Медия без
политическа реклама

Трансформацията на минерална баня в лаборатория разгневи софиянци

Проектът за превръщането на рушащия се комплекс в "Овча купел" в център за върхови постижения е пред финализиране, съобщи кметът на района

Проект, предвиждащ реставрацията на банята в "Овча купел", е все по-близо до осъществяване, след като стана ясно, че е преминал през още една инстанция. В същото време обаче заложената в него промяна на предназначението на сградата се посреща нееднозначно от жителите на София. Причината е, че след възстановяването на пустеещото здание, което е паметник на културата, се предвижда то да се превърне в център за изследване на свойствата на минералната вода. Кметът на район "Овча купел" Ангел Стефанов съобщи, че експертният съвет за опазване на недвижимите културни ценности към Министерството на културата е одобрил идейния проект за адаптация и реставрация на банята.

"Реставрацията ще бъде изпълнена по проект „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“, за изпълнението на който е предоставена безвъзмездна финансова помощ по програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Вярвам, че всичко, което предстои занапред – избор на изпълнител и самият процес по възстановяването на банята - ще премине бързо и безпроблемно!", обяви Стефанов във "Фейсбук".

През зимата на 2018 г. ръководителят на проекта "Наследство БГ" и бивш ректор на СУ "Климент Охридски" проф. Иван Илчев съобщи, че такъв Център за изследване на лечебните свойства на минералните води ще бъде създаден както в сградата на минералната баня в "Овча купел", така и в ресторант "Яйцето" в Ректората и в още една сграда на университета на ул. "Гурко". За целта "Наследство БГ" е одобрен за финансиране в размер на 29.8 млн. лева по компонент "Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии" от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" на ЕС.

 Очакванията са след ремонта в банята в "Овча купел" да бъдат оформени лаборатории и изложбени пространства. По-голямата част от средствата ще бъдат похарчени за реконструкция на обекта. Целта е в края да се изгради модерна инфраструктура на нов тип организация, за да има условия да се кандидатства и за други европейски проекти, поясни проф. Иван Илчев.

Съобщението на кмета на "Овча купел" Ангел Стефанов, че инициативата е минала пред най-важната инстанция, раздели мненията на софиянци. Преобладаващите са, че Столична община не трябва да приема финансиране за нищо друго, освен за реставрацията на минералната баня като баня. "Не виждам за какво да се радвам? Ще се зарадвам, когато видя банята реновирана и работеща като баня. Това с този център за постижения е постижение за крадене на пари и прах в очите на гражданите!", коментира  участник във форума, чието мнение бе многократно подкрепено. Насрещното мнение, което се изразява много по-рядко, е, че от години банята в "Овча купел" се руши и че е добре с нея да се случи нещо, за да бъде запазена, дори и под формата на научен център. 

Партньор на СУ в реализацията на проекта е Регионалният исторически музей в София. Планът е екипът на музея да изпълни подготвителни и строително-ремонтни дейности. От презентацията на сайта му става ясно, че освен изложбени зали и лаборатории, идеята е във възстановената баня в Овча купел да има "обществен  център,  като  традиционните функции с минерална вода в съществуващите басейни и прилежащите им помещения  ще се съчетават с допълнителни иновативни процедури, продукти и услуги". Ще се предлагат процедури с минерална вода и занимания за здраве за подобряване качеството на живот. На партера, в съществувалите басейни, ще се обособи зона „терматериум“ с включени интензивен воден масаж и водни рекреативни практики. Ще има кнайп-пътека, парна баня, зона за медитация и зона за гимнастика. На първия етаж са предвидени музикална зала, визуална зала за VR-демонстрации с интерактивни екрани, заседателна и конферентна зали. Предвидени са помещения за солна терапия, билкова сауна, руска сауна, финска сауна, арома-сауна, крио-сауна и др.  Подпокривният етаж  е използваем и е предназначен за обществено обслужване.    

Според мнозинството от хората в социалните мрежи обаче финансирането на проекта по европейска програма за наука ще даде предимство на университетската дейност, а балнеологията ще е проформа. "Това име на проекта прикрива много неща, но не се надявайте да имате истинска баня. Ще бъде център за върхови научни постижения със спа комплекс - кухо и презназначено не за всеки", коментира участничка в дискусията.

През последните години подобни спорове и дискусии се проведоха и относно намеренията на Столична община да реконструира северното и източното крило на Централната минерална баня. Първоначалните планове бяха различни от това те да бъдат възстановени като баня. Част от твърденията бяха, че минералната вода в извора не е с достатъчен дебит за захранването на един бъдещ сомплекс.  След множество дискусии и инициативи в крайна сметката кметството се съгласи да проведе конкурс, като на финала и трите отличени проекта предвиждат неремонтираната част на ЦМБ да отвори врати отново като балнеоложки център. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?