Медия без
политическа реклама

Жълтите павета пред парламента пак пропаднаха

Технологията с железните винкели, които трябваше да държат настилката, също се оказа неудачно решение

06 Март 2024
Технологията със набиването на железни винкели бе избрана след няколкомесечни консултации.
Dizzyriders.bg
Технологията със набиването на железни винкели бе избрана след няколкомесечни консултации.

Безкрайният сериал с пренареждането на жълтите павета пред Народното събрание в София отново е на дневен ред. Новото в него е, че от ГЕРБ, които забъркаха кашата с този и с много други некачествени ремонти в столицата, вече обвиняват за проблемите сегашния кмет Васил Терзиев. Пропаднали участъци, големи фуги и клатещи се павета – така изглеждат емблематичните жълти павета, показа камерата на Би Ти Ви. Телевизията припомня, че последният "ремонт на ремонта" на паветата е приключил преди около половин година. Въпреки това обаче от настилката вече стърчат металните пластини, с които предишният кмет Йорданка Фандъкова смяташе, че драмата с "плаващите" павета ще се реши. Това обаче не се случи, а железата в момента пукат гумите на автомобилите и изнервят шофьорите. Преди през 2023 г. да се извърши "ремонта на ремонта" с полагане на железни винкели през 10 метра, от екипа на Фандъкова извършиха тест на малък периметър и обявиха, че новата технология на редене е проверена и сигурна.    

"При последния ремонт беше сформирана работна група. Експертите дадоха своето становище, че не може да се излива специална смола, която да държи паветата в гнездата им. Затова трябваше да се намери друг работещ вариант. Така се мина към използването на тези метални шини“, каза общинският съветник Антон Хекимян от ГЕРБ. Вместо да припомни, че тази технология бе избрана и защитавана от екипа на Фандъкова, Хекимян се опита изцяло да прехвърли топката на ПП/ДБ/"Спаси София", като попита какво те ще предприемат. Общинският съветник от ГЕРБ обяви, че при сключването на договора за ремонт от Фандъкова със строителната компания "Трейс Груп Холд" е заложена клауза за глоба в размер до 5 млн. лева и попита дали тази глоба е наложена.

"Г-н Хекимян, бих ви посъветвал да се научите да поемате отговорност за проблемите, които са вследствие на решения, взети от ГЕРБ. Много е удобно да застанете зад експертите - едни хора, които са анонимни и не носят отговорност за начина, по който се развива София и по който се правят ремонтите. Това, което виждаме тук, е порок на управлението през последните 17 години", отговори Стефан Спасов от ПП-ДБ-СС. Той поясни, че фирмата е глобена и се търси решение на проблема. Вероятно металните лайсни ще бъдат извадени, която ще наложи трасетата с жълти павета отново да се ремонтират. 

"Със сигурност решението минава през реконструкция. И тук се появяват няколко въпроса. Проектът е на ГЕРБ – те го започнаха и това е наследството, което оставиха. Колкото и да им се иска да се държат като "паднали от едно дърво" и нямащи нищо общо с управлението на София - това не е вярно", коментира общинският съветник Войслав Тодоров, който е от коалицията на БСП. 

4 месеца след възстановяване на автомобилното движение по булеварда са се проявили деформации, концентрирани в участъците на Т–образните профили по булевард "Цар Освободител", посочиха от Столичната община за БТА. Към този момент са премахнати два от профилите в дясната пътна лента в западна посока, възстановен е керамичният паваж, фугите са запълнени с пясък, възстановеният участък се наблюдава. При трайно затопляне на времето предстои да бъдат премахнати всички профили и да бъде възстановена настилката, като фугата ще бъде запълнена с пясък и специална емулсия, с цел проникване на емулсията в дълбочина и под паветата, което да ограничи движението на керамичния паваж. От "Московска" 33 припомнят, че епоксидната смола, както беше предвидена, не беше изпълнена в процеса на второто пренареждане, поради изразено становище от страна на Националния институт за недвижимо културно наследство.

Пренареждането на жълтите павета започна през юли 2022 г. като част от ремонта на Зона 4 от центъра на София. Този ремонт всъщност започна през 2018 г., но първоначалните дейности бяха преустановени след по-малко от година – пак заради грешки в проектирането и изпълнението. При рестарта за изпълнител бе ицбрана добре известната на софиянци "Трейс Груп Холд". Тя бе обявена за победител в търга за Зона 4 с оферта от 15,7 млн. лв. без ДДС и срок на изпълнение 300 дни.

През есента на 2022 г. движението по пренаредените жълти павета бе пуснато за първи път, но скоро след това те се разместиха. Стигна се до втори ремонт през лятото на м.г., който обаче вече също даде дефекти. Сега очевидно се задава и трети.     

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата