Медия без
политическа реклама

Съдът в Бургас отказа да екстрадира руснак заради риск от изтезания

Магистратите поставят под съмнение гаранциите на Русия, че ще спазва правата на Сергей Лаврентев

Илияна Кирилова

Окръжният съд в Бургас отхвърли искането на руската прокуратура да й предаде Сергей Лаврентев. Той е руски гражданин, когото властите в Русия търсят във връзка с обвинения за организирана престъпна група, незаконен хазарт и подкуп, съобщи съдът.

Според обвинението в периода от 15 март 2019 г. до 11 август той създал и заедно с други установени и неустановени лица ръководил престъпна организация, имаща за цел незаконно организиране и провеждане на хазартни игри, с печалби в особено големи размери и подкуп.

Пред съда защитата на Лаврентев настоя той да не бъде екстрадиран, като изтъкна системното нарушаване на правата на човека в Руската Федерация и по специално на условията в затворите и следствените арести и масовите практики на изтезания там. Самият Лаврентев помоли съда да не бъде екстрадиран, тъй като обвиненията срещу него са изфабрикувани поради политическата му дейност и активната му гражданска позиция.

Делото се гледа от троен съдебен състав, като докладчик по казуса беше съдия Георги Иванов. Съдиите приеха, че твърдението на руския гражданин, че е жертва на политическо преследване в Русия, не е подкрепено от убедителни доказателства. В производството по екстрадиция обаче, съдът следва да прецени дали ако лицето бъде предадено на искащата държава, то няма да бъде изложено на отношение, противоречащо на европейската конвенция за правата на човека. Магистратите припомниха, че Европейският съд по правата на човека е констатирал системни и общи недостатъци в затворите и арестите в Русия. Затова и бургаските съдии поставят под съмнение дадените от руската страна гаранции, че Лаврентев няма да бъде подлаган на измъчване, жестоко, нечовешко, унижаващо достойнството третиране или наказание.

Докладът на Българския хелзинкски комитет, изготвен за делото по екстрадиция, сочи, че изтезанията и малтретирането на лишени от свобода в Русия е системен проблем. Съществуват сериозни основания да се предположи, че в Русия Лаврентев ще бъде подложен на насилие, изтезания или жестоко, нечовешко и унизително отношение. В същото време няма какъвто и да било ефективен механизъм за контрол по спазване на дадените от руската страна гаранции, че това няма да се случи.

Решението на окръжния съд не е окончателно и може да се атакува пред апелативния, чиято дума ще е последна.

Днес съдът отмени наложения на Лаврентев домашен арест.

От началото на годината досега няма предадени лица по искания за екстрадиция от Русия, казаха неотдавна от Министерството на правосъдието за "Сега". В момента има 2 висящи производства по екстрадиция по молба на Москва. Едното е на Лаврентев, а другото е в Софийския градски съд. Това в София е отложено за октомври, тъй като освен руски гражданин лицето, чиято екстрадиция се иска, е и гражданин на Израел и затова съдът чака информация от израелското посолство. Мъжът е обвинен за измама - взел аванс от 85 млн. рубли от много хора, за да строи жилищен блок, но не го направил. В момента той е под домашен арест в София.

Българските съдилища се постановили и 2 отказа за екстрадиция по молба на Русия. Единият е нашумелият случай на Алексей Алчин. Другият е разгледан от Софийския градски съд. Магистратите са отказали да предадат търсения от Русия за мошеничество с мотив, че е изтекла давността за преследването му.

На 26 февруари, 2 дни след като Русия нахлу в Украйна, по време на протест срещу войната във Варна руснакът Алексей Алчин, който от години живее в България, изгори руските си документи.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата