Пречистване на въздуха в общинските детски градини в София чрез поставяне на иновативна филтърна мрежа на прозорците. Автомати за билети във всяка метростанция, от които срещу предадени пластмасови бутилки пътниците да получават талони за пътуване. Разполагане на контейнери за разделно събиране на отпадъци в училища в София и провеждане на информационна и образователна кампания. Кампания за засаждане на дървета за всяко родено дете. Закупуване на еко автобуси и обособяване на спирка на градския транспорт пред Националния исторически музей, откъдето автобусите ще се отправят към Витоша.
Това са част от 34-те предложения на граждани и сдружения, допуснати до участие в общинската инициатива за екологични проекти „София избира зеленото“. Фокусът е върху реализацията на идеи за подобряване на градската среда, които жителите на столицата могат да подкрепят чрез гласуване. Срокът изтича в понеделник, 14 март, а адресът за гласуване е https://www.sofia.bg/sofia-izbira-zelenoto. Бюджетът на програмата е 1 млн. лв. От „Московска“ 33 поясняват, че ако класираният на първо място проект предвижда да се изпълни с по-малко сума, на реализация ще подлежат и следващи до изчерпване на бюджета на „София избира зеленото“.
Прави впечатление, че исканията за изграждането и възстановяването на паркове и зелени зони са преобладаващите желания на жителите на София, включили се във второто издание на общинския конкурс. Такива са „Две шепи парк“, с който живеещите в района на блок 238 в ж.к. „Младост“ 2 предлагат зоната да се превърне в малък парк, който те сами да поддържат и подобряват. За създаването на детски парк „Старата чешма“ пък настояват жителите на село Лозен. От „Овча купел“ кандидатстват с проект за изграждане на нов парк в близост до болница “Здравето”. Жителка на район "Изгрев" е кандидатствала с инициатива „Облагородяване на Борисовата градина“ на стойност 220 000 лв., насочена към опазването на биоразнообразието в най-големия парк на града. В „Надежда“ пък се надяват да получат финансиране за създаването на зали на открито за дейности, свързани с подобряване на знанията на възрастните и децата относно проблемите на околната среда. От Асоциацията на специалистите по управление на околната среда пък кандидатстват с идея да се въведе градско земеделие в системата на училищното образование. Това ще се случи чрез обособяване на пространства за отглеждане на плодове, зеленчуци, зелени подправки и/или цветя в подходяща част от двора на детски градини и училища.
Това е второто издание на конкурса „София избира“. В дебютното през 2020 г., когато бюджетът на инициативата бе 1,5 млн. лв., най-много гласове спечели идеята „София избира децата“. Разработеният от архитетите Ивелина Иванова и Деница Шилигарска проект предвиждаше да се ремонтират и подобрят условията в тоалетните на общинските училища в Столична община. По-късно стана ясно, че за ремонт са одобрени тоалетните на 29 софийски училища, но още по-късно зам.кметът по общественото строителство инж. Ангел Джоргов поясни, че отпуснатите средства няма да стигнат за всички тях и че „София избира децата“ се нуждае от още пари, за да приключи напълно. Така в тазгодишния проектобюджет на общината за ремонт на тоалетни в столични общински училища са предвидени още 300 000 лв.