Софийският градски съд отказа днес да приеме за разглеждане гражданския иск на държавата срещу бизнесмена Васил Божков. Министерството на финансите настояваше искът за 630 млн. лв. да бъде разгледан в рамките на наказателния процес по т.нар. хазартно дело, което е срещу Божков и още 9 други лица. Това обаче би затруднило наказателното производство, което е с предимство, прецениха магистратите. Така, ако Божков бъде осъден, държавата ще може да стартира гражданско дело срещу него за въпросните милиони. Защитата обаче изтъкна, че при изчислението на сумата е допусната грешка, защото част от нея е сметната два пъти.
Днес беше разпоредителното заседание по първото дело, което прокуратурата внесе срещу Божков. Съдът прие, че няма причина то да бъде върнато на обвинението за отстраняване на пропуски, както настояваше защитата. Така процесът ще тръгне по същество с разпит на свидетели през септември. Съдът се съгласи с искането на страните процесът да се гледа по съкратена процедура с разпит на само 15 от общо 300 свидетели.
А братята Боян и Цветомир Найденови, собственици на "Ефбет" и бивши съдружници на Божков, бяха допуснати като граждански ищци по делото. В съдебната зала стана ясно, че е починал баща им - Стефан Найденов, който също се водеше пострадал по делото.
Междувременно съдът отказа да вдигна забраната на Божков да пътува в чужбина, като прие, че има опасност той да се укрие.
Прокуратурата твърди, че от организираната престъпна група за изнудване, длъжностни и корупционни престъпления (т.нар. хазартно дело), държавата е понесла щети от 559 млн. лв.
Наказателното производство беше образувано от закритата вече Специализирана прокуратура през 2019 г. във връзка с данни за престъпна група, която е имала за цел извършване на длъжностни и корупционни престъпления. В групата са участвали и длъжностни лица от закритата Държавна комисия по хазарта (ДКХ).
За Божков прокуратурата твърди, че като подбудител в съучастие с длъжностни лица от ДКХ, които са извършили нарушение на служебните си задължения - допуснали са да не се таксуват и да не се събират в пълен размер дължими такси по Закона за хазарта. Вследствие на престъпната дейност са нанесени щети на държавния бюджет в размер на 559 739 164 лв.
"Крайно време беше това дело да влезе в съда. 4 години прокуратурата умишлено се мота и лъга. Вкара делото в съда, един ден преди да изтече мярката “домашен арест”, за да не мога да се включа активно в предстоящите избори. Опитват се да спрат неизбежното", коментира Божков веднага след като прокуратурата обяви внасянето на обвинителния акт.
ОЩЕ ДЕЛА
Хазартното дело е първото от трите разследвания, водени срещу Божков, което в последните дни на април прокуратурата внесе за разглеждане в съда. Наскоро той беше пуснат от домашния си арест по това дело под гаранция от 130 000 лв.
По второто си дело, свързано с културни ценности, от миналото лято Васил Божков има наложена гаранция от 500 000 лв., която отказа да плати. Аргументът му беше, че като е под домашен арест по делото за хазарта, гаранцията се явява безсмислена.
По третото му, т.нар. криминално дело - по което той има и обвинение за поръчителство на убийства, Божков на практика няма наложена мярка за неотклонение, защото прокуратурата оттегли искането си за постоянно задържане, което беше внесла в съда.