Медия без
политическа реклама

Следизборно: Кабинетът си прибра парите за ямболската болница

Довършването на митичната нова сграда пак се отлага

28 Дек. 2019
Интериор и екстериор на сегашната болница "Св. Пантелеймон” са твърде остарели.
Интериор и екстериор на сегашната болница "Св. Пантелеймон” са твърде остарели.

Дългогодишната сага с недостроената нова сграда на ямболска болница "Св. Пантелеймон" продължава. Вчера правителството измени решението си от месец май, с което отпусна 8.1 млн. лв. за реализирането на проекта. Така реално си прибра парите обратно. Официално това се прави заради изместване с година на сроковете за градежа, предшествано от провалена обществена поръчка. Много по-интересна обаче е предисторията на решението.

Строителството на болничния комплекс започва през годините на социализма. Не е завършен, язвата се пренася в годините на демокрацията. И трите правителства на ГЕРБ се заемат да решат кардинално въпроса, като през 2012 г. болницата е предоставена от община Ямбол на държавата, за да я довърши. Начинанието обаче няма успех. Извършва се единствено малък ремонт през 2013 г. Успоредно с това цените за мащабните дейности набъбват. Парите са кът и за текущото болнично обслужване, вследствие на което лекари напускат, а здравната грижа се влошава. Всичко това не пречи да валят управленски обещания, най-вече около избори.

Така се стигна до настоящата пролет, в която бяха предприети нови, уж окончателни усилия. "Сегашната (има предвид болничната сграда - бел. авт.) е на павилиони, а пациентите се пренасят на ръце, което е недопустимо“, заяви премиерът Борисов. Бе обявено, че новата болница ще е с капацитет до 250 легла, а лекари и пациенти ще се пренесат в корпуса в многократно афиширан вече срок - "след около година и половина". В крайна сметка правителството отпусна 27 млн. лв., разпределени на три вноски до 2021 г. Първата - 8.1 млн. лв., бе през настоящата.

Кабинетът взе това решение в средата на май, непосредствено преди европейските избори. Като приключиха те обаче стана ясно, че нито един кандидат не се е явил на обществената поръчка за дострояването. След удължаване на срока се яви едно единствено сдружение от фирми, което оферира с 36.8 млн. лв., тоест доста повече от заложените 27 млн. лв. Така конкурсът бе прекратен, а сега в края на годината - след приключилите и местни избори -  първата вноска бе спряна. "Приемането на решението е свързано с промяна на сроковете за поетапно увеличаване на капитала на търговското дружество от 2019 - 2021 г. на 2020 - 2022 г.", се казва в обяснение на правителствената информационна служба.

В строителния бранш отдавна се говори, че довършването наистина струва доста повече от 27 млн. лв., тоест сегашната "правителствена грижа" е била просто трик преди двата вида вот. Любопитна подробност е, че ГЕРБ се представи зле на европейските избори в Ямбол, а на местните направо бе разгромена  - кмет стана бизнесменът Валентин Ревански, а партията му "Пряка демокрация" спечели най-много мандати в общинския съвет.  

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата