Медия без
политическа реклама

Съдът закри "Бургас" и "Другата България"

Партия на българските комунисти и "Отечествената" оцеляха, макар и отдавна да не са участвали в избори

Илияна Кирилова
Ако една партия не участва в изборите 5 години, тя рискува да бъде разпусната.

Две партии са разпуснати от Софийския градски съд през 2020 г. - регистрираната през 2007 г. партия "Бургас", както и партията "Другата България", която е съществувала от 2009 г. Това показва справката, предоставена на "Сега" от съда.

"Другата България" е разпусната по искане на прокуратурата, тъй като през 2017 г. и 2018 г. не е представила годишен финансов отчет пред Сметната палата. Решението за ПП "Бургас" не бе открито в деловодните регистри на съда.

Наскоро е разпусната и варненската партията "Движение експерти за регионите". Поводът прокуратурата да поиска закриването й е, че повече от 5 години тази партия не е участвала в избори. Това съдебно решение обаче още не е в сила. Градският съд е заличил регистрацията и на партията "Съюз на комунистите в България", но и това решение още не е в сила и партията със седалище в с. Волуяк още фигурира в регистъра. Съюзът на комунистите е представил годишни финансови отчети пред Сметната палата, но не е развивал друга дейност, приема съдът. 

През 2020 г. прокуратурата се е опитала да закрие и Партия на българските комунисти, регистрирана през 1999 г. Аргументът е, че тя не е участвала в избори 5 години назад. Законът обаче казва, че партията се прекратява, ако не е участвала в избори 5 години след последната й съдебна регистрация. А по партидата на Партия на българските комунисти има вписвания в периода 2004 - 2019 г. С този мотив съдът отхвърля искането на прокуратурата. 

Държавното обвинение не успява да защити и тезата си, че трябва да бъде закрита "Отечествена партия", защото в последните 5 години не е участвала в избори. През февруари т. г. Софийският градски съд е отхвърлил иска на прокуратурата по темата. Съдът установява, че от последното вписване по партидата на партията са минали по-малко от две години. През април 2019 г. партията е вписала нов състав на Националния си съвет, на Изпълнителното си бюро и на Контролната си комисия, както и председател на партията и негов заместник.

"В случая повече от пет години партията не е участвала в избори, но междувременно, през 2019 г., тя е попълнила състава на ръководните си и контролни органи. Поради това политическата партия не може да бъде прекратена", се казва в съдебното решение. Участието в изборите е начин за постигането на политическите цели на партиите, то е основна и присъща част от дейността им и липсата на такова участие сочи, че те не осъществяват дейност, при което съществуването им е безпредметно, обяснява съдът. И допълва, че участието на политическите партии в изборите е свързано  с държавното им субсидиране и получаване на помещения под наем и при липса на такова участие е под съмнение възможността партия да осигурява присъщи за дейността й разходи. В същото време обаче вписването и заличаването на обстоятелства по партидата на партията показва, че тя е "жива", макар и да не участва в изборите, обясняват магистратите.


Вижте още:

Върховният съд регистрира партията на Божков

Съдът: Няма доказателства, че ген. Христо Луков е бил нацист

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?