изглежда добре. Осветителната система е невероятна, една от най-добрите в света", коментира бригаден генерал Николай Русев, който пилотира първия самолет, пребазиран в базата от Летище Пловдив.
До края на годината ще бъде завършено обучението за усвояване на новата оръжейна платформа F-16 и на втория български пилот. В края на юни капитан Александър Велинов стана първият пилот, преминал обучението. Подготовката на всички пилоти на първите и вторите осем самолета ще се осъществява в САЩ, посочи Запрянов.
На събитието в авиобазата присъстваха зам.-началникът на отбраната ген.-лейтенант Цанко Стойков и командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров, както и зам.-министрите на отбраната Аделина Николова и Иван Пейков.