Медия без
политическа реклама

Веселин Вучков: Не сме Сомалия, че да обединяваме жандармерия и барети

Вероятно става дума за опит за създаване на нова НСО, смята и бившият вътрешен министър в кабинета "Борисов" 2

23 Яну. 2020
Снимка: Архив

Не сме някаква терористична държава, не сме Сомалия, за да се създава главна дирекция с национален обхват, която да обединява жандармерия и СОБТ и да е извадена от системата на областните дирекции на МВР. Това обяви пред Би Ти Ви проф. Веселин Вучков, министър на вътрешните работи в кабинета "Борисов" 2. 

По тези законови промени няма обществена дискусия и те са необясними, казва юристът и преподавател. По негово мнение, възможните причини за тази реформа в структурата на МВР е да се създаде едно ново НСО, едно ново охранително звено за политиците, което, за разлика от другото, да е капсулирано във вътрешното министерство и да има по-малко възможности за контрол.

„Сякаш признаваме, че живеем в една терористична полудържава. Ние не сме Сомалия. Откъсването  на „Антитерор“  от ГДБОП не е добре. Други са нещата, които трябва да се променят. За мен е необяснимо, защото създаването на главна дирекция „Жандармерия“ не е вписано в нито една управленска програма. Дали пък не трябва да се създаде ново звено за охрана на държавни служители?! Такъв законопроект бе внесен от ГЕРБ. Необходимо ли е на България да има няколко НСО-та. Необходимо е да има съдържателен дебат за това какви звена ще охранява МВР и да се спре със спекулациите по отношение на НСО", смята бившият вътрешен министър.

Както "Сега" писа само преди дни, въпреки скандалите около Националната служба за охрана (НСО), управляващите не само не смятат да ограничат правомощията ѝ, но и предлагат да създадат неѝн клонинг в рамките на МВР. Това става ясно от промени в закона за МВР, внесени между първо и второ четене от депутати на ГЕРБ, начело с бившия вътрешен министър Валентин Радев и председателя на комисията по отбрана Константин Попов.

Идеята е мегаструктурата, която предстои да се създаде - Главна дирекция "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма", да охранява и служители от органите на властта. По принцип тя ще действа при сложни ситуации, масови безредици, терористични актове, когато е необходимо по-голяма сила и специални умения. Според депутатите обаче законът трябва да й даде възможност да охранява както висши ръководни служители, така и редови служители на МВР или на НАП, за които е възникнала заплаха във връзка с осъществяване на служебните им задължения". Те подчертават, че такава охрана ще има само при "конкретна застрашеност", т.е. няма да е постоянна мярка, а предложението за нея ще се взема от комисия, състояща се от представители на висшето професионално ръководство на МВР.

В своето първо интервю от подаването му на оставка като вътрешен министър през 2015 г., Вучков разкри в студиото на "Тази сутрин" причините да се оттеггли от властта тогава. "Когато се явиш пред обществото с някаква предизборна програма, включително да проведеш реформи в едно от най-тежките министерства, каквото е вътрешното ....и в този момент разбираш съвсем неочаквано, че трябва да работиш с хората, с които си се противопоставял като опозиция 14 месеца. За мен е абсолютно неприемливо от всяка гледна точка и съвсем осъзнато подадох оставка", казва Вучков.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?