Медия без
политическа реклама

Съдът забрани на жената на Божков да иска да излезе от ареста

Прокуратурата разпространи протоколи от разпити, за да покаже как ЛиЛана и съдружникът й са заплашвали в АПИ

07 Май 2020Обновена
Стоп МИХАЕЛА Катеринска

Апелативният спецсъд отказа да пусне от ареста жената на хазартния бизнесмен Васил Божков Елена Динева. Тя е в ареста от края на февруари, обвинена за участие в престъпна група заедно с Божков и други лица. Освен това магистратите определиха и двумесечен срок, в който Динева няма право да иска промяна в мярката си неотклонение поради злоупотреба с процесуално право, съобщи още съдът. Това не се прилага, когато искането се основава на влошаване на здравословното състояние на обвиняемата. Определението на апелативния съд е окончателно.

Съдът отказа да пусне от ареста и бившата секретарка на Божков Йоана Чолакова. Един от магистратите е подписал с особено мнение решението за Чолакова. Според него тя трябва да е под домашен арест.

Заради извънредното положение съдилищата заседават без публика. В прессъобщението от спецапелативния съд няма подробности за мотивите на магистратите да отхвърлят жалбите на Динева и Чолакова и да потвърдят определението на първата инстанция.

Спецсъдът прие в края на април, че има достатъчно доказателства да бъде направено обосновано предположение, че двете са извършили престъпленията, в които са обвинени. Прие също, че няма опасност да се укрият, но може да извършат нови престъпления. Според първата инстанция обоснованото предположение са съпричастността на Динева следва от показанията на четирима свидетели, както и от извлечения от Търговския регистър, че тя участва във фирмите "Ерана" ЕООД, "Евро футбол" ООД, "Евро бет", "Димот" ЕООД. Съдът се позовава още на протоколи за претърсване и изземване от жилището, обитавано от Динева, където са намерени и иззети произведения на изкуството. Така съдът стига до извода, че "Динева е била запозната с дейността на търговските дружества, произхода на паричните потоци" и е съпричастна в дейността на престъпната организация, видя "Сега" в протоколното определение на спецсъда.

За ареста на Чолакова първата инстанция се позовава на показанията само на един свидетел, трудовите й договори, ползвания от нея мобилен телефон, протоколи за претърсване и изземване.

Спецсъдът смята, че има опасност двете да извършат ново престъпление заради високата обществена опасност на деянието, за което са обвинени.

Пред първата инстанция адвокатът на Динева пледира, че тя е имала възможност да се укрие през двадесетте дни, в които прокуратурата е претърсвала жилището й, но не го е направила. Освен това дяловото й участие в "Евро бет" и "Евро футбол" било минимално, а оперативната й ангажираност по работата на тези дружества - никаква.

ЛиЛана и стресираните шефове от АПИ

Междувременно спецпрокуратурата разпространи избрани доказателства по делото срещу певицата ЛиЛана (която според bTV се разследва и за връзки с Божков), съдружника й и брат й. Тримата са обвинени, че като престъпна група опитали да източват евросредства по програмата "Иновации и конкурентноспособност". Според прокуратурата "доказателствата се публикуват при спазване на презумпцията за невиновност, без да се застрашава ходът на наказателното производство и с разрешение на наблюдаващите прокурори".

Прокуратурата пусна три протокола за разпит на свидетели от пътната агенция, сред които и шефът й. Те разказват как са били притискани, за да сключат договор с фирмата на певицата "Телетол" АД.

Съд остави в ареста Лиляна Деянова, известна и като певицата ЛиЛана. Задържан остава и Мартин Димитров, а братът на ЛиЛана - Александър Деянов е пуснат срещу  100 000 лв. гаранция. Това реши в неделя, малко преди полунощ, специализираният съд.

"Още след подаването на първоначалния пакет документи на 8 март 2019 г. започна системен натиск върху мен по всички възможни канали за комуникация”, разказва свидетелят О.А. Целта на тези обаждания била да бъде взето решение в полза на „Телетол”. “Бяха ми определени срокове това да стане в рамките на една седмица от лицето Мартин Димитров, като по закон няма такъв срок", казва свидетелят. И допълва, че не се поддал на натиска и тогава Димитров преминал в директно заплахи, “че ако не получи регистрация в регистъра в рамките деня има лостове да поиска и получи моята и на господи В. оставките и че това е само началото."

"Помислих си какво може да се случи с мен и близките ми хора само защото искам да си изпълня служебните задължения. Почувствах страх, че наистина мога да остана без работа. Започнах и да се оглеждам по пътя, да проверявам колата си, монтирах камери в апартамента си и други технически средства за охрана и защита”, допълва О.А. По думите му Деянова (ЛиЛана) го заплашила, че е събрала достатъчно информация за него от областните пътни управления“.

"В резултат на този натиск комисията се ограничи до формално разглеждане на документите, които документи, имах съмнения, че бяха с невярно съдържание. Не ги разгледахме по същество и в съдържание. Не извършихме специфични контролно-разследващи действия относно вярност на декларираните данни, за които имах съмнения, че са неверни, а именно-за наличните пунктове за продажни на тол продукти, сервизни пунктове за обслужване на бордови устройства и мобилни пунктове за обслужване на бордови устройства".

И Р.В. свидетелства как този господин Мартин Димитров на излизане се обърна към нас и каза, цитирам: "Да знаете, че ние по един или друг начин, ще сключим договор с Вас", което изказване не кореспондираше с добрия тона на цялата среща и остави странен, неприятен привкус". Р.В. Разказва за обаждания на Димитров, който бил настъпателен, държал се арогантно и не зачитал държавните органи. "Започваше да ми обяснява, как щял да ми иска оставката, както моята така и на А., а дори и на министъра, ако не задвижа документите му и процедурата за подписване на договор за НДУ с тяхната фирма "Телетол" АД", казва Р.В. на разследващите. Натискът върху Р.В. бил сред причините той да напусне Управителния съвет на АПИ.

Показания е дал и председателят на УС Г.Т. (Георги Терзийски). Той знаел от А.,че от "Телетол" се опитват да влияят върху работата на комисията. "До подписване на договор не се стигна, тъй като от страна на дружеството "Телетол" АД не бяха представени необходимите доказателства за оперативна съвместимост и комуникация между технологиите на дружеството и Агенцията", обяснява Терзийски. А. дори написал доклад до шефа си за тормоза на Димитров. "Имало е дни, в които в рамките на няколко часа му е звънял десетки пъти, като е посочен конкретен ден, в който му е звънял около 70 пъти за няколко часа. Тук мога да посоча, че в един конкретен ден на месец май 2019 г., аз също бях многократно, подложен на телефонен тормоз като може би около стотина пъти бях търсен от стационарен номер, който е посочен документацията на дружеството "Телетол", като служебен", казва Терзийски.

Той разказва и как на 4 юли 2019 г. следобед Мартин Димитров, Лиляна Деянова и още двама души „опитвали да нахлуят неправомерно в сградата на Националното ТОЛ Управление. Етажът бил със специален режим на достъп. "Те са нанасяли физически удари по вратите като настоявали да бъдат допуснати до служебните помещения. Обиждали са служители, които са физическата охрана на сградата, като са заплашвали, че ще дойдат "качулките", казва Терзийски.

Специализираната прокуратура е иззела апаратурата, която сега проверява дали не е служила за незаконно подслушване по разследването срещу групата, обвинена за незаконно усвояване на евросредства.

 

Още по темата