Медия без
политическа реклама

Софиянци още дълго няма да се таксуват в метрото с банкова карта

Центърът за градска мобилност и "Метрополитен" не успяват да уеднаквят системите си

Новите валидатори за абонаментни и банкови карти и смартфони са монтирани отдавна в метростанциите, но още не е ясно кога ще могат да се използват от пътниците.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Новите валидатори за абонаментни и банкови карти и смартфони са монтирани отдавна в метростанциите, но още не е ясно кога ще могат да се използват от пътниците.

Новата система за електронно таксуване на пътниците в градския транспорт на София скоро няма да заработи в метрото въпреки обещанията на кмета Йорданка Фандъкова преди последните избори, че тя ще е напълно готова най-късно до края на 2020 г. Това става ясно от писмени отговори на Столична община на питане на Симеон Ставрев, общински съветник от опозиционата коалиция „Демократична България“. С въвеждането на т.нар тикет система ползващите публичния превоз в столицата вече могат да се таксуват без да купуват билет и без да притежават абонаментна карта, а директно чрез банковата си карта и чрез смартфоните си. Засега обаче тази услуга е налична само в наземния градски транспорт – автобусите, трамваите и тролеите, но не и в метрото.

На въпроси на Ставрев защо все още не може да се плаща с банкова карта директно на турникетите на метростанциите и кога това ще стане възможно от администрацията на Фандъкова избягват точните отговори. Все пак от написаното става ясно, че собственикът на метрото – общинското дружество „Метрополитен“ ЕАД и собственикът на турникетите – Центърът за градска мобилност, все още не успяват да уеднаквят системите си. „Към момента между „Метрополитен“ ЕАД и „Център за градска мобилност“ ЕАД се уточняват детайлите и начина за реализация на цялостен интеграционен модел за приемане на валидации на банкови карти, извършвани от новата тикет система. След уточняване на всички детайли в срок до 60 дни ЦГМ ще може да пусне в експлоатация плащане с банкова карта директно върху валидаторите на новата система за таксуване в метростанциите“, пише в отговорите на ЦГМ.

От тях става ясно още, че съгласно договора за тикет системата изпълнителят на поръчката – консорциумът „Си Ен Си София Тикетинг Систем“, е доставил идентично оборудване за наземен транспорт и за метро. Проблемът обаче се появил допълнително. „По време на изпълнение работна група на „Метрополитен“, консорциум „Си Ен Си София Тикетинг Систем“ и ЦГМ установяват техническа невъзможност за полагане на нови комуникационни кабели в съществуващата тръбна инфраструктура и невъзможност за постигане на оперативна съвместимост между съществуващите в наличната система в “Метрополитен” ЕАД валидатори и тези от новата тикет система. На база постигнато съгласие между възложителя и „Метрополитен“ към настоящия момент е реализирана свързаност чрез обмяна в реално време през криптирана и защитена връзка, чрез устройства за мрежова сигурност, между сървърите на системата и сървърите на „Метрополитен“ на разрешените за валидация носители и валидните превозни документи, както и събитията, свързани с валидация във валидаторите на територията на “Метрополитен”. След уточняване на всички детайли относно начина за реализация на EMV разплащанията ще бъде постигнат цялостен интеграционен модел със системата на „Метрополитен“ АД", се казва още в отговорите.   

Както „Сега“ нееднократно писа, след 17 г. чакане и при изхарчени над 90 млн. лв. на 11 май тази година новата е-система за таксуване на пътниците в градския транспорт на София най-после започна да функционира. Както и при много други проекти на Столична община обаче, на старта се оказа, че тикет система не е напълно готова и не може да донесе на софиянци всички ползи, заради която тя бе създена и които администрацията обещаваше. Договорът за изграждането на новия способ за таксуване бе подписан през декември 2018 г. със срок за изпълнение две години. Съгласно споразумението столичани трябваше да платят 73.24 млн. лв на споменатия консорциум „Си Ен Си София Тикетинг систем“, в който влизат българските компании „Компютърнет сървисиз“ и „Тикси“ и турската „Асис Електроникс“. Отделно от това "Си Ен Си София тикетинг систем“ ще получи и 5.85% от приходите от продадените билети и карти, но не повече от 10 млн. лв. Сервизът на тикет системата ще е 8 г., след което София ще трябва да подпише нов договор с консорциума. Така общата цена на проекта достигна през 2018 г. 83.24 млн. лв. без ДДС. През миналата година София се ангажира да плати още около 2 млн. без ДДС за интегрирането на новия трети диаметър на софийското метро. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата