Спряха измами с имоти в столичните квартали "Люлин" и "Студентски град" за стотици хиляди левове. Това стана ясно по време на съвместна пресконференция на правосъдния министър Георги Георгиев и шефовете на софийска районна прокуратура (СРП) Светлана Димитрова и на СДВР Любомир Николов.
На срещата с журналисти бе обявено, че СРП работи активно по повече от 60 сигнала за имотни измами, по които има вече 33 досъдебни производства. Водят се разследвания по доста досъдебни производства, касаещи неистински документи, свързани с правата на собственост върху имоти. От прокуратурата обясниха, че в редица случаи след извършени проверки се установява, че не се касае за имотни измами, а за неуредени гражданско-правни или договорни отношения.
От държавното обвини съобщиха, че към настоящия момент използването на документи, изготвени на руски и украински език, е доста често разследвано поради наличието на много украински граждани, пребиваващи тук.
Именно в един от тези случаи продавачът представя пълномощно, подписано от руски нотариус, но на украински език и се е направило опит да се продаде апартамент в столичния квартал "Люлин", собственост на 80-годишна жена. Сделката е предотвратена от служители на СДВР, като продавачът е задържан за постоянно в ареста, а купувачът е с наложена мярка за неотклонение "домашен арест", разказаха прокурорите..
"На място заварихме купувач и продавач, известни на МВР, като купувачът има доста имоти, които установихме след направена справка", каза по време на брифинга директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи главен комисар Любомир Николов. Служителите на СДВР са изчакали договорът да бъде подписан, съответната сума да бъде преведена и да се изплати таксата на сделката, след което, в самата кантора, са задържали двама-трима души.
Вторият случай бил по-специфичен, тъй като са използвани доста неистински официални и частни документи. Имотът, обект на измамата, се намирал между зала "Христо Ботев" и Зимния дворец. Пазарната стойност се изчислява на над 1 млн. лева
По този случа са привлечени три лица в качеството на обвиняеми, заяви говорителят на Софийска районна прокуратура и наблюдаващ прокурор Николай Николаев. С помощта на неистински официални документи – решение на общинска служба „Земеделие“ за възстановяване на имоти за наследници и договор за покупко-продажба от 1956 година, е направен опит да бъде променена формално собствеността на недвижим имот в местността ж.к. „Студентски град“ с размер около 2000 кв. м.
Трите обвинени лица са използвали многократно пред различни служби тези неистински документи. По делото са събрани доказателства за нанесена имотна вреда на две лица в особено големи размери. След като обвиняемите са се сдобили със скица на имота, името на мнимия собственик е вписано в кадастралната карта, така са възбудени в заблуждения множество лица, че същите са реалните собственици на имота. Обвиняемите сключили предварителен договор за покупко-продажба на гореспоменатия имот и нанесли вреда от 90 000 лв на трети лица. В рамките на досъдебното производство е установена реалната собственост на имота и не е настъпила имотна вреда спрямо неговите собственици, заяви Николай Николаев. Тримата обвиняеми са привлечени към наказателна отговорност за имотна измама в особено големи размери и за документни престъпления. Двама от обвиняемите са с наложени мерки за неотклонение „задържане под стража“, а третият е с парична гаранция в размер на 5000 лева.
След проведеното разследване реалната собственост е установена. Интересното в случая е, че сигналът за имотната измама е подаден от едно от обвиняемите лица. Истинските собственици пък са разбрали след промени в кадастралната карта.
В домовете на задържаните и на обвинените за тази измами и в техни имоти са открити още изключително много документи, касаещи други имоти.
Така, че се смята, че по този начин е предотвратена кражбата на поне още 10 имота, заяви наблюдаващият прокурор от Софийска районна прокуратура Николай Николаев.