Трима души бяха арестувани в банков клон, малко преди да изтеглят голяма сума, която са успели да придобият чрез фишинг измама, става ясно от официано съобщение на МВР.
Разследването на служителите от отдел „Икономическа полиция“ започнало, след като на 19 юли столичанка е сигнализирала в СДВР за възможна финансова измама и съобщила, че два дни по-рано е получила на мейла си фактура за превод на голяма сума пари, която трябвало да бъде платена от банковата ѝ сметка, разказват от вътрешното министерство.
В хода на незабавно предприетата оперативна работа бил установен нерегламентиран достъп до електронна комуникация и подменен IBAN чрез фишинг измама. Така, още същия ден, били организирани оперативно-издирвателни действия и задържани трима участници в престъпната схема след посещението им в банков клон, в опит да изтеглят преведената сума чрез измама.
При извършените обиски и претърсвания по неотложност, от задържаните и от обитаваните от тях жилища са иззети множество разпечатки от извлечения по банкови сметки, мобилни устройства, флаш памети, шофьорска книжка и копия на лични документи, както и предмети и технически средства, ползвани за затапване или деактивиране на заключващи системи за МПС.
Образувано е досъдебно производство за измама. Случаят е докладван в Софийската районна прокуратура. Действията по разследването продължават.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
Фишингът е съвременен феномен в киберпространството, при който хакери разпращат имейли или други съобщения в социални мрежи, чат приложения или чрез sms, разказват от ГДБОП.
Фалшивите съобщения претендират да са изпратени от легитимен източник – държавна или банкова институция, доставчик на битови услуги, онлайн магазин или телекомуникационен доставчик. Те целят да стресират получателя с твърдение за наложена глоба, блокиран или предстоящ за изтриване профил, заплаха със съдебно преследване или друго тревожно събитие и го подканват да предприеме спешни действия като последва линк или свали и активира файл на компютъра или телефона си.
"Възползвайки се от неинформираността и наивността на получателите, хакерите получават потребителски имена или пароли, както и други лични данни. Често компютърна конфигурация се заразява с вирус от свален и активиран файл. Ежедневно киберпрестъпници разпращат хиляди фишинг имейли, включително до широк кръг от български интернет потребители", посочват още от МВР.