Медия без
политическа реклама

София се поправи: Ще плати 73,6 млн. за осветление не за 2, а за 4 г.

Въпреки това сумата остава в пъти по-голяма спрямо стойността на предишния сходен договор

19 Авг. 2020Обновена
Сигналите за неработещи улични лампи са едни от най-честите в контактния център на Столична община.
Илияна Кирилова
Сигналите за неработещи улични лампи са едни от най-честите в контактния център на Столична община.

Представителите на Столична община се разминаха сериозно със собствените си документи, свързани с обявената вчера обществена поръчка за избор на фирми, които да поддържат уличното осветление в София. След като "Сега" писа и както личи от обявата на сайта на общината, че кметството се готви да плати 73,6 млн. лева без ДДС за 2 години на фирми, които да сменят изгорелите крушки и да ремонтират стълбовете, заместник-кметът по транспорта Кристиан Кръстев свика пресконференция и обяви, че всъщност сумата за 24 месеца била наполовина по-малка. Останалите 36,8 млн. без ДДС пък щели да бъдат платени само ако общината можела да си го позволи. Казаното от него не се потвърждава от официалното съобщение в профила на СО в регистъра за обществените поръчки. Там срещу конкурса за избор на дружества за поддържане на осветлението в София продължава да стои 73,6 млн. лв за срок от 2 г. Според същата обява, ако администрацията в града реши да удължи договора на някоя от фирмите с още 2 г., за да стане той 4-годишен, то възложителят ще трябва да плати на изпълнителя във всеки район по още 9,2 млн. лв. без ДДС. Днес обаче Кръстев, който е възложител на поръчката, заяви, че такава сума не се предвижда да бъде плащана.    

Както "Сега" писа, както и при предишни конкурси, свързани с осветлението, градът е разделен на 4 зони. Първата е Североизток, в която влизат районите "Нови Искър", "Сердика", "Кремиковци", "Подуяне" и "Оборище". Втората е Югоизток и включва  „Слатина“, „Искър“, „Младост“, „Панчарево“, „Студентски“ и „Изгрев“. В зона Югозапад попадат "Средец“, „Лозенец“, „Овча Купел“, „Витоша“ и „Триадица“. Последната зона е Северозапад - „Банкя“, „Красна Поляна“, „Красно село“, „Илинден“, „Люлин“, „Връбница“, „Надежда“ и „Възраждане“.

Според първоначалния вариант на обявата за осигуряване на осветлението в 24-те района, ремонт на лампи и за консумативи управляващите в София се готвят да платят общо 73,6 млн. лв. без ДДС на избраните фирми за срок от две години. Сумата е в пъти по-голяма в сравнение с предходния договор на общината за поддръжката на осветлението. По него администрацията на Фандъкова плати 32 млн. лв., при това за 4 години - от 2015 до 2019 г.  Днес Кристиан Кръстев поясни, че парите в новата поръчка били значително повече, защото Столична община имала намерение да направи инвестиции от около 6 милиона лева на година във всеки от 4-те района на София. "В момента очевидно уличното осветление не е такова, каквото всички ние искаме да имаме в София. Сега уличното осветление е разделено на четири отделни района за поддръжка, като тя е завишена само с 30 хиляди лева месечно в новата обществена поръчка, което прави по 350 хиляди лева допълнително на година. С оглед на ежедневните проблеми, с които ние се сблъскваме постоянно, с ежедневните сигнали по поддръжката, сме преценили, че тези средства са необходими за нормално осветление. В крайна сметка предната поръчка е била направена пред 7 години. Знаете за 7 години градът с какви темпове расте. За 2020 г. от бюджета на Столичната община не са отделени никакви средства за поддръжка на уличното осветление. Всеки един от районите, посочени в обществената поръчка за поддръжка на осветлението, е разделен на две пера - едното е за поддръжка, другото е за инвестиции. Перата за поддръжка е до 3,2 млн. лв., а сумата за инвестиции е до 6 млн. на район”, коментира Кръстев. 

В същото време от обявата за новото задание става ясно, че ако конкурсът приключи при заложените в момента стойности, всяка от предпочетените от общината фирми за отделните зони ще вземе по 18.6 млн. лв. за 2 години, за да сменя изгорели крушки и да ремонтира повредени стълбове. Същата дейност бе извършвана в периода 2015-2019 г. за около 2 милиона на година.

В изборната 2019 г. Столичната община се опита да проведе подобен конкурс, но по-късно се отказа от него. И тогава цените не бяха много по-различни - 160 млн. лв. за срок от 5 години. Конкурсът бе открит през пролетта на м.г., но по-късно бе прекратен с пояснение, че в конкурсните книжа е допусната грешка. Впоследствие администрацията информира, че възлага на общинското дружество "Софинвест" да се грижи за отстраняването на текущите повреди по осветлението и за неотложните ремонти срещу абонамент в размер на 335 000 лв. месечно. Договорът трябваше да е в сила до приключването на обявената вчера изключително скъпа обществена поръчка.

Условията на новия конкурс предвиждат, че договорът с избраните фирми може да бъде продължен за още 2 г., но на половин цена - 9.2 млн. лв. Спрямо кандидатите има изискване да са реализирали оборот от не по-малко от 16 млн. лв. за последните 3 години, от които половината да са в сферата на техническата експлоатация и поддръжката на улично осветление. Документи за участие ще се приемат до 14 септември.

При предишния конкурс през 2015 г. като отговорници за поддръжката на осветлението в София бяха определени три дружества и консорциуми от фирми - "Етралукс“ АД, обединението „Улично осветление СМ“, получило две от зоните, както и още едно обединение - „Сиберия – Техно Лайтинг“. "Улично осветление СМ" бе еднолична собственост на компанията "Елаците Мед" АД с мажоритарен акционер бизнесмена Цолов Вутов. В „Сиберия – Техно Лайтинг“ пък дял имаше Николай Михайлов, член на надзорния съвет на небеизвестния холдинг „Трейс Груп Холд“ АД.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата