Медия без
политическа реклама

Визуализация показа сеч при застрояването на сграда паметник

Споровете около Хуманитарната гимназия в Пловдив тепърва ще се разгарят

14 Апр. 2025
Така вероятно ще изглеждат новата сграда (в червено) и старата.
FB/Чило Попов/Боян Юруков
Така вероятно ще изглеждат новата сграда (в червено) и старата.

Визуализация на блогъра Боян Юруков и пловдивчанина Чило Попов показа препречен изглед на сградата на Хуманитарна гимназия в Пловдив към река Марица и изсичане на дървета там. Както е известно, общинската управа смята да построи второ здание в съседство, за да приюти ОУ „Княз Александър I“, с което сега гимназията дели общ дом. Тя обаче е паметник на културата и има доста съмнения, че ще бъде архитектурно опропастена. Някога е била изградена така, че да има изглед и към реката, и към градската част, съчетавайки паркова среда, бидейки архитектурно бижу. Макар отдавна нещата да не са същите, хората днес искат не само опазване на културното наследство, но и на зеленината - към 2500 души са се подписали в петиция срещу изграждане на новата сграда и за намиране на друг терен за нея. 

Една от исторически най-ценните български гимназии ще бъде застроена. Предвижда се ново училище в огромния ѝ двор, откъм река, след като по замисъл архитектурата на старата сграда е парково свързана с водата.

Община Пловдив твърди, че нищо от стойността на сградата няма да пострада, още повече при положение, че пирон не може да бъде забит без разрешение на института по паметниците на културата. Строителството е на инженеринг, победил в поръчката още няма, към момента въобще не се знае как ще изглежда новото здание - затова все още не било направено обществено обсъждане. Преди 20 дни, при лумването на скандала, кметът на район "Централен" Георги Стаменов (ГЕРБ ) определи инициирането на подписката като "евтин пиар". Попов му бе конкурент за кметския пост на вота през 2023 г. от ПП-ДБ. С въпроси до общината по казуса се заеха съветниците от коалицията, реално и Юруков е член на ДБ. 

В отговор до съветниците общината твърди, че няма да пострада растителност. Тъй като не се ясни параметрите на проекта, настоящата визуализация е просто прогноза. Но трудно може да се каже, че в частта за препречения изглед към реката и погубването на дървета няма да е права. "Повече от 15 вековни дървета ще паднат жертва, а презастрояването в цялата зона ще стане още по-нетърпимо. На всички е ясно, че разполагането на кранове, строителни материали и нужните транспортни пътища по време на строителния процес изискват разчистване на още допълнително място извън петното на строящата се сграда. Това касае и целостта на оградата, която няма как да бъде опазена", смята Попов.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата