Без яснота какво точно предстои да се извършва и как ще изглежда на финала сградата на минералната баня в „Овча купел“ Столична община обяви конкурс за избор на фирма-изпълнител на първия етап от проекта за реставрация й. Сградата е паметник на културата, не работи от близо 20 г. и се руши, като състоянието й става все по-тревожно.
Според заданието на общината изпълнителят трябва да изготви инвестиционен проект — фаза „технически проект“ за първи и втори етап на строителство, да предприеме действия за съгласуване с Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН), и за получаване на разрешение за строеж. Строителната фаза на 1-ия етап включва: ремонт на сутерена, с изключение на интерактивен лайфстрийм демоцентър, склад консумативи, перално стопанство и заседателна зала персонал, стълбище с прилежащ коридор, тоалетни, aсансьор и топлинен център от източната част на сутерена.
Ще се извърши и ремонт на партерния етаж на банята със съществуващите басейни и принадлежащите към него помещения. На него също има изключени помещения от източен ризалит: предверие, кабинети — 2 бр., техническо помещение, стълбище и коридор към него, тоалетни, aсансьор. Отново в първия етап се предвижда ремонт на всички фасади на сградата, включително и дограмата, както и поправка на покрива на банята.
Стойността на обществената поръчка е 3,55 млн. лв. без ДДС, а срокът за заявяване на участие е 4 март. За изпълнението й са осигурени европейски средства. Както "Сега" нееднократно писа, реставрацията на банята в "Овча купел" трябва да стане чрез проекта „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“, за който са предвидени пари по програма „Наука и образование за интелигентен растеж". Преди около 3 г. ръководителят на "Наследство БГ" и бивш ректор на СУ "Климент Охридски" проф. Иван Илчев съобщи, че организацията е одобрена за финансиране в размер на 29.8 млн. лв., с които в банята в "Овча купел", в бившия ресторант "Яйцето" в Ректората и в още една сграда на СУ ще бъде създаден Център за изследване на лечебните свойства на минералните води.
Срещу намеренията за изграждане на научен център в "Горна баня" се обявиха обществени сдружения и граждани, които от години призовават баните в София да се възстановяват за основното си предназначение. В отговор от Столична община заявиха, че паралелно с Центъра за изследване на лечебните свойства на водата в "Горна баня" ще бъде изграден и СПА център. От Регионалния исторически музей в София, който е партньор на "Наследство БГ", уточниха, че след реконструкцията ще се изгради съвременен обществен център, като традиционните функции с минерална вода в съществуващите басейни и прилежащите им помещения ще се съчетават с допълнителни иновативни продукти и услуги. Ще се предлагат процедури с минерална вода и занимания за здраве.
Въпреки добре звучащите обещания жителите на София все още не са видели какво точно е одобрено за изпълнение, а пък Столична община видимо няма голямо желание да показва и обяснява. Пръв за придвижването на проекта за ремонт на банята в "Овча купел" съобщи кметът на района Ангел Стефанов. През декември м.г. той написа във "Фейсбук", че "след дълго чакане и многобройни пречки идейният проект за адаптация и реставрация на банята в "Овча купел" беше съгласуван от Специализирания експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата". Проектът е бил връщан неколкократно от СЕСОНКЦ, процедурата се движи от РИМ - София и общината, стана ясно още от поста на Стефанов.
През януари т.г. сдружението "Термално-нормално" съобщи, че е поискало достъп до идейния проект за възстановяване на сградата по реда на Закона за достъп до обществена информация, но получило отказ. "Термално-нормално" се поинтересувало как е избрана фирмата "ЕКСА" АД, която е изработила този проект, както и е поискало да получи договора на общината с нея. А също и да види заданието за проектиране и самият идеен проект. Гражданската организация се е поинтересувала и от оригиналния проект, който е върнат от НИНКН със становище, че не е съобразен с историческата стойност на сградата, както и че режимът на опазване на културното наследство не допуска промени във функцията на обекта.
Зам. кметът Тодор Чобанов обаче отговаря на "Термално-нормално", че между общинското дружество "Софияплан" и "ЕКСА" няма сключен договор за изработването на идеен проект и че исканата информация не може да бъде дадена поради "несъществуване". Отговорът на Чобанов е странен, като се има предвид, че в книжата на обявената обществена поръчка е приложен идеен проект - част "Архитектура" и част "Технология", изготвени именно от "ЕКСА", под които пише, че възложител е "Софияинвест".
"Термално-нормално" коментира, че са притеснителни неяснотите, които все още са налице във връзка с ремонта, бъдещия вид и предназначението на банята в "Овча купел". "Не става ясно какво точно се е променило в обновения идеен проект в сравнение с оригиналния идеен проект, така че той да е съобразен с историческата стойност на сградата и режима на опазване на културното наследство. На 8.12.2020 на сайта на РИМ бяха публикувани само две схеми: една с фасадите (запад и север) на сградата и втора с разпределение на кота 0. Но не става ясно какви са останалите разпределения на сградата - сутерен, етаж 2 и подпокривен етаж, както и площи и функции по нивата. Липсва каквато и да е информация как ще се издържа този обект - какъв е неговият бизнес модел, бизнес план, план за управление и т.н. Реставрация на сградата не означава реставрация на банята. Бани ли ще бъдат тези сгради или нещо друго (Център за научни постижения в случая с "Овча купел"), за да се усвоят европейски фондове?, питат от сдружението.