Медия без
политическа реклама

Съюзът на съдиите съди министерството на правосъдието

Организацията е изключена от работната група по Закона за съдебната власт

Служебната министърка Мария Павлова предава ключа от касата, където се пази държавния печат, на приемника си Георги Георгиев. Предстои да видим дали и той ще изолира най-голямата гилдийна организация от писането на промени в Закона за съдебната власт.
МП
Служебната министърка Мария Павлова предава ключа от касата, където се пази държавния печат, на приемника си Георги Георгиев. Предстои да видим дали и той ще изолира най-голямата гилдийна организация от писането на промени в Закона за съдебната власт.

Съюзът на съдиите в България (ССБ), най-голямата магистратска организация в страната, води дело за достъп до информация срещу министерството на правосъдието (МП). Поводът е, че безпрецедентно сдружението не просто е изключено от работната група, изготвяща предложения за промени в Закона за съдебната власт, но и му е отказана информация за заседанията на групата и това кой участва в нея.

През 2023 г., докато министър на правосъдието беше Атанас Славов (ДБ), ССБ бе включен в работната група за изготвяне на проект за нов Закон за съдебната власт. Проведени са поредица от срещи на работната група през първата половина на 2024 г. и са изготвени конкретни текстове на такъв проект на закон. Но оставката на правителството на Николай Денков попречи проектът да бъде придвижен успешно.

През септември 2024 г., със заповед на служебната правосъдна министърка Мария Павлова, е създадена нова работна група със задача да изготви проект за промени на Закона за съдебната власт. ССБ не е включен в тази група. Според съобщението на МП в работната група влизат "съдии, прокурори, следователи, представители на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към ВСС, експерти на министерството".

През октомври 2024 г. ССБ пише писмо до МП, че има желание за участие в работната група. Министър Павлова обаче само им благодари за готовността и ги кани да пратят становище, без да включи организацията. След това, по реда на Закона за достъп до обществена информация, ССБ иска копие от заповедта за създаване на "работна група по ЗСВ", за формирането на която е съобщено от пресцентъра на министерството на правосъдието, както и от заповеди за промени в състава на групата. Искат също така протоколите от заседанията ѝ и от постъпилите предложения за промени в ЗСВ. Има и питане за критериите, въз основа на които са определени участниците във формираната работна група.

Достъп до информация обаче е отказан, защото търсеното, според шефката на правния отдел на МП Петя Рътарова, не било информация със самостоятелно значение, пък и нямало надделяващ обществен интерес. Така организацията завежда дело срещу министерството в Административния съд в София. Процесът още не е насрочен за разглеждане и предстои да видим дали и новото ръководство на министерството ще поддържа този отказ за публичност на процеса по подготовката на промени в ЗСВ, които бяха пуснати за обществено обсъждане в края на годината и би трябвало след това да потеглят към парламента. ССБ изпрати становище по проекта, според което той "не е в състояние да разреши проблемите пред функциониране на ВСС и относно статуса на съдиите, прокурорите и следователите в светлината на гарантиране на тяхната независимост".

ЖАЛБАТА НА ССБ

"Намирам, че това е много нисък стандарт за демократично поведени от страна на институция. ССБ е професионално тази организация, което е в най-голяма степен заинтересована от нов закон", коментира пред "Сега" шефът на Програма достъп до информация Александър Кашъмов, с чиято помощ ССБ съди министерството. Според него е потресаващо, че на ССБ му е отказано изконното право на достъп до информация.

"Законодателният процес трябва да е прозрачен. В последните 1-2 години имаме няколко решения на ВАС, които подчертават значението на прозрачността в законодателния процес. Решение за прозрачността е постановил и Съдът на ЕС", посочи той и напомни, че по закон процедурата по изготвяне на нормативните актове включва и участие на заинтересованите, каквито като професионална организация са и от ССБ. 

В жалбата на организацията се припомня, че ограничение на правото на достъп до информация е допустимо само по изключение, като дори да има основание тя да бъде отказана, трябва да се прецени дали не надделява общественият интерес за бъде предоставяне.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата