В сблъсък на мнения за и против идеята за функционално разделяне на минералната баня в „Овча купел“ след предстоящия й ремонт се превърна публичната дискусия „Нов живот за банята в Овча купел“. Тя се проведе пред рушащата се в момента сграда на бившия лечебен център и бе организирана от кмета на район „Овча купел“ Ангел Стефанов. На събитието присъстваха повече от сто човека, сред които заместник-кмета по културата на София Мирослав Боршош, депутатите д-р Александър Симидчиев, който е жител на района, и Петър Ганев от „Демократична България“, както и Анна Александрова и Христо Гаджев от ГЕРБ.
Както „Сега“ писа, по предложение на Боршош през юни Столичният общински съвет прие да съфинансира с 4,46 млн. лв. ремонта и възстановяването на минералната баня. Парите трябва да бъдат отделени от бюджета на столицата за 2022 и 2023 г. Сумата ще отиде за създаването на рекреативен център с използването на минералната вода, който ще заеме сутерена и партерния етаж на сградата. „В рекреативния център ще се предлагат услуги с използване на минерална вода за подобряване на здравния и емоционалния статус на гражданите. На ниво сутерен са предвидени помещения за релакс, за масажи и за сауни. На ниво партер, със съществуващите басейни, ще се изгради термална зона – за интензивен воден масаж, за водна гимнастика, топли басейни и др“, пишеше в приетия доклад.
Отново както „Сега“ писа, останалите 2 етажа на банята в „Овча купел“ - първият и подпокривният, се планира да се реставрират със средства по европейската оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". По нея за ремонта на банята се предвиждат около 3,3 млн. лв. С тези пари се планира да бъде изграден научен Център за изследване на лечебните свойства на минералните води. Обновлението на тази част на комплекса трябва да стане чрез реализацията на проекта „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“. Преди около 4 г. ръководителят на "Наследство БГ" и бивш ректор на СУ "Климент Охридски" проф. Иван Илчев съобщи, че организацията е одобрена за европейско финансиране в общ размер на 29.8 млн. лв. Освен банята в "Овча купел", с тези пари ще се реновират общо 22 сгради, сред които бившият ресторант "Яйцето" в Ректората, още една сграда на СУ и др.
Втората част от намеренията на Столична община обаче се сблъсква със сериозна съпротива от страна на граждани и сдружения в София, което пролича и по време на общественото обсъждане. Основните притеснения са, че научната дейност ще вземе превес над балнеологията и че столичани няма да имат пълноценен достъп до лечебната минерална вода в „Овча купел“. Като пример в подкрепа на това опасение се сочи съдбата на Централната минерална баня, която бе превърната в музей. "Абсурд е да се твърди, че единственото място в България, в което може да се прави наука, е в бившия балнеоложки център в "Овча купел". Абсурд е при толкова много минерална вода в София да няма нито един действащ балнеоложки център. Абсурд е да се твърди, че Столична община няма пари да поддържа такъв. От днес за утре заместник кметът Мирослав Боршош намери 4,46 млн., за да се ремонтират приземният и партерният етаж на банята. Общината трябва да намери още 3 милиона лева, за да се ремонтират и другите два етажа и сградата да възстанови функциите си като балнеолечебница, защото свойствата на водата тук са уникални". Това заяви по време на дискусията Елена Анева от гражданската организация "Термално-нормално".
"Тази сграда е изключително важна не само за София, защото под нея има извор на минерална вода, чието качество е уникално. Тази вода има такива лечебни свойства, които вие не можете да си представите. Само хора, които са се лекували тук, могат да ви обяснят това. Затова банята в "Овча купел" трябва да бъде само и единствено балнеолечебница", допълни д-р Йордан Иванчев, лекар в близката болница.
Проектът за ремонт и възстановяване на банята в „Овча купел“ стана причина кметът на София Йорданка Фандъкова да освободи от длъжността дългогодишния си заместник с ресор „Образование и култура“ Тодор Чобанов. През април т.г. той неочаквано си тръгна от „Московска“ 33, а на негово място бе назначен бившият директор на НДК Мирослав Боршош. При рокадата Фандъкова поясни, че Чобанов си тръгва заради забавените проекти за ремонт на минералните комплекси в „Овча купел“ и Горна баня.