Специализираният наказателен съд постанови най-леката мярка - "подписка" за бившия изпълняващ длъжността кмет на Перник Севдалина Ковачева, предава БНР. Гаранция от 1000 лева наложи и на бившия шеф на ВиК Перник Иван Витанов.
Двамата са обвинени в безстопанственост и неадекватно поведение, довело до щети за над 10 милиона лева, както и невземане на мерки за ранно въвеждане на воден режим в община Перник.
Съдът определи, че няма достатъчно доказателства на държавното обвинение.
Само преди два дни Прокуратурата арестува бившият упрaвитeл нa ВиК - Пeрник Ивaн Витaнoв и временно изпълняващ длъжността кмет на община Перник през 2019 г. Севделина Ковачева и тържествено обяви как ги е привлякла към наказателна отговорност, тъй като били съпричастни с настъпилата водна криза в Перник и региона.
Обвинение за длъжностно престъпление бе повдигнато на бившият зам.кмет Ковачева, която е била временно изпълняващ длъжността кмет на община Перник през 2019 г. След писмено уведомяване по надлежния ред от управителя на „ВиК“ООД гр. Перник, че има силно намаляване на дебита на водоизточниците и водния ресурс в яз.Студена, и след като са били предложени действия за въвеждане на режим на водоползване в гр. Перник и други 10 населени места в общината, и.д. кметът не изпълнил служебните си задължения по Закона за местното самоуправление и местната администрация, твърди прокуратурата. Тя не изпълнила наредба и не била предприела съответните действия за въвеждане на режим на водоползване в населените места от община Перник, което е довело до значителен недостиг и неправилно разходване на водния ресурс за питейно битови нужди в общината, твърдеше прокуратурата
Към наказателна отговорност бе привлечен и бившият управител на „ВиК“ ООД в Перник. За него прокуратурата твърдеше, че е обвинен за умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни сделки. Държавното обвинение твърдеше и, че той умишлено не упражнил достатъчен контрол върху работата на служителите в дружеството, на които възложил да поддържат и ремонтират водопреносната и водоснабдителна мрежа на община Перник. От това му бездействие било последвало разпиляване на имущество – вода за питейно битови нужди, постъпила от яз.“Студена“ във ВиК мрежата на гр.Перник. Щетите от това деяние на обвиняемия са в приблизителен размер на 11 690 000 лв. (стойността на 7 млн. куб.м. вода за питейно битови нужди, които представляват разпилените 75 процента от всичката вода за питейно битови нужди в гр.Перник за инкриминирания период), твърдеше прокуратура.
На управитела на „ВиК“ Перник бе повдигнато и обвинение и за сключване на неизгодни сделки на управляваното от него дружество, свързани с купуването и наемането на измервателни уреди на водния ресурс на яз.“Студена“.
Събраните до момента доказателства сочели, че от действията на двамата обвинени не са могли да настъпят преки вреди, довели до водната криза в Перник и региона. Тяхната дейност се явявала последваща по отношение на загубата на вода за питейно-битови нужди от яз. „Студена“ и сама по себе си (без противоправните действия на обвиняемия Нено Димов) не би причинила значителен недостиг на вода за питейно-битови нужди на над 97 000 души.
Заради водната криза беше арестуван вече бившия министър на околната среда и водите Нено Димов. Той е обвинен за умишлена безстопанственост. Според прокуратурата именно той е прекия виновник за кризата.