Медия без
политическа реклама

Всички проби за коронавирус на хора под карантина са отрицателни

Властите се сетиха да отделят пътниците от Италия на летище София

27 Февр. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Готови са пробите за коронавирус на всичките пациенти под карантина у нас. Изследвани са 17 души от страната и 19 настанени във ВМА - София. Според Министерство на здравеопазването всички проби са отрицателни. Пробите на 17 от пациентите са пратени от Бургас, Плевен, Стара Загора, Шумен, Варна, Хасково, София и Русе.

Най-вероятно вече има случаи на коронавирус у нас, просто не сме ги потвърдили. Това заяви по-рано през деня пред bTV д-р Атанас Мангъров, завеждащ детското отделение към Инфекциозна болница в София. По негови думи обаче не е необходимо да бъдат хоспитализирани всички заразени от болестта, а само тези, които са в тежко състояние.Д-р Мангъров се позова на експертна статия в медицински журнал, която прави резюме на заразата в Китай. В нея се казва, че случаи на коронавирус, при които симптомите са леки, били 81%. Само 5% са тежко боледуващите. От тях пък половината са загубили живота си. "Няма смъртни случаи на деца под 9 г. При тези, които са между 30 и 40-годишна възраст смъртността е 1%", посочи Мангъров. Освен това статистиката показвала, че медицинските лица, които третират заболяването, ще се заразят на 80-100%. Според него все още знаем твърде малко за биологията на този вирус. "Няма как да се скрием от това нещо. Както всяка година се борим с епидемиите от грип", категоричен е докторът.

Времето на опазването на границите отминава. Вносът на новия коронавирус COVID-19 е неминуем. Това е ясно от доста време на всеки работещ в тази област. Оттук нататък съсредоточаването трябва да бъде върху възможностите за приемане и лекуване на болните, за да намалим щетите и загубите. Знаем, че вече в почти всички Балкански страни има случаи, така че вносът е неизбежен. В историята на медицината няма страна, която да е спряла разпространение на въздушно-капкова инфекция, с предприемането на каквито и да е мерки за контрол. По-важното е да има къде да бъдат приемани и адекватно лекувани хората, така че дори този нисък праг на леталитет от 2% да бъде снижен максимално и да спасим колкото се може повече възрастни хора”, заяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

От съобщение на МЗ се разбра, че въпреки че времето за опазване на границите отминава, нашите власти все пак са взели мерки да отделят по-добре пътниците от Италия на летище София. Много хора, връщащи се през столичното летище, недоумяваха какви мерки против разпространение на заразата се вземат, след като целият трафик се смесва, а термокамерите са над гишетата за паспортен контрол. "Броят на полетите, които седмично пристигат от Италия в България, е 34. Повечето от тях в момента кацат на Терминал 1 и понякога това създава затруднение в обработката, тъй като трябва пътниците да попълват анкетни карти и да се преминава през термокамерен контрол. По тази причина, за да бъде улеснена обработката, е създадена нова организация. Пристигащите от Италия и кацащи на Терминал 1 на летище София ще преминават по отделен коридор, за да няма смесване на потоците и за да се съкрати времето за престой на летището", обясняват от министерството.

„За да улесним още повече нещата, тъй като всички полети са организирани по начина София - Болоня, или където и да е - София, анкетни карти ще бъдат раздавани и от стюардесите по време на самите полети. Днес ще тестваме онлайн форма за попълване, така че на страницата на СРЗИ хората да могат, още дори преди да тръгнат към летището, да попълват информацията. Пътниците ще получат QR код, който ще показват на летището и това ще бъде напълно достатъчно“, обясни Ангел Кунчев. Той коментира, че и по този ред държавата ще разполага с база данни - информацията ще се предава съответно на регионалните здравни инспекции по местоживеене на пътника, за да бъде впоследствие предоставяна на общопрактикуващите лекари, с цел последващ контрол. Не е ясно обаче защо част от информацията се публикува на сайта на здравното министерство, а друга - на сайта на столичната здравна инспекция. Българското правителство така и няма обща система за информиране на населението, а едва ли има гражданин, който ще се сети да рови в сайта на СРЗИ.

Във Военномедицинска академия за последното денонощие са настанени 14 души, от които четирима са чужди граждани – италианец, японец, португалец и египтянин. Това съобщи на брифинг тази сутрин генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, началник на ВМА и председател на Националния оперативен щаб, създаден във връзка с новия коронавирус, предаде БГНЕС.  Един от настанените във ВМА е шофьор на тир, който при проверка на "Калотина" се е оказал с повишена температура. Част от пациентите вече са с пневмония. Днес се очаква да излязат резултатите от техните изследвания. Според Мутафчийски в страната вероятно има между 10 000 и 15 000 души, които са се завърнали от страни в Европа, в които има регистрирани случаи на коронавирус. Според него те са предупредени и са вкъщи под карантина.

 

ПО СВЕТА

Тримата българи, блокирани от дни в изолирания от света хотел на остров Тенерифе, са получили разрешение да си тръгнат. Това съобщи пред БНТ Виктория Захариева. Новината са разбрали от консулската ни служба в Мадрид. Виктория, съпругът и дъщеря й са пристигнали в хотела два-три часа след като заразеният италианец го е напуснал. Разрешение да си заминат са получили около 130 гости

Жена, която работи като гид на туристически автобус в Япония, се е заразила за втори път с коронавирус, съобщава "Гардиън". Жената - на възраст около 40 г., е от Осака. В сряда тя е дала положителен резултат за коронавирус, след като се е оплакала от възпалено гърло и болки в гърдите. Първата й положителна проба е от 29 януари, жената е лекувана в болница и освободена на 1 февруари, а на 6 февруари резултатите й са били отрицателни. Това е първи такъв случай в Япония, но почти 200 случая на повторно заразяване има и в Китай. Япония обяви, че затваря училищата от 2 март като предпазна мярка.

Заразата вече обхваща около 80 000 души в около 40 държави по света. Жертвите са почти 2800, повечето от тях - в Китай, от където тръгна заразата. В Европа най-много са заразените в Италия са над 500 души, но случаи на заразата са констатирани в много държави на Стария континент. Повечето от болните, разнесли заразата из европейските държави, са били в Италия. 

Гърция, Румъния, Северна Македония и Норвегия вчера обявиха първи положителни проби на заразени с коронавируса, а Финландия - за втори. Румънецът е бил в контакт с гостуващ италианец. Норвежецът се е върнал от Китай и се лекува у дома, като вече се смята за излекуван. Втората заразена финландка се е върнала от Италия. Броят на потвърдените случаи на коронавирус в Швейцария вече достигна четири, след като властите днес съобщиха за трима заразени. Болни има също в Австрия и Хърватия. Първи случай на коронавирус беше потвърден и в австрийската столица Виена. 72-годишен мъж е поставен под карантина в една от болниците на австрийската столица.

В Дания и Естония също бяха потвърдени първи случаи на коронавируса. В Дания положителна проба е дал мъж, завърнал се от ски курорт в северна Италия. Естония пък болният е  ирански гражданин с постоянно жителство в Естония, който се завърнал от посещение в Иран.

15 са заразените във Великобритания, поне 13 са болни в Испания, а по 18 души коронавируса има в Германия и Франция. "Изправени сме пред криза, пред настъпваща епидемия, трябва да й противопоставим по най-добрия начин", зави френският президент Еманюел Макрон, който посети болница в Париж. "Знаем, че сме едва в началото, ще положим усилие заедно с всички медицински лица да вземем правилните решения", каза още той.  Германският министър на здравето Йенс Шпан предупреди, че страната "е на прага на епидемия". 

Отвъд Океана - Доналд Тръмп назначи американския вицепрезидент Майк Пенс за отговорник за справянето с коронавируса. 

Ръководителят на специалната комисия за борба с разпространението на болестта на Държавния комитет по здравеопазване на Китай Чонг Наншан заяви днес, че първоначалният източник на епидемията от новия коронавирус може да не е непременно в Китай, въпреки факта, че за първи път именно там е регистрирано огнището

"Когато правим прогнози и правим предположения за епидемията, ние вземаме предвид преди всичко Китай и не обмисляме други страни. Сега ситуации с разпространението на коронавируса има и в чужбина", каза той. "Избухването на епидемията за първи път се случи в Китай, но не е необходимо тя да е възникнала в Китай", каза Чонг Наншан, цитиран от БГНЕС.

Той също така отбеляза, че „източникът на новия вид коронавирус все още не е ясен“. "Все още не е ясно как точно се е появил новият коронавирус. Не знаем дали е съществувал преди. Вероятно не само панголините са междинният гостоприемник на коронавируса", подчерта ръководителят на комисията.

Рязък скок на заразените е отчетен в Южна Корея. В сряда те бяха 334, като 307 от тях са в югоизточния град Тегу, откъдето тръгна заразата в страната. Общият брой на заразените с коронавируса в Южна Корея е 1595, а починалите са 13. Над 1 милион южнокорейци се подписаха под петиция с искане за оставка на президента на Южна Корея Мун Дже-ин заради неспособността му да се справи с епидемията на коронавируса в страната. Според авторите на документа държавният глава не е успял да предприеме ефективни мерки както за предотвратяване на проникването на заболяването в страната, така и за ограничаването на заразата.

В Близкия Изток най-засегнат от заразата е Иран, където болните са около 250, а починалите - 26. Здравните власти в Ирак днес съобщиха за първи потвърден случай в столицата Багдад, който е шести на територията на страната.

Саудитска Арабия забрани на чужденци, тръгнали на поклонение в свещените градове Мека и Медина, да влизат в страната като предпазна мярка срещу разпространението на коронавируса. Освен това, временно не се допускат в страната туристи, идващи от държави, където има разпространение на новия коронавирус. До момента в Саудитска Арабия няма регистриран случай на заразата.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

зараза, доктор

Още по темата