Медия без
политическа реклама

София ще става производител на жълти павета

Пренареждането им в зоната пред Народното събрание е готово наполовина

22 Авг. 2023
Пренареждането на жълтите павета започна в средата на юли.
Пренареждането на жълтите павета започна в средата на юли.

Столична община, заедно с Българската академия на науките от няколко месеца се опитват да разработят жълти павета от типа и размера, с които е застлана немалка част от центъра на София. Това съобщи заместник-кметът по строителството инж. Ангел Джоргов, цитиран от БТА, при поредната инспекция на ремонта на ремонта на пространството пред Народното събрание. Целта е кметството да попълни запасите си, тъй като в момента такава настилка се произвежда на малко места извън България и струва твърде скъпо. След провеждането на необходимите тестове София би могла да започне да прави жълти павета след година или две, стана ясно от думите на зам.-кмета. Важно е след необходимите тестове настилката да съответства и като вид, и като качество на вече положената, обясни той.

"Опитвали сме да остойностим паветата, но тъй като в момента не се произвеждат нови, реално не знаем колко струва 1 кв. м. През годините в Столичната община сме имали оферти от порядъка на 300-400 лв. за 1 кв.м, които не са приети, още повече че самите мостри не са били тествани в полеви условия и лаборатории", обясни още Джоргов. Зам.-кметът каза още, че при първия опит паветата да бъдат пренаредени през лятото на 2022 г. са били бракувани под 5% от тях, които са били в лошо състояние. В същото време София все пак разполага с достатъчна наличност да завърши ремонта на Зона 4 на софийския център. "Там, където има нужда, имаме автентични павета, с които да се подменят. Те са на склад в Столична община", поясни Джоргов.

Вече е готов половината от участъка с жълти павета пред Народното събрание, на който се прави пренареждане, каза още представителят на общината. В зоната, в която са положени павета, в момента се фугира, полива се с вода и отново се фугира, след това се изравнява с малки валяци, обясни процеса Джоргов. Надяваме се до 15 септември да приключи пренареждането, но най-вече се държи на качеството и контрола, така че тази дата е по-скоро препоръчителна, допълни той. 

В първите дни на пренареждането работата няколко пъти е била спирана от надзора, но сега се спазват всички технологии, каза още той. Надзорът има постоянно представители тук, Столична община и самият строител също, допълни Джоргов. По думите му всички материали са изследвани по няколко пъти в лаборатории, както на Университета по архитектура, строителство и геодезия, така и от независими лаборатории. Материалите се изследват, обезпечават се с необходимите документи и се контролира размера на фугите и начина на редене, както от нас, така и от надзорната фирма, зарече се ресорният зам.-кмет. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата