Столичният общински съвет ще съфинансира с 4,46 млн. лв. ремонта и възстановяването на дейността на минералната баня в „Овча купел“. Днес комисиите по бюджет и финанси гласува с пълно единодушие, а по околната среда - с голямо мнозинство (представителите на БСП се въздържаха), парите да бъдат отпуснати за изпълнение на инвестиционния проект и за въвеждане на обекта в експлоатация. Те ще бъдат предвидени в бюджета на столицата за 2022 и 2023 г.
Сумата ще отиде за създаването на рекреативен център, който ще заеме сутерена и партерния етаж на минералната баня. Прави впечатление обаче, че в документацията на процедурата липсва проекта, който предстои да се реализира. „В Рекреативния център ще се предлагат услуги с използване на минерална вода за подобряване на здравния и емоционалния статус на гражданите. На ниво сутерен са предвидени помещения за релакс, за масажи и за сауни. На ниво партер, със съществуващите басейни, ще се изгради термална зона – за интензивен воден масаж, за водна гимнастика, топли басейни и др“, пише в приетия доклад.
Проектът за ремонт и възстановяване на банята в „Овча купел“ стана причина кметът на София Йорданка Фандъкова да освободи от длъжността дългогодишния си заместник с ресор „Образование и култура“ Тодор Чобанов. През април т.г. той неочаквано си тръгна от „Московска“ 33, а на негово място бе назначен бившия директор на НДК Мирослав Боршош. При рокадата Фандъкова поясни, че Чобанов си тръгва заради забавените проекти за ремонт на минералните комплекси в „Овча купел“ и Горна баня. Малко преди това стана ясно, че Столична община спира обществената поръчка на стойност 3,55 млн. лв. за избор на фирма, която да реставрира банята в "Овча купел". В мотивите се посочваше, че според договора за финансиране на проекта за реконструкция по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" парите са отпуснати само за строителните дейности, но не и за изготвянето на проекта.
Както „Сега“ нееднократно писа, останалите 2 етажа на банята в „Овча купел“ - първият и подпокривният, ще се реставрират със средства по споменатата оперативна програма, по която за минералния център се предвижда около 3,3 млн. лв. Обновлението на тази част на комплекса трябва да стане чрез реализацията на проекта „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“. Преди около 3 г. ръководителят на "Наследство БГ" и бивш ректор на СУ "Климент Охридски" проф. Иван Илчев съобщи, че организацията е одобрена за финансиране в общ размер на 29.8 млн. лв. С тях в банята в "Овча купел", в бившия ресторант "Яйцето" в Ректората и в още една сграда на СУ ще бъде създаден Център за изследване на лечебните свойства на минералните води.
Срещу намеренията за изграждане на научен център в "Горна баня" обаче се обявиха обществени сдружения и граждани, които от години призовават баните в София да се възстановяват за основното си предназначение. В отговор от общината заявиха, че паралелно с Центъра за изследване на лечебните свойства на водата в "Горна баня" ще бъде изграден и спа център. Днес в доклада за отпускането на средствата бе отбелязано, че "в Центъра за върхови постижения ще се извършват независими фундаментални и индустриални научни изследвания". "На първия етаж са предвидени визуална зала за VR демонстрации, конферентна зала, компютърна зала, заседателна зала и работни кабинети. На втория етаж ще се обособят лаборатория "Социални иновации, рекреативен хюмън дизайн и нишов туризъм“, лаборатория „Анализ, дигитализация и реставрация на аудиовизуално наследство“ и Център за продължаващо образование", пише още в документа, внесен от новия зам.кмет Мирослав Боршош.
Със закъснение
Въпреки че годината е почти преполовена и че туристическят сезон вече върви, Столичният общински съвет тепърва ще обсъжда и приема програма за развитието на туризма в София през 2021 г. С пълно единодушние комисиите по финанси и по транспорт и пътна безопастност към СОС одобриха въпросния документ. Предстои той да бъде дискутиран и гласуван и на сесия на столичния парламент.
Основният акцент в програмата за развитието на туризма в Столична община през тази година предвижда усъвършенстването и редизайна на общинския туристически портал – https://visitsofia.bg/en/. За целта се предвижда отпускането на 50 000 лв. „Важна мярка е и цялостната промяна на системата за управление на съдържанието и редизайн на текущата версия на уебсайта www.visitsofia.bg, в т.ч. и самостоятелното приложение ВИЗИТСОФИЯ (VISITSOFIA) за Андроид и айОС (Android и iOS), в съответствие със съвременните технологични изисквания и изискванията на туристите“, се казва в мотивите към доклада за общинската програма. Следва да се има предвид, че „самостоятелното приложение ВИЗИТСОФИЯ (VISITSOFIA) за Андроид и айОС (Android и iOS)“ ще бъде премахнато, тъй като цялостната промяна на текущия сайт ще позволява достъп през различни мобилни и десктоп устройства, операционни системи и уеб браузери и предвид факта, че съвременните тенденции показват, че все по-малко потребители свалят приложения на мобилните си устройства, се казва още в него.