Медия без
политическа реклама

Три са версиите за катастрофата на военния самолет

Авиошоуто е необоснован риск, смята бившият военен министър Велизар Шаламанов

14 Септ. 2024Обновена
"Черната кутия е намерена и по мнение на военните, които разбират от тези неща, общо взето е сравнително запазена. Може би ще се разчете. Но това вече ще го каже експертът. Това са предварителни данни", каза наблюдаващият прокурор Христо Анчев.
БГНЕС
"Черната кутия е намерена и по мнение на военните, които разбират от тези неща, общо взето е сравнително запазена. Може би ще се разчете. Но това вече ще го каже експертът. Това са предварителни данни", каза наблюдаващият прокурор Христо Анчев.

Човешка грешка, техническа неизправност или неправилно зададена команда са трите версии, по които работи разследването на катастрофата с тренировъчния самолет L-39 ZA "Албатрос", при която вчера на обяд в авиобаза "Граф Игнатиево" загинаха военните пилоти майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин. Това съобщи пред БНТ майор Христо Анчев от военната прокуратура в Пловдив, който наблюдава делото.

"Ще се назначават експертизи, разпитват се свидетели", посочи Анчев. По думите му засега не се налага втори оглед, тъй като местопроизшествието е запазено, но трябва да бъде обезопасено заради боекомплекта в самолета. "Вероятно ще се налага обезопасяване, тъй като доколкото знам самолетът е бил с въоръжение, имало е снаряди. Това вече е работа на военните, което ще стане в съвсем скоро време", каза Анчев.

По-рано прокуратурата съобщи, че черната кутия на катастрофиралия самолет вече е предадена за експертиза. Иззета е цялата документация, свързана с планирането и осъществяването на полета, както от авиобаза "Граф Игнатиево", така и от базата в "Долна Митрополия". Към материалите по досъдебното производство са приобщени и видеозаписи, които показват движението на учебно-бойния самолет непосредствено преди катастрофата. 

Продължават разпитите на свидетели и на длъжностни лица от въоръжените сили на Република България, имащи отношение към инцидента. През днешния ден ще бъде извършен допълнителен щателен оглед на мястото на инцидента, допълва прокуратурата.

"Черната кутия е намерена и по мнение на военните, които разбират от тези неща, общо взето е сравнително запазена. Може би ще се разчете. Но това вече ще го каже експертът. Това са предварителни данни", каза прокурор Анчев.

"Съдебно-медицинската, т.е. причината за смъртта на двамата летци, тя ще стане бързо. Но тези техническите няма. Казвам ви го от опит от другите авиопроизшествия", обясни още прокурорът. 

Старата техника се ползва с повишен риск

"При това много тежко състояние на българската авиация, особено бойната, трябва да си зададем въпроса дали демонстрации и авиошоу са най-добрият начин да използваме ограничените ресурси, когато до месеци очакваме да пристигне F-16 и бързо ще освободим старата техника, която се ползва с повишен риск", коментира бившият министър на отбраната Велизар Шаламанов пред Нова тв трагичния инцидент.

Пилотите бяха от авиобазата в Долна Митрополия. По думите на Шаламанов поемането на необосновани рискове в небето не е редно. Вчера МО съобщи, че учебно-тренировъчният самолет L-39 ZA „Албатрос“ макар и на 40 години е бил технически изправен. Миналата година е бил ремонтиран основно. Днешното авиошоу, за което са тренирали пилотите, бе отменено. 

"Трябва промяна", каза Шаламанов. "Обществена тайна е, че нашите пилоти нямат необходимите летателни часове спрямо стандартите, установени от НАТО. Причините са поне три. Първо – нямаме достатъчно самолети и хеликоптери. Второ – нямаме достатъчно пари, за да ги поддържаме в изправно състояние и за гориво. Трето – поддържаме много повече на брой летци от необходимото за използването на ограничената техника”, посочи бившият министър на отбраната.

"За разлика от държави като САЩ и Франция, които имат специални авиозвена, които се занимават само с въздушно шоу, нашите пилоти дават бойно дежурство, обучават курсанти и като дойде празник, ги ползваме като циркови артисти". Това коментира в ефира на bTV бившият военен министър Красимир Каракачанов. Той призна, че летателните часове, които са нужни на един пилот да стане опитен, са недостатъчни. "Една от версиите за авиокатастрофата на „Граф Игнатиево“ е техническа неизправност, а другата летене на самолета при много ниска височина, при което една секунда е фатална", коментира Каракачанов.

"Представете си един самолет да лети на 250 м със скорост 500 км/ч - това буквално са секунда-две, преди той да се забие. Една леко разсейване или някаква лека повреда на самолета може да причини инцидент като този", каза още той.

Инцидентът от петък беше отразен и в международната база данни за авиационна сигурност, съобщи БНР. С различни модификации на L-39 тази година, при полет са регистрирани 6 инцидента с трима загинали.

През май  L-39 на ВВС на Мали се разбива след излитане от летище Менака. Смята се, че самолетът е бил свален от терористите на Ислямска държава. През август L-39 на Украйна удря щъркел по време на тренировъчен полет. Заради ниския полет пилотът е загинал при катапултирането. Инструкторът успял да приземи самолета с повредата.

Повече от 150 пилоти са загинали у нас от средата на 20 век до днес

За периода от 1952 до 1991 г. в българските Военновъздушни сили (ВВС) са станали 134 катастрофи, при които загиват летците. За този период единствено през 1973, 1984 и 1990 година няма катастрофи, обобщава БТА.

В периода 1946-2021 г. със самолети на българските ВВС са се случили над 70 катастрофи, при които са загинали над 150 пилоти. 

На 28 януари 1992 г. при планови полети от летище Узунджово учебно-боен самолет МиГ-21, пилотиран от капитан-инженер Дойчин Бояджиев, се разбива на брега на язовир "Студен кладенец" край с. Калоянци, до Кърджали. Загиват пилотът капитан-инженер Бояджиев и инструкторът - капитан-инженер Емил Тодоров.

На 2 септември 1993 г. самолет Злин-42-МУ на регионалния аероклуб в Сливен към Министерството на отбраната се разбива край града. Загиват двамата членове на екипажа - Анатолий Гълъбов и Валентин Кендалов.

На 3 август 1994 г. при изпълнение на специален полет - проверка на работата на двигателя и системите, аварира самолет МиГ-23 на Военновъздушните сили от поделението в с. Чешнигирово, Пловдивско, в района на град Раковски. Самолетът е разрушен напълно. Няма жертви.

На 29 септември 1994 г. при изпълнение на тренировъчен полет с МиГ-29 - пилотаж на малка и пределно малка височина, загива командирът на авиобазата в Равнец полковник Иван Даев. 

На 20 декември 1994 г. самолет МиГ-21 пада в морето край Балчик. Пилотът старши лейтенант Владислав Вълчев загива.

На 16 януари 1996 г. щурмови вертолет Ми-24 Д от поделение 46 540 в Стара Загора изгаря при тренировъчен полет над полигона в Бодрово. Двамата пилоти - майор Валери Кръстев и лейтенант Милен Хинтоларски, са спасени.

На 28 януари 1997 г. по време на тренировъчен полет самолет МиГ-21 на авиобаза "Добрич" се разбива в близост до индустриалната зона. Пилотът капитан Пламен Донков катапултира.

На 16 юли 1998 г. самолет МиГ-21 се разбива при редовен учебно-тренировъчен полет над авиобазата край Добрич. Пилотът Радостин Димитров катапултира.

На 2 юни 1999 г. военен самолет МиГ-21 се разбива в землището на с. Драгомир, Пловдивско. Загиват пилотите капитан Георги Русев и старши лейтенант Сашо Николов. 

На 31 август 2001 г.  край с. Доброславци, Софийско, след инцидент при техническо обслужване на самолет МиГ-23 загива един военнослужещ.

На 16 май 2003 г. в района на Панагюрище по време на тренировъчен полет загива майор Анатолий Тодоров Полянков. Майор Полянков е изпълнявал полет на малка височина със самолет МиГ-21 БИС, излетял от Трета авиобаза в Граф Игнатиево.

На 24 юли 2003 г. край Разлог в местността Бетоловото, при потушаване на горски пожар, се разбива военен хеликоптер Ми-17 от авиобаза "Крумово". Загиват майор Милко Пейковски, командир на екипажа, капитан Николай Радулов, втори пилот, офицерски кандидат Бойко Панайотов, борден техник, както и служителя на районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" подп. Кирил Чамишки. 

На 8 юли 2008 г. след тренировъчен полет възниква повреда в самолет Спартан - С 27J. Заради силен вятър на летището във Варна при пробега машината се е наклонила надясно. Вследствие на това витлото на самолета се удря в пистата. Екипажът е невредим. 

На 29 ноември 2010 г. самолет Пилатус РС-9М от авиобаза „Долна Митрополия“ извършва принудително кацане в района на летището, след като двигателят рязко губи мощност. Пилотите са невредими. 

На 26 април 2012 г.  в района на с. Царимир по време на българо-американското учение "Тракийска звезда 2012" пада изтребител МиГ-29 - спарка. Двамата пилоти майор Илия Дойчинов и капитан Петър Методиев катапултират, а машината се взривява на земята.

На 29 юли 2015 г. по време на тренировъчен полет на летище Граф Игнатиево при изпълнение на заход за кацане на самолет РС-12 от авиационно-транспортна група „Враждебна“ каца без колесник. Няма пострадали.

На 9 юни 2017 г. по време на тактическото учение "Черно море-2017" вертолет AS Пантер -565 MB пада във водите на Черно море, на 7 мили източно от устието на р. Камчия. Двама от членовете на екипажа са ранени, а командирът на вертолета - капитан Георги Анастасов загива.

На 19 януари 2018 г. при извършване на учебна маневра на летище Граф Игнатиево са нанесени материални щети на военния транспортен самолет C-27J Спартан. Няма пострадали.

На 11 юни 2018 г.  около 20:30 ч. в района на авиобаза "Крумово", при изпълнение на тренировъчен полет по аварийно-спасителна работа, вертолет Ми-17 пада от около 50 м височина. Загиват кап. Пламен Пантелеев и кап. Стоян Неделчев. 

На 21 август 2018 г., по време на тренировъчен полет за медицинска евакуация, вертолет Кугар от състава на 24-а авиобаза в Крумово извършва рязка маневра, за да избегне ято птици и закача жици на електропровод. Тричленният екипаж на вертолета е невредим.

На 9 юни 2021 г. самолет МиГ-29 пада в Черно море край Шабла по време на тактически нощни учения на формированията за ПВО от Българската армия и авиационни формирования от ВВС - "Шабла 2021". Загива военният пилот майор Валентин Терзиев.

На 28 септември 2022 г. около 14:00 ч. военен самолет Су-25 претърпява инцидент край авиобаза „Безмер“ до Ямбол. Пилотът е катапултирал.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата