С единодушие и без дискусии днес парламентът закри частното Европейско висше училище по икономика и мениджмънт в Пловдив (ЕВУИМ). Предложението за това бе на МС, а решенията за откриване, преобразуване или закриване на университети се вземат именно от Народното събрание.
Така, от днес университетите в България - държавни и частни - официално намаляват от 52 на 51.
Висшето училище е създадено като Европейски колеж по икономика и управление (ЕКИУ) през 2001 г. През 2015 г. е преименувано на Европейско висше училище по икономика и мениджмънт-Пловдив (ЕВУИМ). В него е преподавал бившият министър-председател Жан Виденов (премиер от 1995 до 1997 г.).
През 2017 г. то е получило институционална акредитация (с оценка 7.95) за срок от 5 години, валидна до 2022 г. Още през 2020 г. обаче ректорът на ЕВУИМ е информирал Акредитационната агенция, че Академичният съвет е взел решение да отправи искане към учредителя за закриване на частния университет. През януари 2024 г. е изтекла и програмната акредитация на двете професионални направления, в които е имал право да обучава студенти - администрация и управление и икономика. Не са подавани документи за нови акредитации.
Архивът на частното висше училище ще премине към Висшето училище по сигурност и икономика в Пловдив, като просветният министър ще определи комисия, която да упражни контрол при предаването на архива.
"Намаляването на висшите училища е положителен знак. Имаме 52 висши училища на 6 млн. население, което е абсурдно, а качеството на образованието се влошава", коментира депутатът Калоян Методиев, който единствен се изказа по повод проекторешението. По думите му трябва да се мисли за голямата картина и за оптимизиране на висшето образование, защото в противен случай може цели поколения да излязат от университетите без знания и възпитание.