Светият Синод потвърди касирането на изборите за Сливенски митрополит и насрочи нов избор. Колкото до спорната наредба за избор на митрополити Синодът реши, че тя е неприложима към този момент и ще се обсъжда на бъдещ Църковен събор
Преди това свещеници, епархийски избиратели и миряни организираха протест и контрапротест пред Синодалната палата в София, в която е седалището на Светия Синод на Българската православна църква.
Повод за размириците стана касирането на избора за наследник на починалия Сливенски митрополит Йоаникий. На 18 февруари в Сливен епископите Йеротей и Михаил бяха излъчени за кандидати от 10 предложения, като най-много гласове събра Агатополският епископ Йеротей, а след него бе Константийският епископ Михаил.
Само 6 дни по-късно Св. Синод отмени този вот, като насрочи за 13 март, в синодалния параклис "Св. цар Борис-Михаил", да се състои нов избор за Сливенски митрополит на мястото на починалия в началото на януари Йоаникий. При това при променена наредба, заради която е протестът.
Решението на Св. Синод предизвика възмущението на свещеници и миряни от Сливенската епархия. Но също така разцепи и висшето духовенство.
Срещу промяната на наредбата за избиране на митрополити бяха общо 7 от 12-те членове на Св. Синод: Ловчанският Гавриил, Неврокопският Серафим и Видинският митрополит Даниил още тогава гласуваха против; Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и Врачанският Григорий оттеглиха подписите си впоследствие, а малко по-късно това стори и Пловдивският Николай. С тях е и митрополитът за САЩ, Канада и Австралия - Йосиф, който е член на Св. Синод, но не участва в гласуванията, защото не е в България.
Днес пред Синодалната палата, както се зарекоха, се събраха много свещеници и миряни от седемте духовни околии на Сливенската епархия. Събраха се обаче и такива, които подкрепят решението и променената наредба на Св. Синод, като направи впечатление, че тяхната организация е доста по-стройна и видимо централизирана (плакатите им са еднакви и отпечатани на машина, като са закрепени на еднакви пръти, самите свещеници са наредени и подравнени в единно каре, докато протестиращите са с написани на ръка лозунги и не са под строй).
Двете групи застанаха от двете страни на централния вход, като пееха църковни тропари.
Контрапротестиращите се оказаха свещеници основно от Пловдивската епархия, независимо, че Плодвидският митрополит Николай в крайна сметка преди няколко дни се обяви срещу решението на Св. Синод. Лайтмотивът на духовниците от Панагюрище, Ивайловград и т.н. е "Синодът винаги взима правилни решения".
Същевременно дошлите от голямата Сливенска епархия твърдят, че е парадоксално свещеници и миряни да подкрепят наредба, която отнема правото им да избират и да бъдат епархийски избиратели. Те твърдят също, че ако Синодът одобри новата наредба, това ще е погазване на Устава на Българската православна църква. Изборната процедура за митрополити може да бъде променена на само Църковно-народен събор, смятат те.